29-03-2014

Ο Παμβοχαϊκός 3-2 την Παναχαϊκή στο ντέρμπι του Βραχατίου

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς με μεγάλη ένταση, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 3-2 της Παναχαϊκής, στο κλειστό της Βόχας «Γ. Τριαντάφυλλος» και έμεινε ζωντανός στη μάχη της κατάκτησης της 8ης θέσης, που οδηγεί στα πλέι οφ και την απευθείας παραμονή. Ο Παμβοχαϊκός ισοβαθμεί με τον Άρη στην 8η θέση και την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην Πυλαία από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Άρης θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό.

Η Παναχαϊκή παρότι έχανε με 2-0 σετ πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και ετοιμάζεται για την μάχη των πλέι άουτ.

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 2-0 σετ και «φλέρταρε» με το καθαρό τρίποντο, όμως, οι Πατρινοί αντέδρασαν και έφεραν το ματς στα ίσα (2-2). Στο τάι μπρέικ, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με όπλο το σερβίς, έφτασαν στο 15-6 και πανηγύρισαν τη νίκη, μαζί με το θερμό κοινό τους.

Ο Παμβοχαϊκός επέβαλε τον ρυθμό του στο 1ο σετ, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα. Ο Ντόκιτς έγραψε το 18-14 και πήγε στο σερβίς, με τους γηπεδούχους να τρέχουν σερί 7-0 και να παίρνουν το σετ (25-14). Πέρα απ' το σερβίς που προκάλεσε πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Παναχαϊκής, ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος σε μπλοκ και επίθεση και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο 2ο σετ. Προηγήθηκε με 16-10 και 20-14, σημείο που αντέδρασαν οι φιλοξενούμενοι και έφτασαν στην ισοφάριση (21-21) μετά από άστοχη επίθεση του Κανέλλου και ενώ ο Λιβαθηνός έκανε καλή δουλειά στο σερβίς. Ο Κανέλλος έγραψε το 22-21 και ο Ντόκιτς με δύο άσσους το 24-21. Ο Γκοτς μείωσε (24-22) και με άσσο έκανε το 24-23, όμως, έχασε το επόμενο σερβίς, για το 25-23 του Παμβοχαϊκού.

Στο 3ο σετ, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό, καθώς είχαν κάποια προβλήματα στην υποδοχή και υπέπεσαν σε λάθη. Αντίθετα, η Παναχαϊκή βελτιώθηκε στο σερβίς, βρήκε λύσεις απ' τους Βασιλάκο και Βλαχοστάθη, που ήρθαν από τον πάγκο και με μπροστάρη τον Γκοτς πήρε το σετ. Το χαμένο σερβίς του Χρ. Παπαδόπουλου και το λάθος του Δρογκάκη έκαναν το 18-23 για τους Πατρινούς, που έφτασαν στο 19-25 με τον Μπρινκμαν.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε φουριόζος στο 4ο σετ και με 3 άσσους από Ντόκιτς, Ποτότσνικ, Κανέλλο προηγήθηκε με 9-3. Στο σημείο αυτό, τραυματίστηκε στον ώμο ο Μένιος Ρουμελιώτης στην προσπάθεια του να βγάλει άμυνα και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς, με τον Σαρικεΐσογλου να φορά φανέλα λίμπερο για το υπόλοιπο του αγώνα. Η Παναχαϊκή μάζεψε τη διαφορά (10-8), με τον Παμβοχαϊκό να κρατά προβάδισμα 2-3 πόντων και να φτάνει στο 20-16 με τον Ποτότσνικ, στην ωραιότερη φάση του ματς με εκατέρωθεν επιθέσεις και άμυνες.

Οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν, εκμεταλλεύθηκαν δύο λάθη του Παμβοχαϊκού και ισοφάρισαν σε 22-22 με τον Γκοτς. Κανέλλος και Μπρινκμαν πήραν από ένα πόντο στη συνέχεια και με επίθεση άουτ του Κουζούνη έγινε το 23-24. Ο Κουζούνης με μπλοκ σε πλασέ του Ρουμελιώτη έκανε το 24-24, για να πάρει η Παναχαϊκή το σετ, με επίθεση του Μπρινκμαν και κόντρα μπάλα του Νίκου Ρουμελιώτη.

