14-12-2014

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τη ΜΕΝΤ και πέρασε πάλι δεύτερος

Tην έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο ΠΑΟΚ και πέρασε και πάλι στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής. Η ομάδα του δικεφάλου νίκησε 3-1 τη ΜΕΝΤ η οποία ισοβαθμεί στην έννατη θέση της βαθμολογίας μαζί με την ΑΕΚ και την επόμενη αγωνιστική οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους.
Στα μέσα του 1ου σετ τραυματίστηκε ο κεντρικός της ΜΕΝΤ Τζούλιαν Μπίσετ (θλάση στον τρικέφαλο - χέρι) και αποχώρησε με αποτέλεσμα το 8-8 να γίνει 10-8 για τον ΠΑΟΚ και αργότερα 16-11. Με τους Γκόμεζ , Σαφράνοβιτς να σηκώνουν πάνω τους το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων και τους φιλοξενούμενους να κάνουν πολλά λάθη ο Δικέφαλος έφθασε με χαρακτηριστική άνεση στο 25-15.

Νέα ατυχία για τη ΜΕΝΤ στην αρχή του 4ου σετ όταν ο Ματέο Πάρις παραπάτησε και έπαθε ελαφρύ διάστρεμα.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με μεγάλες διαφορές 8-4. Με άσο ο Γκόμεζ έκανε το 13-7 αναγκάζοντας τον τεχνικό της ΜΕΝΤ να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ ασταμάτητους στην επίθεση και τον Παντακίδη πανταχού παρών στο μπλοκ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-10 μετά από εντυπωσιακή επίθεση του Σαφράνοβιτς. Με τρεις συνεχόμενους πόντους από τον Γκόρτσιανουκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-14 αναγκάζοντας αυτή τη φορά τον Γιάννη Καλμαζίδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Με τους Σακόγλου , Χατζηηλιάδη να ανεβάζουν στροφές στην επίθεση η ΜΕΝΤ μείωσε σε 19-17. Ο Ντίνας πέρασε στη θέση του Παντακίδη και ο Γκόμεζ έκανε το 20-17. Ο Χατζηηλιάδης μείωσε σε 20-18 , για να ακολουθήσουν δύο σερί άσοι του Αντιφάκου για το 21-21. Με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να τα έχουν χαμένα από την αντίδραση της ΜΕΝΤ και τον Γκόμεζ να αστοχεί οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 21-23. Ο Χατζηηλιάδης έκανε το 21-24 για να μειώσει με πλασέ ο Κουρνέτας σε 22-24. Μπλοκ του Κουρνέτα και του Μουρ στον Χατζηηλιάδη έκανε το 23-24 με τον ίδιο ωστόσο παίκτη να διαμορφώνει το 23-25.

Η ΜΕΝΤ μετά και την ισοφάριση μπήκε με καλύτερη ψυχολογία στο παιχνίδι και με τους Γκόρτσιανουκ, Χατζηηλιάδη και Σακόγλου να έχουν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους στην επίθεση ξέφυγαν με 4-8 και 9-12. Κάπου εκεί άρχισαν οι ασπρόμαυροι να ανεβάζουν στροφές με ένα σερί 3-0 να παίρνουν προβάδισμα με 14-13. Με τον Σαφράνοβιτς αλάνθαστο ο Δικέφαλος ξέφυγε 17-14 και λίγο αργότερα με 20-17. Με τον Σακόγλου σε κέφια και το μπλοκ των φιλοξενούμενων να σταματάει τον Σαφράνοβιτς η ΜΕΝΤ μείωσε σε 21-10 και ισοφάρισε με τον Γκόρτσιανουκ σε 21-21. Άουτ επίθεση του Πάρις και υπέρβαση του Σακόγλου που πέρασε στο αντίπαλο έδωσε αέρα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ για το 23-21. Ο Γκόμεζ έκανε το 24-22,ενώ το τελικό 25-23 διαμορφώθηκε από λάθος σερβίς του Πάρις.

H εικόνα του αγώνα άλλαξε τελείως στο τέταρτο σετ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να μπαίνουν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς και να τρέχουν ένα σερί 3-0. Σε εκείνο το σημείο τραυματίστηκε ο Πάρις στο δεξί πόδι, ο οποίος αντικαταστάθηκε προσωρινά από τον Ναζίρη. Ο Δικέφαλος προηγήθηκε 5-0 και η ΜΕΝΤ μείωσε σε 5-2. Σε εκείνο το σημείο πήγε ο Μουρ στη γραμμή του σερβίς και φλοτ σερβίς χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα σερί 7-0 για το 13-2. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα με τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να ξεφεύγουν με 19-7. Βλέποντας τη μεγάλη διαφορά ο τεχνικός του ΠΑΟΚ πέρασε τον Σαμπάνη αντί του Γκόμεζ και τον Καρασαββίδη αντί του Εφραιμίδη με τον νεαρό ακραίο να διαμορφώνει και 25-8 για το τελικό 3-1.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-8, 23-25
3ο σετ: 4-8, 16-13, 21-18, 25-23
4ο σετ: 8-2, 16-3, 21-7, 25-8

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της ΜΕΝΤ προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-15, 23-25, 25-23, 25-8)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 6 (4/9 επ, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/35 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 38% άριστες), Σαφράνοβιτς 18 (15/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 70% υπ - 35% άριστες), Ντινας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Σαμπανάι, Καρασαββίδης 1 (1/1 επ, 50% υπ - 25% άριστες)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 11 (11/29 επ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 41% άριστες), Χατζηηλιάδης 11 (10/27 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ - 39% άριστες), Μπίσετ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Πάρις 5 (3/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (5/14 επ, 1 άσσος) / Αντωνιάδης (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Κνάπεκ (λ, 29% υπ - 0% άριστες), Ναζίρης, Χρυσάφης 1 (1/3 επ, 25% υπ - 25% άριστες), ΑΝτιφάκος 5 (2/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαπαναγιώτου 1 (1/2 επ).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Σίγουρα δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είμαστε πιο ποιοτική ομάδα, αλλά αυτό πρέπει να το αποδεικνύεις στο γήπεδο. Κατακτήσαμε εύκολα το πρώτο σετ, ξεκινήσαμε καλά στο β', αλλά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας εκνευριστήκαμε κι από δικά μας λάθη δώσαμε το δικαίωμα στην ΜΕΝΤ να ισοφαρίσει. Ευτυχώς ισορροπήσαμε στο γ' σετ και στο τέλος πήραμε εύκολα το δ' σετ».

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Η ΜΕΝΤ έδειξε για άλλη μια φορά ότι κοντράρει όλους τους αγώνες. Είχαμε όσκαρ ατυχίας με τους δύο ξένους μας λόγω τραυματισμών. Έχω παράπονα από τη διαιτησία. Σε κρίσιμα σημεία των σετ έγιναν πολλά λάθη σε βάρος μας. Σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Πάρις στην αρχή του 4ου σετ δε μπορέσαμε να σταθούμε. Κλείσαμε έναν κύκλο αγώνων με τους πρωτοπόρους και μπαίνουμε στη τελική ευθεία για τον αγώνα με την ΑΕΚ».