Mε MVP της διοργάνωσης τη Σταματία Κυπαρίσση ο ΠΑΟΚ κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα γυναικών Κ20.
Στη κορυφή της Ελλάδας παρέμεινε για δεύτερη συνεχή σεζόν ο Παναθηναϊκός.
O Παναθηναϊκός έχοντας στη σύνθεση του τρεις αθλητές που αγωνίστηκε και στην ανδρική ομάδα της Volley League κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων που έγινε με επιτυχία στη Μίκρα, ενώ την αντίστοιχη διοργάνωση των νεανίδων κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία ο ΠΑΟΚ.
Με τη συμμετοχή 1.100 μικρών αθλητών από δεκάδες συλλόγους από όλη την Αττική, την υποστήριξη της ΕΣΑΠ και την συμμετοχή πολλών αθλητών ομάδων της Volley League διοργανώθηκε στο Περιστέρι το «Love Volley» που αποτέλεσε και τη μεγαλύτερη βολεϊκή γιορτή των Χριστουγέννων.
Υπό την αιγίδα της ΕΣΑΠ θα διεξαχθεί το εορταστικό τουρνουά μίνι βόλεϊ «Love Volley» που αποτελεί και το μεγαλύτερο αθλητικό χριστουγεννιάτικο τουρνουά του ελληνικού βόλεϊ.
Με την απονομή του βραβείου «Μιχάλη Μαστρανδρέα» στον Θανάση Μαργαρίτη για την πολύτιμη και πολυεπίπεδη προσφορά του στις Εθνικές ομάδες και το ελληνικό βόλει, ξεκίνησε τις εργασίες του το τριήμερο Συνέδριο του Συλλόγου Φίλων Ελληνικών Εθνικών Ομάδων Πετοσφαίρισης την Παρασκευή 1η Ιουνίου και ώρα 19:00 στις εγκαταστάσεις της Σχολής Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Εθνικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Εθνικής Αντιστάσεως 41 Δάφνη, Αθήνα).
Μια ξεχωριστή γιορτή του βόλεϊ στο 1ο Τουρνουά Αγάπης Mini Volley που διοργάνωσε η Ακαδημία μας σε συνεργασία με τον Δήμο Καλαμαριάς, την Κυριακή 13 Μαΐου 2018, στο Δ.Α.Κ. Καλαμαριάς, και μοναδικό σκοπό είχε την προσφορά, σε τρόφιμα και ρουχισμό, για  “Το Χαμόγελο του Παιδιού” και το “Κοινωνικό Παντοπωλείο” του Δήμου Καλαμαριάς.
Ο Ηρακλής Πετοσφαίριση κατέκτησε τον τίτλο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων και ο ιστορικός σύλλογος της Θεσσαλονίκης επέστρεψε στην κορυφή στην συγκεκριμένη κατηγορία μετά από οκτώ χρόνια κατακτώντας τον όγδοο συνολικά τίτλο.
Ο Πήγασος Πολίχνης στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων στο βόλεϊ. Στον τελικό του φάιναλ-4 που έγινε στη Ναύπακτο με μεγάλη οργανωτική επιτυχία ο Πήγασος επικράτησε με 3-2 σετ της ΕΑ Πατρών και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στη συγκεκριμένη κατηγορία.
Ο ΑΟΝΣ Μίλων στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας για πρώτη φορά στην ιστορία του στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα βόλεϊ εφήβων. Η τελική φάση έγινε στο Καρπενήσι και ο Μίλων με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κυριάκο Σπυριούνη που αναδείχτηκε και MVP νίκησε στον τελικό τον Ηρακλή Γ.Σ. με 3-2 σετ ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα.
Ο Α.Γ.Σ.Ιωαννίνων στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας στο βόλεϊ Εφήβων για πρώτη φορά στην ιστορία του. Στον τελικό του φάιναλ-4 που έγινε στην Κόνιτσα ο ΑΓΣΙ νίκησε 3-0 τον Πανελλήνιο που ήθελε τον πρώτο τίτλο μετά το 1989.
Το Ελληνικό Κολλέγιο από τη Θεσσαλονίκη έκανε το... νταμπλ στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε σήμερα στο γυμναστήριο του Μετς με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Δημήτρη Χρηστιανίδη και την Όλγα Στράντζαλη.
O Hρακλής νίκησε τον Αίαντα Ευόσμου στην Περαία με 3-1 και αναδείχτηκε πρωταθλητής Εφήβων για 12η φορά στην ιστορία του και τρίτη συνεχόμενη, κερδίζοντας παράλληλα το δικαίωμα να μετάσχει σε ένα ακόμη Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Τον 10ο τίτλο του και μάλιστα συνεχόμενο πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ. Η διοργάνωση έγινε από εφέτος με το σύστημα του φάιναλ-4. Oι τελικοί έγιναν στο γυμναστήριο της Αργυρούπολης. Στον τελικό σε κατάμεστο γυμναστήριο ο Ολυμπιακός νίκησε τον Μίλωνα 3-0 σετ και πήρε τον πρώτο τίτλο για το 2014.