23-11-2014

Ο Α.Ο.Κηφισιάς 3-0 τη Λαμία στο γεμάτο Ζηρίνειο

Την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο Α.Ο.Κηφισιάς και έπιασε τον ΠΑΟΚ στους 12 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους πρωτοπόρους Ολυμπιακό και Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε τον Γ.Σ.Λαμία με 3-0 παρουσία πλήθος φίλων του βόλεϊ που βρέθηκαν στο Ζηρίνειο.
Η Λαμία έμεινε χωρίς νίκη μετά την 5η αγωνιστική και βρίσκεται στη τελευταία θέση της βαθμολογίας. Αγωνίστηκε χωρίς τον Γκιμαράες που στον αγώνα με την Ορεστιάδα έπαθε διάστρεμμα ωστόσο στο πρώτο μισό του 2ου σετ και σε όλο το 3ο σετ έκανε καλή εμφάνιση και είχε έξι σετ μπολ. Η Λαμία είχεε προβάδισμα με 26-25, 27-26, 28-27, 29-28, 30-29, 31-30, αλλά η Κηφισιά άντεξε την πίεση.  Ο αγώνας τελείωσε με δύο επιθέσεις του Γιοβάνοβιτς ο οποίος έκανε το 35-33 στο συγκλονιστικό 3ο σετ.

Με σταθερή υποδοχή, αποτελεσματικό σερβίς και λίγα λάθη η Κηφισιά πήγε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή και στα δύο πρώτα σετ είχε μεγάλες διαφορές στο σκορ. Η Λαμία κόντραρε στο πρώτο μισό του 2ου σετ όταν και μείωσε 11-10 με τον Παπαδόπουλο που έκανε την καλύτερη του εμφάνιση από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Η Κηφισιά απάντησε με σερί 3-0 και ο Μέλκας έριξε στον αγώνα τον Βλαχόπουλο αντί του Μακ Κίμπιν στη θέση του πασαδόρου. Η Λαμία δε μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά κι έτσι ήρθε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Λαμία με βασικό πασαδόρο τον Βλαχόπουλο έπαιξε πιο γρήγορα και προλάβαινε το μπλοκ της Κηφισιάς. Ηταν πιο αποτελεσματική στην επιθεση και πήρε προβάδισμα με 9-5. Η Κηφισιά απάντησε με τους Γιοβάνοβιτς, Σουλτανόπουλο και ισοφάρισε 11-11. Με τον άσσο του Καβαδία και γενικά τα καλά σερβίς του η Λαμία έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε πάλι με 18-15. Με τρία λάθη της Λαμίας κι ένα μπλοκ του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά απάντησε δικό της σερί 4-0 και προβάδισμα 19-18. Ο ΑΟΚ έφτασε πρώτος σε ματς μπολ με επίθεση του Σουλτανόπουλου και μέχρι να τελειώσει ο Γιοβάνοβιτς τον αγώνα είχε ακόμα προβάδισμα στο 25-24 και στο 32-31 και 33-32.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Γεροθόδωρος

1ο σετ: 8-5, 16-9, 21-18, 25-20
2ο σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-16
3ο σετ: 4-8, 14-16, 21-19, 35-33

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 35-33)

Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Γ.Σ.Λαμία προήλθαν: 2 άσσοι, 26 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4π. (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (6/8, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 8 (7/9, 1 μπλοκ), Φερέρα 7 (5/14, 2 μπλοκ, 60% υπ., 55% άριστες), Ρουμελιωτάκης 11 (10/17, 1 άσσος, 46% υπ., 29% άριστες), Γιοβάνοβιτς 24 (20/37, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ. - 71% υπ., 50% άριστες), Κόβαλτσουκ, Κοντός, Άουστιν, Σπύρου (λ).

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 5π. (2/5 επ., 3 μπλοκ), Μακίμπιν 8 (6/16, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 56% υπ., 50% άριστες), Χήρας 1 (1/4 επ.), Μακίμπιν, Παπαδόπουλος 21 (18/28 επ., 3 μπλοκ), Καββαδάς 11 (8/23, 2 μπλοκ , 1 άσσος, 53% υπ., 26% άριστες) / Πέτερσον Μακάνα Τσιπ (λ. - 53% υπ., άριστες 38% υπ.), Καρβούνης, Μαδούρας 1 (1/2), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας.

