Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στην Άγκυρα απέναντι στην Ζιράτ, γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι περιμένουν το αποτέλεσμα του αγώνα ΖΑΚΣΑ-Κνακ (21.30) για να μάθουν αν θα τερματίσουν στην 3η θέση του Α' ομίλου και συνεχίσουν στο CEV Cup ή αν θα μείνουν εκτός κυπέλλων Ευρώπης.
Αγώνα της χρονιάς που τον χαρακτήρα «τελικού» θα δώσει την Τετάρτη (17/1) στην Τουρκία ο Ολυμπιακός.  Οι «ερυθρόλευκοι» Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, στις 19:00 (COSMOTE SPORT 6HD), θα αντιμετωπίσουν την Ζιράτ Μπανκ στην Άγκυρα, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, με στόχο την πρόκριση στον επόμενο γύρο.
Την Τετάρτη (17/1 στις 19:00), η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στον επόμενο γύρο του Champions League στην έδρα της πρωτοπόρου και αήττητης του Α ομίλου Ζιράτ Μπάνκ. Μετρώντας 6 βαθμούς (όσους και η Ζάκσα)ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την στην Άγκυρα την τουρκική ομάδα, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων. Στη βαθμολογία 13 βαθμούς έχει η Ζιράτ και 5 η Ροζελάρε και ο Ολυμπιακός με νίκη - τρίποντο θα εξασφαλίσει την πρόκριση στη φάση των «12» του Τσάμπιονς Λιγκ.
Με τη μοναδική αναμέτρηση που θα γίνει το Σάββατο 13/1 μεταξύ του Ολυμπιακού και του Πηγάσου Πολίχνης θα ανοίξει το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League. (11η αγωνιστική, 13/1, 16.00, Live Streaming ESAP You Tube, Διαιτητές: Πρέντζας, Κουτσούλας).
Highlights της τεράστιας νίκης του Ολυμπιακού επί της ZAKSA με 3-0 σετ για τον Α όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ (vid)
Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην τρις πρωταθλήτρια Ευρώπης ZAKSA Κιέντζιερτζιν και μετά από κορυφαία εμφάνιση σε σερβίς και επίθεση και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιντάλγκο νίκησε με 3-0 σετ μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης όχι μόνο για το CEV Cup αλλά και για την επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ όπου θα συνεχίσουν 12 ομάδες από τους 6 ομίλους.
Ένα από τα πιο κρίσιμα ματς στην ιστορία του στα ευρωπαϊκά κύπελλα θα δώσει ο Ολυμπιακός στην έδρα του την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2024. Δεν είναι μόνο το βαθμολογικό διακύβευμα αλλά και το γεγονός πως οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του  Challenge Cup και πρωταθλητές Ελλάδας θα υποδεχτούν την τρις πρωταθλήτρια Ευρώπης και θα έχουν την ευκαιρία να σημειώσουν μία ιστορική νίκη.
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο Τσάμπιονς Λιγκ με εντυπωσιακή νίκη επί της Νακ Ροζελάρε στο Βέλγιο και μάλιστα με 3-0 σετ που τον βάζει στο παιχνίδι της διεκδίκησης της 3ης θέσης του Α ομίλου που οδηγεί στα πλέι οφ του CEV Cup. O Oλυμπιακός έκανε ίσως την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση, αγωνίστηκε με μία εξάδα και είχε όπλο το σερβίς και το μπλοκ που του απέφεραν 6 άσσους και 12 μπλοκ. Είναι η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά τις 11 Νοεμβρίου 2014.
Μία ακόμα μεγάλη υπέρβαση είναι έτοιμος να κάνει ο Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων στην ξέφρενη ευρωπαϊκή του πορεία στο κύπελλο CEV Cup. H ομάδα της Νέας Σμύρνης θα αντιμετωπίσει την γερμανική Ντούρεν στη ρεβάνς της φάσης των «16» και μετά τη νίκη της με 3-1 στη Γερμανία της αρκούν δύο σετ για να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της στη φάση των «8» της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. (Τετάρτη 20/12, 20:00, γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης, Νέα Σμύρνης, ρεβάνς φάσης 16 CEV Cup, Α αγώνας 3-1 για τον Μίλωνα).
Μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι του πρωταθλήματος και στον απόηχο των εξελίξεων της απόφαση της αθλητικού δικαστή για τον αγώνα Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, ο Ντανιέλ Καστελάνι και οι παίκτες του καλούνται να συγκεντρωθούν στον αγωνιστικό στόχο του Τσάμπιονς Λιγκ που σε αυτή τη χρονική στιγμή δεν είναι άλλος από την πρώτη νίκη στον Α όμιλο.
Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Ζιράτ Μπάνκ στο «Μελίνα Μερκούρη» για την 3η αγωνιστική του Α' ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.
Μετά από σχεδόν 30 χρόνια ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τουρκική ομάδα για το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι αφήνουν πίσω τους τα θλιβερά γεγονότα των τελευταίων ημερών και ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν την τουρκική Ζιράτ Μπάνκ για την 3η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.
Η βελγική Νακ Ροζελάρε επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-0 σετ στον αγώνα για την 2η αγωνιστική του Α ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωταθλητές Βελγίου άγγιξαν το τέλειο σε σερβίς και υποδοχή και έδειξαν το υψηλό επίπεδο που έχει ανέβει το ευρωπαϊκό βόλεϊ σε ταχύτητα και ποιότητα. Στον άλλο αγώνα του ομιλου η τουρκική Ζιράτ Μπάνκ νίκησε την τρις πρωταθλήτρια Ευρώπης ZAKSA Κιέντζενρτζιν Κόζλε 3-2 (26-24, 25-22, 18-25, 19-25, 15-12).
Ο Ολυμπιακός μετά από 9 χρόνια θα είναι οικοδεσπότης σε αγώνα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και διεκδικεί την πρώτη του νίκη σε όμιλο ως γηπεδούχος στο «Μελίνα Μερκούρη» μετά από 10 χρόνια.