18-12-2016

Η εμπειρία της Κύζικου νίκησε 3-0 τον Ηρακλή Χαλκίδας (φωτό)

Τεράστια νίκη σημείωσε η Κύζικος Νέας Περάμου στο σούπερ ντέρμπι επιβίωσης στην Volley League «Πάμε Στοίχημα» κόντρα στον Ηρακλή Χαλκίδας. Η ομάδα της Νέας Περάμου εκμεταλευόμενη την εμπειρία των βετεράνων παικτών της πήρε τη νίκη με 3-0 σετ σε αγώνα που έγινε στο γυμναστήριο των Αγίων Θεοδώρων.

Πρόκειται για την δεύτερη νίκη της Κύζικου στο πρωτάθλημα που ανέβηκε στους 6 βαθμούς και για την ώρα απέκτησε πλεονέκτημα έναντι του Ηρακλή Χαλκίδας που έμεινε στους 3 βαθμούς αλλά και της Ορεστιάδας που έχει μόλις 1 βαθμό.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Σταύρος Κατσανεβάκης για την Κύζικο και μάλιστα σε καθοριστικές φάσεις, ο Ματσιέλ ανέβασε τα ποσοστά του στην επίθεση, ενώ οι Σαρικεΐσογλου, Γκούλακ απέφυγαν λάθη στα κρίσιμα σημεία. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Αχιλλεόπουλο που έβγαλε φοβερές άμυνες, ενώ ο Κρέτσης και απο το 2ο σετ και ο Δρογκάρης έβγαλαν υψηλά ποσοστά αποτελεσματικότητας σε σχέση με την υποδοχή που είχε η ομάδα τους.

Αντίθετα ο Ηρακλής Χαλκίδας ενώ είχε καλύτερα ποσοστά στην υποδοχή, επιθετικά δεν έφτασε σε αποτελεσματικότητα τους γηπεδούχους και μόνο ο Τάπια έκανε τη διαφορά.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ αλλά δεν αξιοποίησε το προβάδισμα που είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ στο 3ο σετ η Κύζικος προηγήθηκε 24-17, αλλά η είσοδος του Γαλιώτου στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων, ο Ηρακλής μείωσε σε 24-23 αλλά ο Γαλιώτος έχασε το σερβίς και τελείωσε ο αγώνας 3-0.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Κυριοπούλου

1ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 28-26
2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-23

* Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν αό 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ, και  20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 36 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-18, 25-23) σε 86΄

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/3 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 13 (9/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -07% άριστες), Ματσιέλ 18 (15/29, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (9/17 επ, 50% υπ -30% άριστες), Κρέτσης / Αχιλλεόπουλος (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Δρογκάρης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τομιλιν, Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης, Λυκουρέσης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/31 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Ντίνας 9 (5/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κολτσιάκης 3 (2/13 επ, 1 μπλοκ, 45% υπ -23% άριστες), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ, 3 μπλοκ), Γκορτσανιουκ 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ - 25% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 71% υπ -64% άριστες), Σπυριούνης, Κλότσκο 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλλιώτος, Κολτσιάκης.

Ο προπονητής της Κύζικου Γιάννης Λάιος είπε: «Νικήσαμε τα δύο εντός έδρας ματς με τις ομάδες που δίνουμε τη μάχη της παραμονής. Ημασταν λίγο καλύτεροι σε όλους τους τομείς και πιστεύω πως νικήσαμε δίκαια. Επιπλέον δείξαμε πως θέλαμε πολύ τη νίκη. Δεν πετάμε στα σύννεφα. Μας κρατάει μέσα στο παιχνίδι της παραμονής. Εχουμε μπροστά τα δύσκολα εκτός έδρας ματς. Μου άρεσε επίσης πως και ο διαγώνιος μας και ο Σονάρι έκαναν τις καλύτερες εμφανίσεις του μέχρι τώρα και βλέπω πως έχουν κι άλλα περιθώρια».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είμαι πολύ στεναχωρημένος γιατί πάλι δεν δρέψαμε τους καρπούς των κόπων μας. Χάσαμε αδικαιολόγητα το 1ο σετ, φορτιστήκαμε αρνητικά και παίξαμε ανυπόμονα και με πολύ πίεση. Δυστυχώς δεν σιγουρεύουμε πόντους και σετ που θα μπορούσαν να μας έχουν δώσει προβάδισμα έναντι των αντιπάλων μας. Θα μιλήσω με τους παίκτες μου. Εχουμε μπροστά μας άλλον έναν τελικό με την Παναχαϊκή».

Φωτογραφίες: Μαίρη Σαμιώτου