Ο προπονητής του Α.Ο.Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε και πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς απέναντι σε έναν αντίπαλο που τα έπαιζε όλα για όλα. Η Λαμία ρίσκαρε και όπως έδειξε στο 3ο σετ έχει πολύ καλή ομάδα. Θεωρώ επιτυχία το 3-0 αλλά αδικεί την εικόνα των δύο ομάδων και ειδικά την ποιότητα του αγώνα. Η Λαμία έκανε μεγάλη προσπάθεια στο 3ο σετ. Η καλή ψυχολογία που είχαμε μετά την κατάκτηση των δύο σετ και η αποτελεσματικότητα μας σε φάσεις που “καίνε” έκανε τη διαφορά και δε μπήκαμε σε περιπέτειες. Το 3ο σετ αποζημίωσε τον κόσμο που ήρθε σήμερα στο γήπεδο και τον ευχαριστούμε γι αυτό. Προετοιμαζόμαστε πλέον για τον δύσκολο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό».

Ο προπονητής του ΓΣ Λαμία Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Όταν μπαίνεις να παίξεις το μυαλό είναι 100% μέσα. Έχουμε άλλα προβλήματα όσον αφορά την πάσα μας, τα οποία είναι πιο σοβαρά. Από αύριο το μυαλό μας πρέπει να είναι στην εύρεση νέου πασαδόρου. Σίγουρα κατά διαστήματα παίξαμε καλύτερα από τα δύο τελευταία παιχνίδια, αλλά δεν μπορούσαμε να κρατήσουμε τη διαφορά. Η ευκαιρία να κάνουμε κάτι ήρθε στο τρίτο σετ, αλλά τα λάθη μας στα σημεία, το έδωσαν στην Κηφισιά. Συγχαρητήρια στην ομάδα της Κηφισιάς. Οι παίκτες ξέρουν τι να κάνουν στο γήπεδο κι εμείς έχουμε γολγοθά μπροστά μας. Μπήκε ο Μαδούρας να αντιμετωπίσει τον Παπαγγελόπουλο, γιατί ξέρουμε ότι είναι πολύ επικίνδυνος, και ζηλεύω τον κύριο Αρσενιάδη που έχει έναν τέτοιο παίκτη. Δυστυχώς δεν είχαμε τον Γκιμαράες, αλλά πιστεύω στο επόμενο παιχνίδι θα μπορεί να παίξει».

Ο ακραίος του ΓΣ Λαμίας, Στράτος Καββαδάς δήλωσε: «Η Κηφισιά έπαιζε καλύτερα μέχρι το τελευταίο σετ και νίκησε δίκαια. Στο τελευταίο σετ κάναμε κάποια λάθη και δεν τελειώσαμε κάποιες κρίσιμες μπάλες. Είχαμε ευκαιρίες να το πάρουμε, αλλά η Κηφισιά ήταν καλύτερη σε αυτά τα σημεία. Εννοείται πως η απουσία του Γκιμαράες μας επηρέασε, αφού είναι ο παίκτης που κάνει τα πάντα. Τον περιμένουμε για να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε και δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρουμε».

Ο διαγώνιος της Κηφισιάς Ζόραν Γιοβάνοβιτς δήλωσε: «Παίξαμε καλά για δύο σετ αλλά μετά χάσαμε το ρυθμό μας από δικά μας λάθη. Η Λαμία το εκμεταλεύτηκε και μας πίεσε. Δεν ήταν εύκολη η επικράτηση μας αλλά είναι καλό που χάσαμε το 3ο σετ διότι θα είχαμε προβλήματα. Το μυαλό μας είναι στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό».

Ο αρχηγός του ΑΟ Κηφισιάς, Δημήτρης Νικολάκης δήλωσε μετά τη νίκη επί της Λαμίας: «Όταν ξεκινάς και παίρνεις εύκολα δύο σετ, μπαίνει στο μυαλό σου ότι έτσι θα γίνει και στο τρίτο. Κάναμε λάθη που δεν έπρεπε, και επιτρέψαμε στον αντίπαλο να κυνηγήσει μέχρι το τέλος. Όταν μέχρι το 20 παίζεις πόντο-πόντο, η νίκη και η ήττα είναι πολύ κοντά. Ήμασταν πιο τυχεροί και κερδίσαμε 3-0 ένα παιχνίδι, που δεν ξέραμε πώς θα γυρνούσε αν πήγαινε 2-1».