14-12-2013

Η Νίκη Αιγινίου πολύτιμο τρίποντο 3-0 τη Λαμία

(4 votes)
Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και μάλιστα με δεύτερο τρίποντο πανηγύρισε η Νίκη Αιγινίου στο ντέρμπι με τον Γ.Σ.Λαμία. Η ομάδα του Γιάννη Μέλκα επικράτησε με 3-0 και έφτασε τους 11 βαθμούς στη βαθμολογία. Η Λαμία γνώρισε την 3η της ήττα στο πρωτάθλημα και δεύτερη συνεχόμενη στη χειρότερη ίσως εμφάνιση της στην εφετινή σεζόν.
 Το 1ο σετ ήταν και το πιο καθοριστικό στον αγώνα. Η Νίκη μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 8-4 χάρις το καλό σερβίς από τον Μπλανκενάου που για άλλη μία φορά γύρισε από πασαδόρος σε διαγώνιος. Η Λαμία βρήκε λύσεις στην επίθεση, εκμεταλεύτηκε λάθη των γηπεδούχων και αρχικά μείωσε σε 11-10 ενώ στο 13-12 έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε με 16-13 και αργότερα και με +4 (18-14). Ούτε και η Λαμία κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά, η Νίκη πίεσε σε μπλοκ και σερβις και τα λάθη άρχισαν από την ομάδα του Γιώργου Γιάτση. Το 20-18 για την Λαμία έγινε 22-20 για τη Νίκη με σερί 4-0, ενώ η πιο καθοριστική φάση έγινε στο 24-23 όπου ο Όλιεμαν κάρφωσε άουτ.

Η Λαμία μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 4-1 αλλά η Νίκη βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα, με τον Μαυροβουνιώτη να παίρνει πάνω του επιθέσεις, ενώ στο μπλοκ Μακλάχλιν και Χριστοφορίδης είχαν τον έλεγχο. Η Νίκη πέρασε μπροστά με 9-6 και κράτησε τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του σετ μέχρι το 25-22.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με εντυπωσιακό προβάδισμα της Νίκης με 8-1 καθώς τα σερβίς του Μπλανκενάου έκαναν μεγάλη ζημιά στην υποδοχή της Λαμίας. Η ομάδα της Φθιώτιδας έδειξε επηρεασμένη από την αγωνιστική πτώση του Πέτι ο οποίος όπως αποκάλυψε ο Γιώργος Γιάτσης αγωνίστηκε τραυματίας. Η διαφορά κρατήθηκε σε μεγάλα επίπεδα και η Νίκη έφτασε άνετα στο δεύτερο 3-0 του πρωταθλήματος (μετά το εκτός έδρας επί της Παναχαϊκής).

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Βουδούρης.

1ο σετ: 8-4, 13-16, 21-20, 25-23
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-22
3ο σετ: 8-1, 16-10, 21-14, 25-21

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-21)

* Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 4 άσους, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσους, 39 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Μπλανκενάου 10 (8/17 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 6 2/4 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ντάλιετζ 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (12/27 επ, 73% υπ – 45% άριστες), ΜακΛάχλιν 11 (11/23 επ, 45% υπ – 45 άριστες), Χριστοφορίδης 9 (5/8 επ, 4 μπλοκ) / Αγγελής (λ – 50% υπ, 38% άριστες), Γεωργόπουλος Β

Γ.Σ.ΑΜΙΑ (Γιάτσης): Πέτι 4 (3/12 επ, 1 μπλοκ), Λαβάγια 9 (6/8 επιθέσεις, 3 μπλοκ), Όλιεμαν 12 (8/28 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1/2 επ), Κιόσης 5 (5/9 επ), Ριζόπουλος 15 (13/23 επ, 2 άσοι, 58% υπ – 42% άριστες) / Εφραιμίδης (λ-63% υπ – 42% άριστες, Καββαδάς 3 (3/5 επ), Καρβούνης, Μητρόπουλος.

«Νικήσαμε σπουδαία ομάδα»

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Ήταν ένα οριακό ματς για την ομάδα μου γιατί η ήττα θα μας κρατούσε χαμηλά. Είναι σημαντική νίκη που μας βελτιώνει σημαντικά στη βαθμολογία αλλά δεν έχει τελειώσει ακόμα τίποτα. Αυτό που με χαροποιεί είναι ότι βλέπω βελτίωση και ατομικά και ομαδικά. Δεν κάνουμε εύκολα το λάθος. Νικήσαμε μία σπουδαία ομάδα. Όλα τα παιδιά κάνουν εξαιρετική εμφάνιση. Ιδιαίτερα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Χριστοφορίδη αλλά και στον Μπλανκενάου που αγωνίστηκε πάλι διαγώνιος και ήταν εξαιρετικός. Ο αγώνας κρίθηκε στο 1ο σετ. Με την κατάκτηση του αποκτήσαμε αυτοπεποίθηση».

«Κακή εμφάνιση με πολλά λάθη»

Ο προπονητής της Λαμίας Γιώργος Γιάτσης είπε: «Δεν είναι μόνο η ήττα αλλά και η κακή εμφάνιση. Κάναμε πολλά λάθη μετά το 18-14 του 1ου σετ και η απώλεια του σετ μας κόστισε. Δεν κρατήσαμε την τακτική μας, εκνευριστήκαμε και χάσαμε. Η Νίκη είναι βελτιωμένη σε σχέση με την αρχή του πρωταθλήματος. Δυστυχώς εμείς κάναμε 33 συνολικά λάθη σε τρία σετ ενώ κανονικά δεν ξεπερνάμε τα 21. Η ομάδα μου επηρεάστηκε και από την απόδοση του Πέτι που αντιμετωπίζει πρόβλημα στον ώμο. Θα δουλέψουμε για να υποδεχτούμε την Κηφισιά».