29-11-2014

Ο Φοίνικας Σύρου 3-1 την ΑΕΚ στην Γλυφάδα

Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη εκτός έδρας σημείωσε ο Φοίνικας Σύρου.
Η ομάδα του Ράτκο Παβλίσεβιτς παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ από την ΑΕΚ στη Γλυφάδα επικράτησε με 3-1 σετ και ανέβηκε στην 8η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ. Η ΑΕΚ γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Φοίνικα Σύρου ήταν ο Τόμισλαβ Ντόκιτς και ο Ηλίας Λάππας που σημείωσαν 22 και 15 αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ μετά την απώλεια του 2ου σετ με 30-28 κατέρρευσε. Στο 2ο και στο 4ο σετ ο Χόρχε Ελγκέτα χρησιμοποίησε τον Σταύρο Κατσανεβάκη ως ακραίο καθώς ο Ωρολογάς δεν αγωνίστηκε. Στο μέσα του δευτέρου σετ ο Ράτκο Παβλίσεβιτς πέρασε εκτός τον Ντόκιτς και στην θέση του τον Αρβανίτη, γεγονός που έδωσε ...ώθηση στον Σέρβο διαγώνιο και επιστρέφοντας στο ματς στο τέλος του σετ ήταν ...διαφορετικός. Η απόδοση του ανέβηκε κατά πολύ. Σε όλο το 2ο σετ που ήταν και το πιο καθοριστικό ο Φοίνικας ήταν μπροστά στο σκορ με 1-2 πόντους, ενώ είχε όλα τα σετ μπολ. Το σετ κρίθηκε από άουτ επίθεση του Παγιάν και πλασέ του Λάππα.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-16
2ο σετ: 6-8, 11-16, 20-21, 28-30
3ο σετ: 4-8, 12-16, 15-21, 18-25
4ο σετ: 3-8, 8-16, 10-21, 12-25

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-16, 28-30, 18-25, 12-25)

ΑΕΚ (Ελγκέτα): Οικονόμου 2 (2/5 επ, 48% υπ - 17% άριστες), Ραντούνοβιτς 6 (3/16 επ, 3 μπλοκ, 73% υπ - 45% άριστες), Παγιάν 22 (21/38 επ, 1 άσσος), Μπουρκόφσκι 9 (7/17 επ, 2 μπλοκ), Κρνιτς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 9 (7/8 επ, 2 άσσοι) / Γκούζντα (λ, 58% υπ - 38% άριστες), Ίλιτς 5 (5/7 επ, 40% υπ - 10% άριστες), Κατσανεβάκης 4 (4/5 επ), Δημητρούδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 9 (7/7 επ, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 9 (4/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 22 (21/46 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 15 (11/17 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ - 41% άριστες), Παπαδόπουλος Π. 11 (8/18 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ - 47% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 72% υπ - 39% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Ρούσσης

*Κατά τη διάρκεια του 4ου σετ και μετά το τέλος του αγώνα οι οπαδοί της ΑΕΚ ζητούσαν εξηγήσεις από τους παράγοντες της Ερασιτεχνικής για την κακή εικόνα που παρουσίασε η ομάδα τους.

O προπονητής της ΑΕΚ Χόρχε Ελγκέτα δήλωσε για την ήττα από τον Φοίνικα Σύρου: «Είμαι απογοητευμένος από την τροπή που πήρε το ματς. Πιστεύω ότι ήμασταν πολύ κοντά στο να προηγηθούμε 2-0 στα σετ. Δυστυχώς το σετ χάθηκε στο σερβίς άουτ του Παγιάν. Μετά η ομάδα κατέρρευσε. Οι παίκτες δεν έχουν ψυχολογία. Μετά από δυο-τρία λάθη πέφτουν ψυχολογικά και μετά είναι πολύ δύσκολο να ανέβουν. Κι εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω από τον πάγκο. Κοιτάζω και δεν βρίσκω τι αλλαγές να κάνω. 'Εφτασα στο σημείο να χρησιμοποιήσω τον Κατσανεβάκη ακραίο. Δεν γίνεται δουλειά έτσι. Αυτή την εβδομάδα κάναμε μόνο δυο προπονήσεις λόγω των προβλημάτων. Καταλαβαίνω πως νιώθει ο κόσμος αλλά και αυτός θα πρέπει να καταλάβει ότι οι παίκτες είναι άνθρωποι και έχουν προβλήματα».

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς, δηλωσε για τον αγώνα: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Γιατί καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς. Η ΑΕΚ καλή ομάδα. Στο β σετ χάσαμε για λίγο την αυτοσυγκέντρωσή μας αλλά στο τέλος μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε. Τα δυο επόμενα σετ πήραμε πιο εύκολα από ότι περιμέναμε. Αυτή η νίκη θα μας βοηθήσει για τη συνέχεια».

Ο κεντρικός της ΑΕΚ, Σταύρος Κατσανεβάκης, ο οποίος σήμερα αγωνίστηκε ως ακραίος, δήλωσε: «Δυστυχώς είχαμε άλλη μία ήττα. Γενικότερα είμαστε πολύ χάλια κι οι αθλητές έχουμε προβληματιστεί πάρα πολύ. Θέλουμε να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό, αλλά τα προβλήματα που μας βασανίζουν ενώ στην αρχή ξεκινήσαμε καλά, μας έκαναν να πέσουμε ψυχολογικά. Ελπίζω να γίνει κάτι στο μέλλον για να υπάρξει μία ανάκαμψη στο αγωνιστικό κομμάτι της ομάδας. Ο κόσμος πιθανόν να μην ξέρει τα προβλήματα που έχουμε εδώ και πάρα πολύ καιρό. Αγαπάμε κι εμείς την ομάδα όπως κι εκείνοι και την προστατεύουμε για να μη βγουν προς τα έξω τα προβλήματα. Δεν κατηγορώ τον κόσμο, υπάρχουν άλλοι που φταίνε, έχουμε κι εμείς οι αθλητές μερίδιο ευθύνης, αλλά πολύ μικρό».

Ο λίμπερο του Φοίνικα, Νικήτας Εφραιμίδης, δήλωσε: «Δεν κάναμε τίποτα σωστά ξανά στο πρώτο σετ, όπως κάνουμε σε πολλά παιχνίδια. Βρισκόμαστε κοντά και μετά τα παρατάμε. Στο δεύτερο σετ παίξαμε πολύ καλύτερα σε υποδοχή και ανάπτυξη και δεν κάναμε πολλά λάθη. Πήραμε μία μεγάλη διαφορά (16-11), εκεί τα παρατήσαμε, η ΑΕΚ μας πέρασε αλλά ευτυχώς τα καταφέραμε. Αν δεν δεν το παίρναμε το παιχνίδι θα μπορούσε να είχε λήξει 3-0. Απ' εκεί και πέρα η ΑΕΚ κατέρρευσε και αγωνιστικά, εκτός από τα προβλήματα που έχει γενικά. Πρέπει να συνεχίζουμε να παίζουμε πιο σταθερά και συγκεντρωμένα. Επόμενο παιχνίδι με τη Λαμία στην έδρα μας, θέλουμε νίκη για να φτάσουμε τους 11 βαθμούς και να βλέπουμε τα πράγματα πιο ξεκάθαρα».