09-03-2017

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-1 την Ορεστιάδα που έμεινε στο -4

Ο Παμβοχαϊκός με πρωταγωνιστές τους Πέτι, Γκράχαμ και Πελεκούδα νίκησε την Ορεστιάδα με 3-1 σετ σε αγώνα που έγινε απόψε στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» της ακριτικής πόλης και πέρασε μόνος στην 4η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» αφήνοντας πίσω δύο βαθμούς τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που αντιμετωπίζει την Κυριακή αλλά και τον Φοίνικα Σύρου.

Η Ορεστιάδα μετά την ήττα αυτή έμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς και βρίσκεται -4 από την Κύζικο Νέας Περάμου. Η Ορεστιάδα για να προλάβει την διαδικασία των πλέι άουτ πρέπει να μειώσει τη διαφορά στους 3 βαθμούς και για το λόγο αυτό θα πρέπει να πάρει βαθμούς και από τους δύο αγώνες που της απομένουν με την Κηφισιά στο Ζηρίνειο την Κυριακή και με τον Εθνικό την τελευταία αγωνιστική στην Ορεστιάδα.

Στο αποψινό ντέρμπι έγινε μεγάλη μάχη με την Ορεστιάδα να παλεύει να πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό που θα τις έδινε περισσότερες ελπίδες παραμονής, αλλά ο Παμβοχαϊκός του Κώστα Δεληκώστα άφησε πίσω την κακή εμφάνιση με την Παναχαϊκή και τα έδωσε όλα για τη νίκη.

Η ομάδα του Βραχατίου ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και ειδικά στην επίθεση και στο μπλοκ, ενώ κατά διαστήματα άσκησε μεγάλη πίεση στο σερβίς προκαλώντας μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή και την ανάπτυξη της Ορεστιάδας.

Στο 1ο σετ το 4-3 για την Ορεστιάδα έγινε 8-4 για τον Παμβοχαϊκό με σερί 5-0 που προήλθε από κόντρα επιθέσεις και μπλοκ. Η Ορεστιάδα κατάφερε να ισοφαρίσει 13-13 αλλά με πόντους από Πέτι και Τζελάτι ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 18-15. Η Ορεστιάδα μείωσε σε 18-17 με δύο λάθη του Πέτι αλλά η διαφορά των τεσσάρων πόντων άνοιξε και πάλι και το σετ έκλεισε 25-21.

Η απάντηση της Ορεστιάδας ήρθε στο 2ο σετ όταν έπιασε τόπο και η αλλαγή περιστροφής που επιχείρησε ο Μπάμπης Σταματόπουλος. Η Ορεστιάδα ξέφυγε 8-5 με επιθέσεις από Μορέλος και Νας αλλά και λάθος του Τζελάτι. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 13-13 και πέρασε και μπροστά με 14-13 χάρις την επίθεση του Μπατατζίμ. Η Ορεστιάδα ξεδίπλωσε το καλύτερο κομμάτι της εμφάνισης της και με καλές άμυνες αλλά και αποτελεσματικές επιθέσεις κατάφερε να ξεφύγει 21-19. Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 23-23 αλλά με επίθεση του Λουκούμι και με άουτ επίθεση του Μπατατζίμ έγινε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου με τα σερβίς του Λουκούμι η Ορεστιάδα προηγήθηκε 5-3 αλλά από εκεί και πέρα κυριάρχησε πλήρως ο Παμβοχαϊκός. Με τον Τζελάτι σε καλή μέρα και το σερβίς να ανοίγει δρόμους ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 5-0 για το 8-5 και από εκεί και πέρα άνοιγε συνέχεια την ψαλίδα στο σκορ με 16-11 και τελικά 25-17.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε στο 4ο σετ με προβάδισμα 4-0 και το μόνοι που κατάφερε η Ορεστιάδα ήταν να πλησιάσει στο -2 (12-14). Ο άσσος του Πέτι άνοιξε τη διαφορά και πάλι στο +3 που διατηρήθηκε μέχρι το 19-16 οπότε και η Ορεστιάδα πέταξε λευκη πετσέτα καθώς ο Παμβοχαϊκός με το σερβίς του Πελεκούδα έκανε το 21-16 και τελείωσε τον αγώνα με 25-18.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Ιωαννίδης

1ο σετ: 4-8, 14-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 25-23
3ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 3-8, 13-16, 16-21, 18-25

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Tα σετ: 1-3 (21-25, 25-23, 17-25, 18-25) σε 107΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 19 (17/43 επ, 2 μπλοκ), Λέσκοφ 2 (άσσοι), Μορέλος 4 (4/22 επ, 78% υπ -56% άριστες), Λουκούμι 8 (7/24 επ, 1 ασσος, 56% υπ - 39% άριστες), Πεντίδης 5 (5/13 επ), Αντιφάκος 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 70% υπ - 47% άριστες), Ράπτης, Διαμαντίδης 2 (2/2 επ), Στοϊλούδης.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (0/1 επ, 3 μπλοκ), Γκράχαμ 14 (10/12 επ, 4 μπλοκ), Πέτι 25 (21/42 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 44% άριστες), Πελεκούδας 11  (6/11 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/28 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 9 (9/17 επ, 67% υπ 33% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 72% υπ - 40% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2/6 επ, 63% υπ - 50% άριστες), Σκαρλατίδης.

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Μπάμπης Σταματόπουλος: «Δυστυχώς ο αγώνας δεν κύλησε όπως θα θέλαμε. Δεν μπήκαμε στον αγώνα όπως θα έπρεπε. Είχαμε πίεση και άγχος που λειτούργησε αρνητικά. Έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια τα οποία πρέπει να νικήσουμε. Δεν πρέπει να κατεβάσουμε τα κεφάλια. Στο τέλος θα γίνει ο λογαριασμός».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας: «Παίξαμε αρκετά καλά σήμερα με εξαίρεση το 2ο σετ που δεν κάναμε σωστά πράγματα στην επίθεση και το πληρώσαμε. Το σερβίς τακτικής μας έδωσε τη νίκη. Προετοιμάζω την ομάδα για τα πλέι οφς. Πιστεύω τότε να είμαστε σε καλή κατάσταση. Η ομάδα μου ποντάρει πολλά στο τζαμπ σερβίς αλλά σήμερα χρειάστηκε να γυρίσουμε σε σερβίς τακτικής για να πάρουμε τη νίκη».