05-01-2015

Ο Ολυμπιακός 3-0 τη Λαμία και «πρωταθλητής χειμώνα»

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Λαμία με 3-0 και με 11 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στον Α΄γύρο του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ πήρε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Τραυματίστηκε ο Λεχ

Ο Ολυμπιακός σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον ΠΑΟΚ έχει πλεονέκτημα διότι έχει νικήσει με 3-2 σετ τον μεταηύ τους αγώνα στον Α γύρο. H Λαμία ολοκλήρωσε τον Α γύρο με έναν βαθμό, ενώ αγωνίστηκε ελάχιστα ο Πολωνός διαγώνιος Γιάροσλαβ Λεχ επειδή στην προθέρμανση έπαθε μυική σύσπαση και θα μείνει εκτός προπονήσεων για 4-5 μέρες. Στο πρώτο σετ αγωνίστηκε διαγώνιος ο Μαδούρας και στο 2ο και στο 3ο σετ διαγώνιος έπαιξε ο Χήρας.

Ο Ολυμπιακός στα δύο πρώτα σετ είχε τον πλήρη έλεγχο στο σκορ και δεν απειλήθηκε. Στο 3ο σετ οι πολλές αλλαγές που έγιναν στο βασικό σχήμα ώστε να δοθούν ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες της δωδεκάδας έβγαλαν την ομάδα του Πειραιά εκτός ρυθμού. Η Λαμία βρήκε χώρο για να κάνει το παιχνίδι της και πήρε από την αρχή προβάδισμα με 5-1 το οποίο διατήρησε μέχρι το 20-16.

Κόκκινη στον Γκιμαράες

Μπροστά στο ενδεχόμενο να χάσει το σετ και να μπει σε περιπέτειες οι παίκτες του Ολυμπιακού ανασυντάχθηκαν και με αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις και δύο μπλοκ μείωσαν σε 22-21. Ο Βραζιλιάνος της Λαμίας Λεόν Ούγκο Γκιμαράες δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ νωρίτερα κίτρινη είχε δεχτεί και ο Τεσέιρα που αγωνίστηκε λίμπερο. Η Λαμία με τον Καββαδά προηήθηκε 24-22, όμως, ο Κοκκινάκης με επίθεση μείωσε 24-23 και στην επόμενη φάση ο Μαδούρας είχε ευκαιρία να τελειώσει το σετ αλλά κάρφωσε άουτ (24-24). Οι γηπεδούχοι διαμρτυρήθηκαν πως η μπάλα ήταν μέσα αλλά και ο επόπτης έδωσε άουτ. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 25-24, ο Καβαδάς ισοφάρισε (25-25). Οι ρουμελιώτες έχασαν το σερβίς και με άουτ επίθεση του Καββαδά τελείωσε ο αγώνας 27-25.

Διαιτητές: Κυριοπούλου - Φραγκάκης
1ο σετ: 2-8, 10-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 1-8, 13-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-27

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 17-25, 25-27)

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/7 επ, 1 άσσος), Γκιμαράες 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 43% άριστες), Χήρας 7 (5/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (1/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάροσλαβ 1 (1/2 επ), Καββαδάς 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 28% άριστες) / Τεξέιρα (λ, 57% υπ - 43% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 4 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 3 (3/8 επ,60% υπ - 50% άριστες), Γιούρισιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες), Σμαραγδής 9 (4/7 επ, 1άσσος, 4 μπλοκ), Κλαρκ 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Τζελάτης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Θανάσης Κατσιγιάννης δήλωσε: «Δυστυχώς χάσαμε αδικαιολόγητα το 3ο σετ. Με στεναχώρησε που δεν είχαμε πειθαρχία και αυτοσυγκέντρωση και ενώ είχαμε σημαντικό προβάδισμα ασχολούμασταν με οτιδήποτε άλλο εκτός από το να πάρουμε τους πόντους και το σετ. Παρόλα αυτά είμαι ευχαριστημένος από τη φιλότιμη και μαχητική προσπάθεια η οποία όμως πρέπει να είναι πιο πολύ στοχευμένη. Παίζαμε με αντίπαλο τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακό. Εμείς δεν είχαμε διαγώνιο λόγω του τραυματισμού του Λεχ και ο Μαδούρας με τον Χήρα ανταποκρίθηκαν πολύ καλά. Ο Λεχ θα μείνει εκτός προπονήσεων 4-5 μέρες. Πρέπει να συνεχίσουμε την προσπάθεια για την παραμονή της Λαμίας στην Volleyleague».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης είπε: «Κλείσαμε ιδανικά τον Α΄γύρο και ξεκινήσαμε θετικά το 2015. Κρατάμε το τρίποντο και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι. Το σημαντικό είναι πως αγωνίστηκαν όλα τα παιδιά και ξεκουράστηκαν οι βασικοί. Μπράβο και στη Λαμία. Παρότι είχε την ατυχία του διαγωνίου παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, δεν άφησε τον αγώνα και μας πίεσε. Εμείς κάπου εφησυχάσαμε και πιεστήκαμε στο 3ο σετ αλλά στο τέλος κλείσαμε τον αγώνα χωρίς απώλειες. Ευχαριστούμε τους οπαδούς του Ολυμπιακού που ήρθαν στο γήπεδο και μας στήριξαν όπως άλλωστε κάνουν κάθε φορά στους αγώνες μας στη Λαμία».

* Στο Χαλκιοπούλειο βρέθηκαν περίπου 300 οπαδοί του Ολυμπιακού, ο πρόεδρος του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού Μιχάλης Κουντούρης και ο πρόεδρος της ΕΣΑΠ Παντελής Ταρνατόρος, ενώ μετά το τέλος του αγώνα οπαδοί του Ολυμπιακού μαζί με την αποστολή της ομάδας πήγαν στα γραφεία της Θύρας 7 στη Λαμία και έκοψαν τη πρωτοχρονιάτικη πίτα του συνδέσμου.