01-04-2016

Ο Παναθηναϊκός 3-2 τον Άρη που υποβιβάστηκε στην Α2

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 σετ τον Άρη και τον καταδίκασε στον δεύτερο υποβιβασμό στην ιστορία του σε συνδυασμό με τη νίκη της Ορεστιάδας με 3-1 επί του Εθνικού και τον βαθμό που πήρε ο Ηρακλή από τον Φοίνικα στη Σύρο. Η διαφορά του Άρη στη βαθμολογία από την 10η ομάδα έφτασε στους 7 βαθμούς και σύμφωνα με την προκήρυξη δεν θα γίνουν πλέι άουτ οπότε ο Άρης ακολουθεί τον Γ.Σ.Λαμία στην Α2 ανδρών.

Να σημειωθεί πως ο Άρης υποβιβάζεται για δεύτερη φορά στην ιστορία του στην Α2 ανδρών. Η πρώτη φορά που είχε υποβιβαστεί ήταν στο τέλος της σεζόν 2013-14 όταν και πάλι πήρε την 11η θέση. Μετά από δύο σεζόν στην Α2 ο Άρης ανέβηκε πάλι στη Volley League τη σεζόν 2006-07 και από τότε είχε καλύτερη περίοδο την σεζόν 2009-10 που πήρε την 3η θέση.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς άγχος και με πασαδόρο τον Ρούση εκμεταλεύτηκε την πίεση και τα λάθη των γηπεδούχων και πήρε τα δύο πρώτα σετ. Στο 3ο σετ με όπλο το σερβίς ο Άρης πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και η μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Ο Παναθηναϊκός με πρώτους σκόρερ τους βραζιλιάνους Φερέιρα και Γκιμαράες πήρε τη νίκη.

Οι πράσινοι τερμάτισαν στην 5η θέση με 36 βαθμούς σε 22 αγώνες, ενώ ο Άρης πήρε την 11η θέση με 17 βαθμούς σε 22 αγώνες.

Διαιτητές: Θεμελής, Τσεπκινλής

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 2-8, 11-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-19
4ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (23-25, 17-25, 25-19, 21-25) σε 110΄.

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 11 (11/16 επ, 45% υπ - 36% άριστες), Γκιρτζίκης 10 (8/13 επ, 2 άσσοι), Παπαϊακώβου 11 (7/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Σωτηρίου 13 (8/16 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 58% υπ - 37% άριστες), Τζελάτι 17 (15/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ - 59% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μούχλιας, Μακρυγιάννης, Ντινόπουλος (67% υπ - 33% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γκιμαράες 19 (16/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ - 38% άριστες), Ρούσης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Φερρέιρα 23 (19/27 επ, 4 μπλοκ), Κανέλλος 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πανταλέων 4 (3/7 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 9 (9/16 επ, 39% υπ - 29% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 83% υπ - 50% άριστες), Ρεζκ, Μπέλος.

O προπονητής του Άρη Γιάννης Μέλκας δήλωσε: «Είναι η πιο δύσκολη στιγμή στην αθλητική μου καριέρα. Ο Άρης είναι ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μου. Δυστυχώς παρά την προσπάθεια που κάναμε δεν τα καταφέραμε. Είχαμε μεγάλο φορτίο να σηκώσουμε στους αγώνες με Παμβοχαϊκό και Παναθηναϊκό. Είχαμε απέναντι μας ομάδες που έπαιξαν ελεύθερα, ενώ εμείς είχαμε άγχος και πίεση. Η ψυχολογία ήταν κακή και αυτό φάνηκε στα δύο πρώτα σετ. Προσπαθήσαμε να κάνουμε την ανατροπή αλλά δεν τα καταφέραμε. Από την αρχή του Β΄γύρου ο βασικός αντίπαλος μας ήταν ο ίδιος ο εαυτός μας. Όλοι έχουμε ευθύνη που υποβιβάζεται η ομάδα, από την διοίκηση μέχρι τον τελευταίο συνεργάτη».