26-03-2014

Πρώτο βήμα για το CEV Cup η Νίζνι Νόβγκοροντ

Η ρωσική Νίζνι Νόβγκοροντ του Πλάμεν Κονσταντίνοφ που απέκλεισε τον Ολυμπιακό στο «χρυσό σετ» στον Challenge Round του Challenge του CEV Cup έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην διοργάνωση.
Στον πρώτο τελικό που έγινε στο Νόβγκοροντ η ρωσική ομάδα  νίκησε τη γαλλική Παρί με 3-0 σετ με κορυφαίους τους Έσκο και Κουλέσοφ.

Ο επαληπτικός τελικός θα γίνει στο Παρίσι το προσεχές Σάββατο 29/3 στις 21.00 με τους Ρώσους να θέλουν δύο σετ για να κατακτήσουν και το CEV Cup μετά το Τσάμπιονς Λιγκ που το πήρε η Λοκομοτίβ Μπελογκόριε.

Η Παρί προσπάθησε για την ανατροπή στο 3ο σετ αλλά υστέρησε σε υποδοχή και επίθεση κι έτσι παρότι μείωσε σε 21-20 ύστερα από σερί 3-0 δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-18, 25-21)

* Οι πόντοι της Νίζνι προήλθαν: 5 άσσοι, 32 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και της Παρί προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Ιβάν Λαζάρεβιτς, Ντόμπρομιρ Ντόμπρεφ.

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Κονσταντίνοφ): Έσκο 2 (2 άσοι), Παβλόφ 15 (13/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σάβιν 7 (4/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ., 13% άριστες), Νίκιτς 8 (5/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 54% υπ., 38% άριστες), Οσταπένκο 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Κουλέτσοφ 11 (7/10 επ., 4 μπλοκ) / Γιανούτοφ (λ. - 60% υπ. – 20% άριστες), Αμπράμοφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ., 25% άριστες)

ΠΑΡΙ (Ρουζερόν): Ερνάν, Σιντιμπέ 16 (15/35 επ., 1 άσσο), Τρέμελ 4 (3/13 επ., 1 άσσο, 81% υπ., 44% άριστες), Βαν Ντερ Βέεν, Ίβοβιτς 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ., 15% άριστες), Κρέεκ 9 (6/11 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Στούρβαλντ (λ.-40% υπ. – 10% άριστες), Μπριζάρ, Μπερσανί 1, Τουιτογκά 3 (3/5 επ.).