07-03-2015

Ο ΠΑΟΚ χωρίς Κουρνέτα 3-0 τη ΜΕΝΤ

Χωρίς την παραμικρή απώλεια ο ΠΑΟΚ πέρασε και από την έδρα της ΜΕΝΤ στην Τούμπα με το επιβλητικό 3-0 και έμεινε μόνος στο ρετιρέ της βαθμολογίας αναμένοντας το πέρασμα του Ολυμπιακού από την Κηφισιά τη Δευτέρα στο Ζηρίνειο.

Ο δικέφαλος αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Αναστασιάδη αντί του Κουρνέτα που νιώθει πόνους στη μέση, ενώ επέστρεψε ο Σαφράνοβιτς. Την 9η σερί ήττα γνώρισε η ΜΕΝΤ η οποία έπεσε στην 11η θέση της βαθμολογίας καθώς την προσπέρασε ο Γ.Σ.Λαμία.

Στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου της ΜΕΝΤ βρέθηκαν αρκετοί οπαδοί του Δικεφάλου που έστησαν το δικό τους πανηγύρι στις κερκίδες δίνοντας ώθηση στους παίκτες  του Γιάννη Καλμαζίδη.

Με τα σερβίς του Αναστασιάδη ο ΠΑΟΚ διέλυσε την υποδοχή της ΜΕΝΤ στο 1ο σετ και έστειλε την ομάδα του πιο γρήγορα στον πάγκο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και πήγαιναν μέχρι και το 5-5 μαζί στο σκορ. Με τον Μπίσετ να πρωταγωνιστεί στο φιλέ η ΜΕΝΤ ξέφυγε με 11-9. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ άρχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και με αντεπίθεση διαρκείας και πόντο του Σαφράνοβιτς έγινε το 12-12. Με καλό μπλοκ και αξιόπιστες λύσεις στην επίθεση ο Ρανγκέλ έδωσε αέρα τριών πόντων για το 13-16.  Ο Αντιφάκος έχασε το σέρβις και οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 14-17. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Αναστασιάδης ο οποίος με τρεις άσους βοήθησε τον ΠΑΟΚ να τρέξει ένα σερί 0-4 για το 14-21. Από εκείνο το σημείο και μετά το σετ είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Χιμένες να σταματάει με μπλοκ τον Σακκόγλου για το 16-24 και τον Ρανγκέλ να διαμορφώνει το 17-25.

Κίτρινη, κόκκινη στη ΜΕΝΤ

Στο 2ο σετ η ΜΕΝΤ προηγήθηκε 4-0 και ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε μέχρι να φτάσει το ματς στο 12-12. Η ΜΕΝΤ προηγήθηκε με 14-13 αλλά λάθος επίθεση του Κλέσερντ  επίθεση του Γκόμεζ και άσος του Ρανγκέλ έγινε το 14 -16. Στο 14-13 δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Χατζηηλιάδης και κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία ο Σπύρος Φίνος. Οι γηπεδούχοι είχαν παράπονα για σφυρίγματα της Δανιηλίδου. Ο Χιμένες έκανε το 14-17 και οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με διαφορά ασφαλείας τριών πόντων. Ο Σαφράνοβιτς έκανε το  18-21 στέλνοντας τον Αναστασιάδη στο σερβίς. Για μία ακόμα φορά ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ με ρίσκο από τη γραμμή του σερβίς πήρε δύο άσους και σε συνδυασμό με την επίθεση του Παντακίδη, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 18-24. Το τελικό 19-25 διαμόρφωσε ο Γκόμεζ.

Στο 3ο σετ η ΜΕΝΤ ανέβασε ρυθμούς και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 10-10. Με μπλοκ του Ρανγκέλ  στον Χατζηηλιάδη και δύο σερί άσοι του Γκόμεζ έκαναν το 10-13. Επίθεση του Ρανγκέλ και νέος άσος του Χιμένες αυτή τη φορά έκαναν το 12-15. Η ΜΕΝΤ μείωσε σε 18-20 μετά από λάθος επίθεση του Χιμένες ,με τον Ντίνα με τρεις σερί επιθέσεις να κάνει το 18-23. Το τελικό 21-25 διαμόρφωσε το Γιάννης Παντακίδης.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Βασιλειάδης.

Διακύμανση...
1ο σετ: 8-6, 13-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 19-25
3ο σετ: 8-6, 12-16, 19-21, 21-25

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Tα σετ: 0-3 (17-25, 19-25, 21-25)

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σάκογλου 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Ναζίρης 1 (1/2 επ.), Χατζηηλιάδης 8 (1 άσσος, 7/13 επ., 59% υπ. - 24% αρ.), Μπισέτ 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Αντιφάκος, Κλέρσεντ (30% υπ. 50% αρ.) / Κνάπεκ  1 (λ 50% υπ. - 38% αρ.), Παπαϊακώβου 4 (2 άσσοι, 1/5 επ., 1 μπλοκ), Χρυσάφης (33% υπ. - 0% αρ.), Μάντζιος 4 (4/8 επ., υπ. 25% - 13% αρ.)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 5 (1 άσσος, 4/10 επ., 10% υπ. - 0% αρ.), Παντακίδης 8 (6/10, 2 μπλοκ), Γκόμεζ 20 (4 άσσοι, 15/23 επ., 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 5 (5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 3 (3/9 επ., υπ 54% - 31% αρ.) / Γκαράς (λ - υπ. 68% - 32% αρ.), Ντίνας 3, Καρασαββίδης (λ), Σαμπανάι.

Ο προπονητής της ΜΕΝΤ Σπύρος Φίνος δήλωσε: «Ο ΠΑΟΚ πήρε το μάθημα του από την ΑΕΚ και με μας ήταν τέλειος. Ειδικά στα τελειώματα των σετ ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλό σερβίς. Γενικά ήταν ένα ματς που παίχτηκε καλό βόλει και το τελικό σκορ ίσως αδικεί την προσπάθεια μας. Τα ματς που έρχονται με ΑΕΚ, Ορεστιάδα και Κηφισιά θέλουμε να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς για να παλέψουμε την παραμονή μας».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Ήταν ένα αρκετά καλό παιχνίδι. Από την πλευρά μας παρουσιαστήκαμε σοβαροί και κάναμε ότι ακριβώς είχαμε σχεδιάσει στις προπονήσεις. Οι παίκτες μου ήταν σοβαροί , μαχητικοί και έκαναν ότι ακριβώς είχαμε συζητήσει. Αυτό το ματς ήταν για μας μια καλή προεργασία για το φάιναλ φορ που ακολουθεί».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Τάσος Αναστασιάδης τόνισε: «Ήμασταν σαφώς καλύτεροι από ότι στο προηγούμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Μπήκαμε από την αρχή αποφασιστικοί και δεν αφήσαμε περιθώρια αντίδρασης στη ΜΕΝΤ. Ήταν ένα καλό τεστ ενόψει και του φάιναλ φορ. Νομίζω ότι ο αγώνας κρίθηκε στο πρώτο. Οι περισσότερες ομάδες μέσα στην ΜΕΝΤ χάνουν το πρώτο σετ μέχρι να συνηθίσουν το γήπεδο. Εμείς μπήκαμε πολύ δυνατά και με πολύ πίεση από το σέρβις φθάσαμε στη νίκη».