14-02-2015

Ο Παμβοχαϊκός 3-0 την Ορεστιάδα και «κλείδωσε» την 8αδα

Την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα, την δεύτερη συνεχόμενη και την πρώτη εντός έδρας μετά τις 4 Ιανουαρίου σημείωσε ο Παμβοχαϊκός. Η ομάδα του Βραχατίου κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της νίκησε με 3-0 την Ορεστιάδα.

Οι κορίνθιοι προσπέρασαν τους ακρίτες στην 7η θέση, πήραν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (στον Α΄ γύρο η Ορεστιάδα είχε νικήσει 3-2 σετ) και ουσιαστικά «κλείδωσε» μία θέση στην 8αδα.

Η Ορεστιάδα γνώρισε την 5η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα και υποχώρησε στην 8η θέση της βαθμολογίας χωρίς να κινδυνεύει άμεσα να μπει στις περιπέτειες των πλέι άουτ. Οι «ακρίτες» ετοιμάζονται πλέον να υποδεχτούν τον Ολυμπιακό την Τετάρτη στον προημιτελικό του Κυπέλλου.

Με τον Παμβοχαϊκό δεν αγωνίστηκε τελικά ο Σέρβος Νεμάνια Στεφάνοβιτς ο οποίος έπαθε νέα υποτροπή στο τραύμα του στη γάμπα και έμεινε στην εξέδρα. Κορυφαίος ήταν ο Ούγγρος Σάμπολκς Νέμεθ που σημείωσε 20 πόντους, ενώ ο Τερζής μοίρασε ωραία το παιχνίδι σε Κανέλλο, Ντουσάρμ και Σαρικεΐσογλου.

Μπροστά 19-16 η Ορεστιάδα

Η Ορεστιάδα αντιστάθηκε μόνο στο 1ο σετ όταν και προηγήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια. Οι ακρίτες ήταν συνέχεια μπροστά με έναν – δύο πόντους, ενώ ξέφυγαν και με 18-15 όταν ο Ριζόπουλος τελείωσε μία κόντρα επίθεση και οι γηπεδούχοι κάρφωσαν άουτ με τον Νέμεθ.  Ο Παμβοχαϊκός με σερί 3-0 ισοφάρισε 19-19 και με δύο μπλοκ πέρασε μπροστά 21-20. Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Νέμεθ, Σαρικεΐσογλου ο Παμβοχαϊκός έκανε νέο σερί 3-0 για το 24-21 και τελείωσε το σετ 25-22.

Φοβερό σερβίς

Από εκεί και πέρα ο Παμβοχαϊκός ήταν εντυπωσιακός στο σερβίς. Στο 2ο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε 8-7 και 12-11 αλλά ο Παμβοχαϊκός με ένα μπλοκ του Κανέλλου, έναν άσσο του Νέμεθ και ένα λάθος στην επίθεση της Ορεστιάδας έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 18-14. Στο 22-18 νέο σερί 3-0 αυτή τη φορά από τα σερβις του Σαρικεΐσογλου τελείωσαν το σετ 25-18 και έγινε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός με νέο σερί 5-0 ξέφυγε 7-2 και μέχρι το τέλος έφτασε άνετα στη νίκη καθώς και η Ορεστιάδα δεν έδειξε να έχει διάθεση και δυνάμεις για ανατροπή.

Διαιτητές: Βουδούρης, Παπαδογούλας

1ο σετ: 6-8, 14-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-18
3ο σετ: 8-3, 16-11, 21-13, 25-16

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 25-16)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): τερζής 1 (1/2 επ), Παπαδόπουλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 11 (8/11 επ, 3 μπλοκ), Νέμεθ 20 (15/27 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ - 36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 11 (5/9 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντουσάρμ 11 (9/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 56% υπ - 44% άριστες), Δρογκάρης 2, Ρόου 1 (1 μπλοκ), Γεωργίου

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 10 (9/28 επ, 1 άσσος), Τόμσον 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γκιγιέρμε 10 (10/20 επ, 65% υπ - 43% άριστες), Ποτολίδης 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (8/17 επ, 36% υπ - 29% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 35% υπ - 15% άριστες), Πεντίδης 1 (1 μπλοκ), Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης.

Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Δημήτρης Ζήσης είπε: «Παίξαμε πολύ καλά. Με τέτοιο σέρβις που κάναμε δεν χάναμε με τίποτα. Συνεχίζουμε για το καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία. Στόχος είναι η 5η ή η 6η θέση. Θεωρώ πως άδικα βρισκόμαστε σε αυτή τη βαθμολογική θέση κι αυτό αποδείχτηκε και σήμερα. Θέλουμε να κάνουμε ένα καλό φινάλε για να δώσουμε χαρά στη διοίκηση και στον κόσμο. Έχουμε μπροστά μας δύσκολο αγώνα με την Κηφισιά εκτός έδρας αλλά θα παίξουμε ελεύθερα με στόχο τη νίκη».

Ο προπονητής του Α.Ο.Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας είπε: «Δυστυχώς δεν αντέξαμε στην υποδοχή. Ο Παμβοχαϊκός μας χτύπησε πολύ στο σερβίς και δεν αξιοποιήσαμε σωστά τις ευκαιρίες που είχαμε στα δύο πρώτα σετ. Ξεχνάμε γρήγορα αυτό το ματς και κοιτάμε τον αγώνα με τον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη για το Κύπελλο. Θα είναι ένας διαφορετικός αγώνας, με διαφορετική ψυχολογία. Ελπίζω να παίξουν όλοι οι παίκτες μου καλά ώστε να είμαστε ως σύνολο ανταγωνιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό».