17-10-2014

Η Ένωση Τούμπας 3-1 τον Άρη στην πρώτη «επίσημη» νίκη

H Eνωση Τούμπας (όπως ονομάζεται από σήμερα η ΜΕΝΤ) σημείωσε την πρώτη της νίκη σε επίσημο αγώνα και στην πρεμιέρα του Β΄ομίλου της Α΄φάσης του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Στο πρώτο ντέρμπι των ομάδων της Θεσσαλονίκης ο Άρης προηγήθηκε με 1-0 σετ αλλά η Ένωση Τούμπας με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ.
Μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης ο Γιώργος Σφενδυλάκης ο οποίος σε μία φάση στα μέσα του 2ου σετ συγκρούστηκε με τον συμπαίκτη του Τζούλιαν Μπίσετ και χτύπησε στο κεφάλι. Για δέκα λεπτά ζαλίζονταν και διαπιστώθηκε ελαφριά διάσειση χωρίς να αγωνιστεί στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στο πρώτο σετ ο Άρης πήρε μία διαφορά, η ΜΕΝΤ ισοφάρισε αλλά οι κιτρινόμαυροι είχαν στο τέλος τις λύσεις και έκαναν το 1-0. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Οι παίχτες του Σπύρου Γκολίτση βελτιώθηκαν στο σερβίς και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Στο τρίτο και τέταρτο σετ, η ΜΕΝΤ πίεσε τον Άρη στο σερβίς, η υποδοχή χάλασε και έγινε εύκολα το 3-1.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης
1ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 26-28
2ο σετ: 8-4, 16-11, 21-17, 26-24
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-17
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-16
*Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 35 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων
Τα σετ: 3-1 (26-28, 26-24, 25-17, 25-16)
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 16 (14/28 επ, 2 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 17 (14/24 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ - 64% υπ, Μπισετ 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, Πάρις 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ) / Αντωνιάδης (λ), 63% υπ - 33% άριστες), Παπαϊακώβου 1 (άσσος), Ναζίρης, Αντιφάκος 1 (μπλοκ), Μάντζιος
ΆΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 14 (11/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ 64% υπ - 56% άριστες), Ντόχερτι 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέλος 4 (3/15 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 15 (10/21 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ- 69% υπ, 69% άριστες), Κουτσονίκας, Μαυροβουνιώτης 3 (3/6 επ, 63% υπ - 50% άριστες), Πιπέργιας, Μηλης 1 (1/3 επ, Χατζηπαραδείσης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ).

Την πρώτη της επίσημη νίκη πέτυχε η πρωτάρα ΜΕΝΤ, με τον προπονητή της ομάδας Σπύρο Γκολίτση να είναι ευχαριστημένος από τους παίχτες του:
«Είμαι ευχαριστημένος από όλους τους παίχτες, εφαρμόσαν αυτά που είπαμε και δοκιμάσαμε στις προπονήσεις όλη την εβδομάδα. Κάναμε κάποια λάθη στο πρώτο σετ που χάσαμε που μπορούσαμε να τα αποφύγουμε, αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Όπως και σήμερα, έτσι και αύριο είμαστε το αουτσάιντερ. Ο ΠΑΟΚ πάει για πρωταθλητισμό, εμείς είμαστε νέα ομάδα. Το σίγουρο είναι ότι θα δώσουμε το 100%».

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης δήλωσε:

Ήταν μία δύσκολη εβδομάδα για μας, είχαμε αρκετά θέματα να λύσουμε. Στο παιχνίδι δεν ακολουθήσαμε αυτά που έπρεπε. Έχουμε τις αδυναμίες μας, αυτά είναι παιχνίδια προετοιμασία για μας και θέλουμε να βελτιωθούμε μέσα από αυτά τα παιχνίδια. Συγχαρητήρια στην ΜΕΝΤ για την νίκη της».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ LEAGUE CUP «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ» 2014-15
Α΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» - Ορεστιάδα)

Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Έδρα: Γυμναστήριο ΜΕΝΤ - Τούμπα)
1η αγωνιστική – Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014
19.00: Μ.Ε.Ν.Τ. - Άρης 3-1 (26-28, 26-24, 25-17, 25-16)
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Λαδάς. Επόπτες: Μαυρίδης, Κύρκος. Γραμματεία: Λαδά.
2η αγωνιστική - Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2014
19.30: Μ.Ε.Ν.Τ. - Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Αβραμίδης, Δεληκωστίδης. Παρατηρητής: Κάλλας. Επόπτες: Μπουκουβάλα, Πεχλίδης. Γραμματεία: Καρακούλια.
3η αγωνιστική - Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014
18.30: Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ.Άρης
Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Γιώγιου, Στεργιόπουλος Χ. Γραμματεία: Παναγιωτίδου.