Στο τάι μπρέικ, ο Παμβοχαϊκός μπήκε πολύ δυνατά προηγήθηκε με 4-1, 6-2 και 8-4, χάρη στο πολύ καλό σερβίς. Η Παναχαϊκή δεν βρήκε ρυθμό, έκανε εύκολα λάθη και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το σετ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 12-4, μετά από λάθος του Ν. Ρουμελιώτη και έφτασαν στο 15-6, με μπλοκ του Κράουζε πάνω στον Γκοτς.

Απ' το ντέρμπι του Βραχατίου δεν έλειψε η ένταση. Στο 5-3 του 2ο σετ, περίπου 20 οπαδοί της Παναχαϊκής, που δεν είχαν προμηθευτεί εισιτήρια, εισέβαλαν στο γήπεδο και συγκεκριμένα στον εξώστη των δημοσιογραφικών θεωρείων. Η αστυνομία παρενέβη γρήγορα και τους έβγαλε εκτός γηπέδου. Τα αίματα άναψαν και o αγώνας διακόπηκε για περίπου 10 λεπτά.

Ένταση υπήρξε και ανάμεσα στους οπαδούς του Παμβοχαϊκού και του Παναγιώτη Ρουμελιώτη. Ένα μπουκάλι έπεσε δίπλα στον παίκτη της Παναχαϊκή. O Ρουμελιώτης αγωνίστηκε λίγο στο τάι μπρέικ, αντικαταστάθηκε από τον Λυκούδη στο 13-6 και του πέταξε το ταμπελάκι της με δύναμη στα πόδια. Παράλληλα, κλωτσούσε ό,τι έβρισκε μπροστά του και έβριζε, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον Γεροθόδωρο.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκη

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-14, 25-14

2ο σετ: 8-7, 16-10, 21-15, 25-23

3ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 19-25

4ο σετ: 8-3, 16-13, 21-18, 24-26

5ο σετ: 5-2, 10-4, 12-4, 15-6

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-14, 25-23, 19-25, 24-26, 15-06)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Γιώργος Κλαρούδας): Κράουσε 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ποτότσνικ 24 (17/34 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 38% υπ - 13% άριστες), Κουζούνης 13 (7/17 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 64% υπ - 41% άριστες), Ντόκιτς 24 (18/35 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κανέλλος 12 (9/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 53% υπ - 30% άριστες), Δρόγκαρης, Π. Παπαδόπουλος, Μάρκου

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 23 (20/47 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Σαρικεΐσογλου 3 (2/7 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 32% άριστες), Λιβαθηνός 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Μπρίκμαν 13 (9/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 12 (10/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Π. Ρουμελιώτης 1 (1 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 52% υπ - 36% άριστες), Σαρικεΐσογλου (λ, 44% υπ - 32% άριστες) Ντονας, Βασιλάκος 5 (5/9 επ, 36% υπ - 29% άριστες

*Ο Σαρικεΐσογλου αγωνίστηκε στην θέση του λίμπερο στο 4ο και 5ο σετ στην θέση του Μένιου Ρουμελιώτη

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Κλαρούδας δήλωσε: «Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη και τη μεγάλη θέληση που έδειξαν. Στα δύο πρώτα σετ δεν αφήσαμε την Παναχαϊκή να διεκδικήσει κάτι, καθώς παίξαμε εκπληκτικά στο σερβίς, το μπλοκ και σε άλλους τομείς. Ο ρυθμός μας έπεσε στη συνέχεια, λόγω των διακοπών του αγώνα, είχαμε κάποια κενά στην απόδοσή μας και εκνευρισμό, στοιχεία που εκμεταλλεύθηκε η Παναχαϊκή και ισοφάρισε. Στο τάι μπρέικ ήμασταν αποφασιστικοί και με καλό σερβίς πήραμε τους δύο υπερπολύτιμους βαθμούς, είτε τελικά πάμε στα πλέι άουτ, είτε τα αποφύγουμε με νίκη επί του ΠΑΟΚ. Το ευχάριστο είναι πως η ομάδα πάει καλά, βελτιώνεται και αυτό που χρειάζεται είναι να αποκτήσει σταθερότητα και διάρκεια στην απόδοσή της».

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Σε ένα ματς με μεγάλη ένταση και ενώ ο τραυματισμός του λίμπερο, μας προκάλεσε επιπλέον πρόβλημα, κάναμε μεγάλη προσπάθεια να το γυρίσουμε και το καταφέραμε. Ισοφαρίσαμε σε 2-2, όμως, στο τάι μπρέικ δεν βρήκαμε ρυθμό, δεν καταφέραμε να αποφύγουμε τα λάθη και ήρθε η ήττα».