Τρίτωσε τις νίκες η Λαμία, 3-2 την Κηφισιά

Cannot find LAMIA/2014-15/lamia-aok folder inside /var/www/vhosts/volleyleague.gr/public_html/images/photogallery/LAMIA/2014-15/lamia-aok/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40

Πήρε φόρα η Λαμία στο πρωτάθλημα σημειώνοντας την τρίτη εντός έδρας νίκη και μάλιστα επί της Κηφισιάς με 3-2 σετ. Με το πολύτιμο δίποντο η Λαμία ισοβαθμεί πλέον με την ΑΕΚ στην 11η θέση με 9 βαθμούς (η Ένωση έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία) και μαζί πλησίασαν τον Άρη αλλά και τη ΜΕΝΤ «φουντώνοντας» τη μάχη για την παραμονή.

Ο αγώνας στο «Χαλκιοπούλειο» είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ειδικά στο 3ο σετ που η Λαμία προηγήθηκε μέχρι τα μισά του σετ αλλά η Κηφισιά πήρε το προβάδισμα. Με καλό σερβίς και πρωταγωνιστές τους Τεσέιρα, Μίσιτς κατάφερε να λυγίσει τη μαχητική Κηφισιά η οποία για άλλο ένα ματς εκτός έδρας έδειξε αδυναμίες.

Η Λαμία ξεκίνησε εντυπωσιακά στο σερβίς και αιφνιδίασε την Κηφισιά με το σερβις της. Το 3-4 έγινε 8-4 με σερί 5-0 από τον Λεόν πίσω από 9 μέτρα ενώ αργότερα ήταν η σειρά του Μίσιτς να στείλει τη διαφορά στο +7 (17-10) η οποία διατηρήθηκε μέχι το τέλος του σετ (25-18).

Άμεση ήταν η απάντηση της Κηφισιάς που με σερί 9-0 ξέφυγε στο σκορ στο 2ο σετ και 9-1 και πήρε το πάνω χέρι με 9-1, 19-11 και 25-15 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ έγιναν μεγάλες μάχες στο φιλέ, οι δύο ομάδες πήγαιναν ποντο πόντο και την Κηφισιά να ξεφεύγει για πρώτη φορά με +2 στο 21-19 μετά από επίθεση του Γιοβάνοβιτς και λάθος των γηπεδούχων. Στο 23-21 οι κηφισιώτες πήραν ακόμα δύο πόντους για το 25-21 και το προβάδισμα στα σετ με 25-21.

Η κούραση των παικτών του Κώστα Αρσενιάδη και η θέληση των γηπεδούχων να πάρουν τη νίκη έφεραν και πάλι τα πάνω κάτω από το 4ο σετ. Στο 7-7 οι λαμιώτες ξέφυγαν με 9-7 ενώ με έναν άσσο του Μίσιτς και ένα μπλοκ του Γκιρτζίκη η διαφορά ανέβηκε στο 14-10. Δύο μπλοκ και μία κόντρα επίθεση του Λεόν έστειλαν την Λαμία στο 25-17 και στο 2-2 σετ.

Μετά την ισοφάριση το ηθικό των παικτών του Θανάση Κατσιγιάννη αναπτερώθηκε, ο Τσαδήμας κράτησε την υποδοχή και οι Μίσιτς, Λεόν τελείωσαν όλες τις δύσκολες φάσεις. Το 1-2 για την Κηφισιά έγινε 6-2 για τη Λαμία με σερί 5-0 και μέχρι το τέλος διατηρήθηκε η διαφορά κι έτσι η Λαμία πήρε τη νίκη με 15-11 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Χανδρινός

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-13, 25-18
2ο σετ: 1-8, 8-16, 13-21, 15-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-15, 25-17
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-18, 15-25, 21-25, 25-17, 15-11)

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 7 (4/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιμαράες 12 (10/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 83% υπ - 56% άριστες), Τεσέιρα 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ - 21% άριστες), Χήρας 6 (3/10 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Μίσιτς 19 (14/28 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ - 25% άριστες), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας, Καββαδάς 1 (1/2 επ, 25% υπ - 25% άριστες)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Σουλτανόπουλος 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/13 επ, 3 μπλοκ), Φερρέρα 12 (8/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 87% υπ - 40% άριστες), Ρουμελιωτάκης 10 (10/23 επ, 91% υπ - 64% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (21/43 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 65% υπ - 31% άριστες), Χατζηπροδρόμου, Κόβαλτσουκ 3 (3/6 επ, 57% υπ - 29% άριστες), Σούρδι, Κάπελλας, Ρούσσης.

Ο προπονητής του Γ.Σ.Λαμία Θανάσης Κατσιγιάννης είπε: «Είχαμε φοβερό 1ο σετ και με όπλο το σερβίς βάλαμε τις βάσεις για τη νίκη. Στο 2ο σετ χάσαμε την συγκέντρωση μας. Το 3ο σετ θα μπορούσαμε να το είχαμε πάρει αλλά κάναμε 2-3 σημαντικά λάθη στην κόντρα επίθεση και στο σερβίς και το χάσαμε. Από το 4ο σετ δείξαμε πιο αποφασισμένοι και πήραμε τη νίκη. Μακάρι να είχαμε τρίποντο αλλά και το δίποντο κόντρα στην Κηφισιά είναι πολύ καλό. Ευχαριστούμε τους πιστούς φίλους μας που μας βοηθάνε. Ήταν πολύ καλή νίκη με δύσκολη και καλή ομάδα. Ο αγώνας συνεχίζεται. Πάμε στη Σύρο για το Κύπελλο με τον Φοίνικα και μετά με τον Παναθηναϊκό».

Ο προπονητής του Α.Ο.Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Συγχαρητήρια στη Λαμία. Έπαιξε καλύτερα και ειδικά στο σερβίς και νίκησε δίκαια. Με τέτοια εμφάνιση δε νομίζω πως θα κινδυνεύσει με υποβιβασμό. Εμείς δε βρεθήκαμε σε καλή μέρα. Φανήκαμε λίγο κουρασμένοι. Μας χάλασαν την υποδοχή και κάναμε πολλά λάθη υπό πίεση. Αυτή είναι μία κακή απώλεια για την υπόθεση της 4αδας. Στεναχωριόμαστε που χάσαμε. Αν το δούμε γενικά είμαστε μέσα στο στόχο μας. Μετά την 16η αγωνιστική ισοβαθμούμε στην 3η θέση με τον Εθνικό. Αυτό συνιστά από μόνο του επιτυχία. Δεν είμαστε υπερομάδα. Βρισκόμαστε σε τροχιά υπέρβασης από την αρχή και θα το παλέψουμε μέχρι το τέλος. Το ευχαριστιόμαστε. Αφήνουμε πίσω μας τη Λαμία και κοιτάμε τον αγώνα Κυπέλλου με την Παναχαϊκή στην Πάτρα. Μας ενδιαφέρει πολύ το ματς με την Παναχαϊκή γιατί θέλουμε να πάμε στο φάιναλ-4 του Κυπέλλου. Πέρυσι φτάσαμε μέχρι τον τελικό και θέλουμε να έχουμε ανάλογη εμπειρία».