16-12-2013

Η Παναχαϊκή 3-2 τον Παμβοχαϊκό στο θρίλερ της Αγιυάς (φωτό)

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα 2,5 ωρών η Παναχαϊκή νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό σημειώνοντας την τρίτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της VolleyleagueΟΠΑΠ.

Η Παναχαϊκή έβαλε στο ενεργητικό της δύο πολύτιμους βαθμούς για την παραμονή. Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη επικράτησε με 3-2 σετ στην Αγυά επί του Παμβοχαϊκού μετά από «σκληρό» ματς 2,5 ωρών που χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές και ένα δραματικό φινάλε στο τάι μπρέικ. Ο Παμβοχαϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη καθώς προηγήθηκε με 14-10 στο τάι μπρέικ, αλλά ο Νίκος Ρουμελιώτης πήρε και πάλι την ομάδα επάνω του και με σερβίς φωτιά έκανε συνολικό σερί 6-0 για την Παναχαϊκή που επικράτησε 16-14 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Ρουμελιώτης πήγε στο σερβίς στο μετά από φιλέ του Τζιουστινιάνο 14-11, πήρε άσσο για το 14-12, ο Πεφάνης μείωσε ακόμα περισσότερο, ο Ρουμελιώτης ισοφάρισε με πλασέ και τελείωσε τον αγώνα με δύο άσσους.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με σερί 7-0 ξέφυγε 12-5 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο ματς κάνοντας και το 1-0 σετ.

Η έμπνευση του Λυκούδη να ρίξει στον αγώνα τον Πεφάνη στη θέση του Ραντούνοβιτς άλλαξε τη μοίρα της Παναχαϊκής καθώς η υποδοχή διορθώθηκε και ο Λιβαθηνός μπορούσε να μοιράσει πιο γρήγορα το παιχνίδι. Με τον άσσο του Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή πήρε προβάδισμα 11-10 στο 2ο σετ και με καλή τακτική στο μπλοκ κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά στο 19-14 μετά από σερί 3-0. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε με τον Τζιουστινιάνο σε 24-23 αλλά ο Ρουμελιώτης έκανε το 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Η κατάκτηση του σετ έδωσε αυτοπεποίθηση στους πατρινούς και πίεση στους κορίνθιους που στο 3ο σετ προκρίθηκαν με 13-10, αλλά και πάλι η Παναχαϊκή ισοφάρισε 15-15 με πόντους από τον Παναγιώτη και τον Νίκο Ρουμελιώτη με τον τελευταίο να πιέζει Κουζούνη και Ζήση στο σερβίς κάνοντας σερί 3-0 για το 20-17 που ουσιαστικά έκρινε και το σετ.

Στο 4ο σετ ο Παμβοχαϊκός τα έπαιξε όλα για όλα στο σερβίς και με την είσοδο του Ασπιώτη άλλαξε το στιλ παιχνιδιού του. Από την αρχή είχε προβάδισμα 2-3 πόντων και το κράτησε μέχρι το τέλος του σετ για το 2-2 σετ. Στο 21-24 ο Νίκος Ρουμελιώτης χρεώθηκε «διπλή» μπαλιά από τον Μυλωνάκη προκαλώντας την έκρηξη του Παναγιώτη Ρουμελιώτη που βρίσκονταν στον πάγκο και περίμενε να κλείσει την αλλαγή με τον Ντονά. Μάλιστα ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης πέταξε κάτω το ταμπελάκι και αποβλήθηκε από το σετ.

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 4-0 αλλά τα σερβίς του Πεφάνη κράτησαν την Παναχαϊκή μέσα στο παιχνίδι. Οι κορίνθιοι ξέφυγαν πάλι 10-5 και στο 14-10 έγινε η μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητες: Μυλωνάκης, Φραγκάκης

1ο σετ: 5-8, 8-16, 11-25, 16-25
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-23
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-20
4ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 22-25
5ο σετ: 3-5, 5-10. 9-12, 16-14

Τα σετ: 3-2 (16-25, 25-23, 25-20, 22-25, 16-14)

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 14 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 50 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Ραντούνοβιτς 2π (2/4 επ), Λιβαθηνός 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 31 (25/49 επ, 6 άσσοι), Βασιλάκος 1 (1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 11 (8/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 75% υπ - 50% άριστες), Βλαχοστάθης 1 (1 άσσος) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 33% υπ - 27% άριστες), Ντονάς, Μαυραγάνης 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πεφάνης 16 (10/23 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Καραγιάννης 1π (1/1 επ), Κράουζε 10 (3/5 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζουστινιάνο 17 (14/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουζούνης 12 (9/20 επ, 3 άσσοι), Ντόκιτς 10 (8/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 17 (11/16, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 52% υπ - 41% άριστες), Δρόγκαρης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης, Μάρκου, Ασπιώτης 7 (7/16 επ), Παπαδόπουλος Χρήστος 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ)

«Οχι, τόσο πίεση...»

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε για την ανατροπή του αγώνα στο φινάλε από τον Νίκο Ρουμελιώτη: «Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει Νίκος Ρουμελιώτης, ξέρουμε το επίπεδό του. Από ορισμένα παιδιά όμως περίμενα περισσότερα... Ο Πεφάνης και ο Μαυραγάνης μας βοήθησαν πολύ όταν μπήκαν. Όλοι στην προπόνηση παίζουν καλύτερα. Η Παναχαϊκή δεν πρέπει να παίζει με τόση πίεση. Ο ξένος μας δεν ήταν εδώ σήμερα και ήταν σημαντικό που βοήθησε ο Πεφάνης. Ό,τι χρειάζεται η ομάδα για να μείνει στην κατηγορία θα γίνει».

«MVP o Πεφάνης»

Ο Νίκος Ρουμελιώτης που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο φινάλε είπε: «Όταν πηγαίνεις στο σερβίς και χάνεις 14-10 στο 5ο σετ πρέπει να ρισκάρεις. Είχα την τύχη να βρεθώ σε καλή κατάσταση, αλλά αξίζουν συγχαρητήρια στον Πεφάνη. Το παιχνίδι πήγαινε για 3-0. Αυτός είναι ο MVP κατά τη γνώμη μου. Κάθε φορά που είμαι στο σερβις, οι λέξεις που βγαίνουν από το στόμα μου είναι: Ένας άσος ακόμα. Αυτό σκεφτόμουν».

Για τη συνέχεια είπε: «Θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατό στη συνέχεια. Επιτέλους να κερδίσουμε με τις ομάδες που είναι στα μέτρα μας. Όχι τον Ολυμπιακό. Γίνεται τρομερή προσπάθεια. Δεν αξίζει η Παναχαϊκή να πέσει. Όποιος παίκτης θέλει ο κοουτς θα έρθει για να μείνει στην κατηγορία η ομάδα».

«Δεν αντέξαμε την πίεση»

Ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού Άκης Ασπιώτης τόνισε: «Η απειρία της ομάδας, η έλλειψη συγκέντρωσης και το καλό σερβίς του Νίκου, έκριναν το ματς στο τέλος. Ίσως δεν μπορούμε να αντέξουμε την πίεση. Φτάσαμε 14-10 θέλαμε έναν πόντο χάσαμε το ματς. Η υποδοχή συντέλεσε στο τάι μπρέικ για να χαθεί το ματς».