16-04-2014

Ο Φοίνικας με ανατροπή 3-2 τον Ολυμπιακό και πρόκριση σε 5ο ημιτελικό (φωτό)

Ο Φοίνικας Σύρου ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών με τον Ολυμπιακό και η πρόκριση για τον τελικό θα κριθεί σε 5ο και τελευταίο αγώνα που θα γίνει στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη την Τετάρτη του Πάσχα 23 Απριλίου. Συγκλονιστικός ήταν και ο 4ος ημιτελικός όπου ο Φοίνικας Σύρου έκανε τεράστια ανατροπή και νίκησε τον Ολυμπιακός 3-2 σετ ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ.
Με όπλο το σερβίς αλλά και με φοβερά ποσοστά σε επίθεση και μπλοκ από το 3ο σετ ο Φοίνικας πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό που προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά σταδιακά έχασε τη δύναμη του γνώρισε την ήττα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιπαρέλθει το προβάδισμα του Φοίνικα με 7-5 στο 1ο σετ που προήλθε από το σερβίς του Τσας. Με αλάνθαστη υποδοχή και αποτελεσματική τακτική στο μπλοκ – άμυνα ο Ολυμπιακό ισοφάρισε 9-9 και με δύο πόντους του Γιορντάνοφ προηγήθηκε 12-11. Τα σερβίς του Καλντέιρα έκαναν τη διαφορά για σερί 3-0 και προβάδισμα 15-12. Ο Φοίνικας «έπιασε» τον Ολυμπιακό στο 20-20, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα με τον Καλντέιρα με 21-20, ο Τακουρίδης έχασε τον πρώτο χρόνο και ο Γιορντάνοφ με φοβερή κόντρα επίθεση έκανε το +3 (23-20) που έκρινε και το σετ το οποίο τελείωσε 25-22 με πρώτο χρόνο του Κιόση.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να πατάει γκάζι μετά το 5-5 και με σερί 3-0 από τα σερβίς του Χριστοφιδέλη και τις επιθέσεις Καλντέιρα, Γιορντάνοφ έκανε το 11-7. Ο Ολυμπιακός με σταθερό παιχνίδι και ελάχιστα λάθη δεν άφησε περιθώρια στον Φοίνικα. Ξέφυγε 16-11 και κράτησε τη διαφορά του +5 μέχρι το 22-17. Εκεί η επίθεση του Γιορντάνοφ, το λάθος του Τσέργα και ο άσσος του Καλντέιρα τελείωσαν το σετ 25-17 για το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά με το σερβίς του και ξέφυγε 6-3. Μάλιστα εκεί οι συριανοί έκαναν χρήση του διαιτητικού βίντεο μετά από επίθεση του Τσας και δικαιώθηκαν καθώς ήταν μπλοκ άουτ από τα χέρια του Χριστοφιδέλη και όχι μπλοκ για τον Ολυμπιακό όπως δόθηκε αρχικά. Ακολούθησε και μπλοκ στον Χριστοφιδέλη για το 8-3 με το «Δ.Βικέλας» να παίρνει φωτιά. Ο Φοίνικας συνέχιζε να πιέζει την υποδοχή του Ολυμπιακού που κατέρρευσε. Η διαφορά άνοιξε στο 15-8 με τον άσσο του Τακουρίδη, ο Καζάζης έριξε στον αγώνα του Κοκκινάκη, Σωτηρίου αλλά ο Φοίνικας ασταμάτητος τελείωσε το σετ με +11 (25-14).

Η αντεπίθεση του Φοίνικα συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος και συνέχισε τα πολλά λάθη. Δύο από αυτά έγιναν από τον Γιορντάνοφ δίνοντας προβάδισμα στον Φοίνικα 6-4. ενώ ο Ντιάτσκοφ με πλασέ και ο Καλντέιρα με λάθος έφεραν τη διαφορά στο +4 (12-8). Το αποτελεσματικό σερβίς του Φοίνικα και το καλό μπλοκ έκαναν το 20-15 με τον Καζάζη να ρίχνει στον αγώνα τον Μαρούλη στη θέση του Κουρνέτα. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 21-18 αλλά ο Ντιάτσκοφ έκανε το 22-18 και ο Τσας που πήγε στο σερβίς έκανε συνολικό σερί 4-0 και με το 25-18 ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2 εν μέσω αποθέωσης.

