16-04-2014

Τρίποντο σωτηρίας η Παναχαϊκή 3-1 τον Άρη

Μετά από εκπληκτική εμφάνιση η Παναχαϊκή νίκησε τον Άρη με 3-1 και μάλιστα στη Μίκρα και μείωσε στον ένα βαθμό τη μεταξύ τους διαφορά στη βαθμολογία των πλέι άουτ. Η ομάδα της Πάτρας με το τρίποντο αυτό αύξησε σημαντικά τις ελπίδες για παραμονή, ενώ άφησε πίσω τη Νίκη Αιγινίου με 7 βαθμούς κι έτσι η ομάδα της Πιερίας ελπίζει σε ένα θαύμα για την παραμονή.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο πρώτο σετ, ενώ μεγάλη εμφάνιση έκαναν δύο πρώην παίκτες του Άρη, ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου και ο Νίκος Ρουμελιώτης με τον τελευταίο να σημειώνει 30 πόντους. Το σερβις της έκανε δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Άρη και πήρε προβάδισμα 3 πόντων (3-6). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι μέχρι το 16-16. Όμως ακολούθησε μπλακ άουτ για τον Άρη με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να πάρει το προβάδισμα στα σετ.

Ο Άρης μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο στο δεύτερο σετ και πήρε κεφάλι από την αρχή (4-1), ενώ με το σερβις του Χαριτωνίδη η διαφορά μεγάλο σετ και το 10-6 έγινε 19-6. Όμως στο τρίτο σετ η καλή Παναχαϊκή επέστρεψε. Πήρε το προβάδισμα από την αρχή του (7-3, 8-4) και διατήρησε την υπέρ της διαφορά (14-9 και 21-16). Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει με τον Ντάμποβιτς στον αγωνιστικό χώρο και μείωσε σε 22-21, αλλά η Παναχαϊκή είχε απάντηση και έκανε το 25-22.

Συγκλονιστικό ήταν το τέταρτο σετ της αναμέτρησης με τον Άρη πραγματικά να... αυτοκτονεί. Ενώ βρέθηκε μπροστά με 16-11, η Παναχαϊκή με τον Γκοτς στο σέρβις μείωσε σε 16-15, ο Άρης πήρε και πάλι στο προβάδισμα με δύο πόντους (20-18) , όμως η Παναχαϊκή με ένα σερί 7-0 με το Βλαχοστάθη στο σέρβις πήρε το σετ (25-20) και παράλληλα το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-14
3ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 16-11, 20-21, 20-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 40 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)

ΆΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 13 (10/17 επ, 3 μπλοκ, 81% υπ - 31% άριστες), Ντίνας 12 (5/7 επ, 7 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (7/14 επ, 1 μπλοκ, 78% υπ - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 3 (3 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (14/31 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 89% υπ - 33% άριστες), Ίλιτς, Γάτσης 2 (2/2 επ), Ντάμποβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/4 επ, 86% υπ - 57% άριστες)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 13 (9/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (6/10 επ, 1 μπλοκ, 81% υπ - 38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 14 (10/16 επ, 4 μπλοκ), Νίκος Ρουμελιώτης 30 (24/45 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Παναγ. Ρουμελιώτης / Μέν. Ρουμελιώτης (λ, 70% υπ - 50% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης.

Για τον... Γολγοθά που ακολουθεί μίλησε ο προπονητής του Άρη Σπύρος Φίνος: «Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και τώρα ακολουθεί Γολγοθάς... Χρειαζόμαστε έξι βαθμούς και θα τους πάρουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη στήριξη, παρά τη μέτρια εμφάνισή μας. Τους θέλουμε κοντά μας και στο κρίσιμο παιχνίδι με το Παναθηναϊκό».

Ο τεχνικός της ομάδας της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης είπε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη μεγάλη νίκη. Έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Βλέπουμε τον κάθε αντίπαλο με ψυχή και τόλμη και τα δίνουμε όλα για να μείνει η ομάδα στην κατηγορία. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Έχουμε κάνει τρεις νίκες από τις πέντε που έχουμε υπολογίσει για να μείνουμε στην κατηγορία».

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου
3η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)
Διαιτητές: Βουδούρης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Ακαρέπης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Καλομοίρης. Γραμματεία: Μητροπούλου.
Γυμναστήριο Μίκρας 20.00: Α.Σ.Άρης - Γ.Ε. Παναχαϊκή 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Δρανίτσας, Στεργιόπουλος Χρ. Γραμματεία: Παπαδοπούλου.

4. Νίκη Αιγινίου 3 18 (30-61) 0 3
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.