09-12-2015

O Ολυμπιακός τη νίκη 3-2, ο Άρης τον βαθμό

O Oλυμπιακός νίκησε δύσκολα 3-2 σετ τον μαχητικό Άρη και άφησε έναν πολύτιμο βαθμό στη Μίκρα αφήνοντας ανοικτή την πόρτα του ρετιρέ της βαθμολογίας σε έναν ακόμα συγκάτοικο που θα γίνει γνωστός μετά το ντέρμπι Κηφισιά – Φοίνικας που ακολουθεί και εφόσον μία από της δύο ομάδες κερδίσει με τρίποντο.

Χωρίς τον Σπίνου στην 12αδα, με μέτρια υποδοχή και χωρίς λύσεις στο καλοστημένο μπλοκ του Άρη ο Ολυμπιακός συνάντηση προβλήματα στο 1ο και στο 4ο σετ αλλά δεν κινδύνευσε με ήττα καθώς στο τάι μπρέικ πήρε από την αρχή προβάδισμα με τα σερβίς του Κοκκινάκη. Ο Άρης πήρε έναν πολύτιμο βαθμό και παρά τα προβλήματα που είχε με τον τραυματισμό του Γκιρτζίκη κατάφερε να πιέσει του πρωτοπόρους.

Ο Άρης ήταν καλά διαβασμένος και εντυπωσιακός στο 1ο σετ όπου επικράτησε με 25-13 υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακός στην πιο βαριά απώλεια σετ στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με την είσοδο του Κοκκινάκη και κάνοντας λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο στον αγώνα και επικράτησε στο 2ο και στο 3ο σετ με 25-21.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν μικρό προβάδισμα και στο 4ο σετ, ενώ είχαν και προβάδισμα για ματς μπολ στο 25-24 χωρίς να το αξιοποιήσουν. Προηγουμένως οι δύο ομάδες έφτασαν στο 19-19. Με άσσο και επίθεση του Τζελάτη έγινε το 22-20, ο Ολυμπιακός με δύο λάθη του Άρη ισοφάρισε 22-22. Το μπλοκ των Χαριτωνίδη, Παπαϊακώβου και ο άσσος του Σωτηρίου έφεραν τον Άρη στο 24-22, αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 από δύο επιθέσεις του Έγκλεσκαλνς και ένα λάθος του Κυριακίδη έκανε ανατροπή και πέρασε μπροστά 25-24. Ο Κοκκινάκης ισοφάρισε, αλλά ο Παπαϊακώβου με άσσο στον Τσουκ έκανε το 26-25 και ο Κυριακίδης έστειλε τις δύο ομάδες στο τά μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Κοκκινάκης με δύο άσσους και ένα λάθος των γηπεδούχων έδωσε προβάδισμα 3-0 και από εκεί και πέρα έγινε εύκολη η επικράτηση του Ολυμπιακού.

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-12, 25-13
2ο σετ: 3-8, 11-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 21-25
4ο σετ:6-8, 15-16, 21-20, 27-25
5ο σετ: 2-5, 5-10, 6-12, 8-15

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 10 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (25-13, 21-25, 21-25, 27-25, 8-15)

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 22 (16/29 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ - 24% άριστες), Γκιρτζίκης 4 (4/6 επ), Χαριτωνίδης 4 (1/1 επ, 1 άσσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (10/11 επ), Σωτηρίου 15 (9/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 66% υπ - 50% άριστες), Τζελάτι 18 (14/35 επ, 1 άσσος, 3 μπλοΚ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 65% υπ - 55% άριστες), Παπαϊακώβου 5 (1/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 4 (4/9 επ),Φιλίποφ 1 (1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 23 (21/48 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 13 (9/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ - 41% άριστες), Τσουκ 21 (16/26 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 44% υπ - 22% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (4/15 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 48% υπ - 31% άριστες), Σακόγλου 1 (1/4 επ), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος, Όγκουρτσακ 1 (1/2 επ).

Ο προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Μπορεί να χάσαμε αλλά είμαι ευχαριστημένος από την εμφάνιση, την προσπάθεια αλλά και τον βαθμό. Κρύψαμε τα προβλήματα που είχαμε όλη την εβδομάδα και παλέψαμε ειδικά το 4ο σετ που το γυρίσαμε κιόλας. Μου άρεσε η ομάδα και στο 1ο σετ που μπήκε διαβασμένη στον αγώνα. Η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός μας έδωσε την δυνατότητα να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω και αξιοποιήσαμε αυτή την ευκαιρία. Κρατάμε τον βαθμό και προετοιμαζόμαστε για το ντέρμπι με την Παναχαϊκή».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε: «Μάλλον νομίζαμε πως ο Άρης θα μας χάριζε τη νίκη επειδή είμαστε ο Ολυμπιακός αλλά φυσικά δεν συνέβη κάτι τέτοιο. Δεν φτάνουν οι φανέλες για να κερδίζεις αγώνες. Δεν είχαμε καλή απόδοση σήμερα και με προβληματίζει η απόδοση μας. Κάνουμε καλές εμφανίσεις και μετά μία κακή που χαλάμε αυτό που φτιάχνουμε. Πρέπει να κάνουμε πολλά ακόμα για να μην έχουμε εμφανίσεις σαν την σημερινή».