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-3, 6-4 και 8-7 αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Με επίθεση του Ντιάτσκοφ, δύο μπλοκ πάνω στον Καλντέιρα και άσσο από τον Γιάνουσεκ ο Φοίνικας έκανε την έκρηξη του εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 11-8 η οποία ήταν και η καθοριστική καθώς ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε να μειώσει και ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Ντιάτσκοφ στον Γιορντάνοφ και πόντο από τον Πελεκούδα για το 15-11.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 17-25
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-14
4o σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-18
5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 7 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 17-25, 25-14, 25-18, 15-11)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τσας 24 (19/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 26 (22/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Τακουρίδης 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 17% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 81% υπ - 44% άριστες), Τσέργας, Γιάνουσεκ 7 (5/6 επ, 2 άσσοι, 44% υπ - 20% άριστες), Σφενδυλάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 14 (13/29 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 29% άριστες), Γιούρισιτς 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Καλντέιρα 20 (16/32 επ, 4 άσσοι, 40% υπ - 20% άριστες), Κιόσης 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (15/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 54% άριστες), Μαρούλης, Κοκκινάκης (25% υπ - 25% άριστες, Σωτηρίου 1 (1/3 επ)

Ο προπονητής του Φοίνικα, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Το θέλαμε πολύ και το αξίζαμε. Εκτός από το πρώτο ματς, η σειρά των ημιτελικών είναι δική μας. Είμαστε ζωντανοί και πιστεύουμε ότι μπορούμε να πάρουμε την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0, αλλά δεν ήταν τόσο αγωνιστικό το θέμα, όσο νευρικότητας και οργάνωσης από τη δική μας ομάδα. Ασφαλώς είναι σημαντική η αλλαγή του Γιάνουσεκ, όπως δείχνει και η εξέλιξη του αγώνα, αλλά οι αλλαγές είναι για να αλλάζουν τη ροή του αγώνα»

Ο λίμπερο του Φοίνικας, Θάνος Παπαδημητρίου τόνισε: «Νικήσαμε στον κακό μας δαίμονα που είναι ο ίδιος μας ο εαυτός. Όλη χρονιά έχουμε σκαμπανεβάσματα από σετ σε σετ και από αγώνα σε αγώνα. Όμως παλεύουμε όλα τα μας και υπάρχει πολύ καλό κλίμα την ομάδα. Νομίζω ότι μπορούμε να πάμε στο Ρέντη και να τα καταφέρουμε».

Ο πασαδόρος της Σύρου, Θάνος Τερζής είπε: «Κάναμε μεγάλη ανατροπή. Πιέσαμε τον Ολυμπιακό και δικαιωθήκαμε. Από την εμπειρία που έχω από τον Ολυμπιακό, πιστεύω είναι μια ομάδα που θέλει να έχει την κυριαρχία. Όταν την αμφισβητείς, τον παίρνει από κάτω και πιστεύει ότι μπορεί να χάσει.  Αυτό πρέπει να εκμεταλλευτούμε στον τελευταίο αγώνα.

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού, Βασίλης Κουρνέτας τόνισε: «Απέναντί μας είχαμε πολύ καλή ομάδα και ξέρουμε καλά ότι όταν παίζουν απέναντι στον Ολυμπιακό το άγχος πέφτει σε εμάς. Αυτά όμως τα ξεχνάμε όταν μπούμε στον αγωνιστικό χώρο και το ίδιο θα κάνουμε στο επόμενο ματς. Θέλουμε ένα καλό παιχνίδι για την πρόκριση, παρά τα προβλήματα. Φτάσαμε να λέμε ότι θέλουμε να είμαστε υγιείς για να πάρουμε το παιχνίδι».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Για δύο σετ ήμασταν πολύ καλοί. Μετά η Σύρος ανέβασε πολύ την απόδοσή της και σε συνδυασμό με τα προβλήματά μας, κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Την Τετάρτη η ομάδα θα είναι τελείως διαφορετική. Θα είμαστε αποφασισμένοι και θα μειώσουμε τα λάθη για να πάρουμε την πρόκριση. Η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε χθες, αλλά έχουμε ακόμα το τελευταίο ματς».

Ημιτελικοί - Θέσεις 3-4
1οι αγώνες - 10 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξ. 1-3 (22-25, 23-25, 25-19, 17-25)
2οι αγώνες -  11 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)
Κηφισιά - Εθνικός Αλεξ. 0-3 (20-25, 20-25, 17-25)
3οι αγώνες - Μ.Τρίτη 15 Απριλίου
Εθνικός Αλ. - Κηφισιά 3-0 (25-21, 25-23, 25-16) (νίκες: 3-0 - προκρίθηκε ο Εθνικός)
Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-18, 21-25, 25-21, 24-22)
4οι αγώνες - Μ.Τετάρτη 16 Απριλίου
19.30: Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός 3-2 (22-25, 17-25, 25-14, 25-18, 15-11) (νίκες: 2-2)