10-01-2015

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, 3-2 τον Άρη

(3 votes)
Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις διαδοχικές ήττες, επικρατώντας με 3-2 του Άρη για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
Αυτή ήταν αυτή ήταν η τρίτη νίκη για την Ένωση που έφτασε στους 8 βαθμούς αλλά μείωσε τη διαφορά της από τον Άρη στους 2 βαθμούς και η μάχη για την παραμονή (σε συνδυασμό και με τη νίκη της Λαμίας) απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Ο Άρης γνώρισε την 9η ήττα του και με τον πόντο που πήρε έφτασε τους 10 και μείωσε στους δύο βαθμούς  την διαφορά απότην 9η ΜΕΝΤ.

Κορυφαίοι της ΑΕΚ ήταν δύο πρώην παίκτες του Άρη, ο Τσέντομιρ Ίλιτς και ο Δημήτρης Ωρολογάς, ενώ εντυπωσιακή απόδοση είχε και ο Μπάλσα Ραντούνοβιτς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με... ντέρμπι στο πρώτο σετ, αλλά σύντομα ο Άρης, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ, προηγήθηκε με τον Ντοχέρτι να επιτίθεται και τους Κυριακίδη και Μαυροβουνιώτη να κρατούν την ομάδα στο μπλοκ. Ο Άρης πέρασε μπροστά λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, και διατήρησε τη διαφορά η οποία χάρη στο μεγάλο αριθμό λαθών της ΑΕΚ, του χάρισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ η «Ένωση» μείωσε τα λάθη της και μπήκε από την αρχή δυνατά. Ο Άρης εξακολουθούσε να έχει καλό μπλοκ, κάτι που δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να ξεφύγει. Το σκορ εναλλασσόταν και οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 16-16. Τα μπλοκ του Οικονόμου στη συνέχεια, δύο άσσοι από Δημητρούδη και Ίλιτς και οι λάθος επιθέσεις των αντιπάλων έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ, η οποία έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι Κυριακίδης, Στίγγας και Ραντούνοβιτς ήταν ξανά εκείνοι που «μονομάχησαν» για τους πόντους. Η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα με τον Ραντούνοβιτς, όμως σύντομα ο Άρης μείωσε και πήρε το προβάδισμα με 3 πόντους διαφορά. Η ΑΕΚ έφτασε στο 18-18 με επίθεση του Ραντούνοβιτς, ενώ το 21-20 έγινε με τον ίδιο παίκτη από το σέρβις. Ο Άρης αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ, και ο Πιπέργιας πήγε στο σέρβις, από όπου πέτυχε 1 άσσο, αλλά αστόχησε για το 21-25, δίνοντας μία ευκαιρία ακόμη στην Ένωση. Το σετ έκλεισε ο Κυριακίδης.

Στο τέταρτο σετ ήταν σταθερά μπροστά, με 1-2 πόντους διαφορά, ο Άρης ισοφάριζε σε πολλά σημεία, όμως η ομάδα του Ζοφόλη ισοφάρισε σε 2-2 και πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ ο Άρης άφησε την ΑΕΚ να προηγηθεί ως το 5-4 αλλά μετά πήρε το πάνω χέρι με τους Στίγγα και Κυριακίδη. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12 με τον Ωρολογά και οι Θεσσαλονικείς ζήτησαν τάιμ άουτ. Ακολούθησαν δύο πόντοι του Κυριακίδη και μπλοκ των Ανδρεάδη και Οικονόμου για να γίνει το 17-15 και το 3-2. Ο Άρης είχε και την δική του ευκαιρία στο 13-14 αλλά την σπατάλησε με δύο λάθη στην επίθεση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ.
1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-23
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 17-15

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-20, 22-25, 25-23, 17-15)

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 15 (14/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 30% άριστες), Οικονόμου 10 (6/10 επ, 4 μπλοκ), Ίλιτς 23 (17/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 26 (21/51 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ - 21% άριστες), Δημητρούδης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 60% υπ - 43% άριστες), Μιχαλόπουλος

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 23 (21/53 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13 (9/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 54% υπ - 33% άριστες), Ντόχερτι 12 (8/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 7 (5/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ - 43% άριστες), Στίγγας 17 (12/22 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ - 48% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Χατζηπαραδείσης

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ζήνων Ζοφόλης τόνισε: «Περιμέναμε ότι το ματς θα κριθεί στις λεπτομέρειες και όποιος θα είχε καθαρό μυαλό στις κρίσιμες φάσεις θα υπερίσχυε. Όπως κι έγινε. Στο τέλος μέτρησε το πάθος και η καρδιά των παικτών μου. Ο Ανδρεάδης στο τελευταίο τάιμ άουτ μου είπε, "κόουτς θα κάνουμε δυο μπλοκ". Κι αυτό ακριβώς έγινε. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και η νίκη ήταν μεγάλη ανταμοιβή για τις προσπάθειες τους. Ευχαριστώ και τους φιλάθλους μας οι οποίοι ήταν συγκλονιστικοί. Μας στήριξαν στις δύσκολες στιγμές του αγώνα και στο τέλος μας απογείωσαν. Τους θέλω και στη συνέχεια κοντά μας γιατί η προσπάθεια δεν τελείωσε. Αυτή η νίκη μας δίνει κουράγιο και μας ανοίγει την όρεξη. Πιστεύω ότι η ΑΕΚ μπορεί να παραμείνει στην κατηγορία, αν η διοίκηση μπορέσει να ολοκληρώσει τις μεταγραφές που έχει στα σκαριά».Ο Ανδρέας Ανατολιωτάκης ο οποίος παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα στο τέλος έδωσε συγχαρητήρια στον προπονητή και στους παίκτες. «Ευχαριστώ τα παιδιά από τα βάθη της καρδιάς μου γιατί παρά τις αντιξοότητες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και πρόσφεραν στην ομάδα μια πολύτιμη νίκη. Από τη Δευτέρα αρχίζει η αναδιοργάνωση του τμήματος. Συγχαρητήρια και στον κόσμο ο οποίος ήταν ο έξτρα παίκτης. Τον θέλουμε πάντα έτσι στο πλευρό μας».

Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης το μόνο που ήθελε να πει ήταν: «Χάσαμε μεγάλες ευκαιρίες να τελειώσουμε τον αγώνα και τώρα μπλέξαμε άσχημα μετά από αυτή την ήττα. Κέρδισαν το ματς γιατί το ήθελαν και το ζήτησαν περισσότερο. Εμείς είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε. Έχω ζητήσει κάποια πράγματα αλλά δεν έγινε τίποτα».

Ο Ανδρέας Ανατολιωτάκης ο οποίος παρακολούθησε το ματς από την εξέδρα στο τέλος έδωσε συγχαρητήρια στον προπονητή και στους παίκτες: «Ευχαριστώ τα παιδιά από τα βάθη της καρδιάς μου γιατί παρά τις αντιξοότητες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και πρόσφεραν στην ομάδα μια πολύτιμη νίκη. Από τη Δευτέρα αρχίζει η αναδιοργάνωση του τμήματος. Συγχαρητήρια και στον κόσμο ο οποίος ήταν ο έξτρα παίκτης. Τον θέλουμε πάντα έτσι στο πλευρό μας».