04-12-2017

Ανοιξε λογαριασμό ο Παμβοχαϊκός, 3-0 τον Παναθηναϊκό

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με τρίποντο πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός στο Βραχάτι. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα νίκησε τον Παναθηναϊκό 3-0 σετ στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 6η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Παμβοχαϊκός είχε σε πολύ καλή μέρα τον Νίκο Παλέντζα και τον Μαγκαλάες Γκλαντσόουν με τον πρώτο να κάνει πάρτυ στην επίθεση και τον δεύτερο να διαλύει την υποδοχή του τριφυλλιού καθώς πήρε 5 άσσους. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε κακή μέρα, με μέτρια υποδοχή και επίθεση που μόλις έφτασε 43% αποτελεσματικότητα (53% είχε ο Παμβοχαϊκός). Το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι δε μπόρεσε να εκμεταλευτεί την ανατροπή που έκανε εντός του 3ου σετ. Αν και έχανε 16-11, έκανε σερί 8-0 και πέρασε μπροστά 19-16 και 22-19 αλλά δέχτηκε σερί 5-0 και έχασε τον αγώνα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση επειδή υπήρχε διακοπή ρεύματος. Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά και με σερί 5-0 προηγήθηκε 9-2 μπαίνοντας με το καλημέρα στη θέση του οδηγού. Ο Παναθηναϊκός απλά ισορρόπησε τον αγώνα αλλά χωρίς να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά και το σετ τελείωσε 25-18.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Γκλάντστοουν να κάνει σερβίς φωτιά και να δίνει προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό 5-1. Ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Μπολζάνι και άσσο του Μπέλου μείωσε σε 14-12 αλλά μέχρι εκεί. Ο Παμβοχαϊκός χάλασε πάλι την υποδοχή του Παναθηναϊκού, ο Κωτσάκης με τον Βουλκίδη πήραν δύο καθοριστικούς πόντους από το... πέναλτι ξέφυγε 18-13. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Γκλάντσοουν με άσσο τελείωσε το σετ 25-19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «ανάποδα» και στο 3ο σετ παρότι ήτασν η τελευταία του ευκαιρία για να μείνει στον αγώνα. Από το 3-3 οι παίκτες του έκαναν διαδοαχικά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον Παμβοχαϊκό να κάνει σερί 4-0 και να ξεφύγει 7-3. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 11-9, αλλά ο Παμβοχαϊκός με νέα λάθη των «πρασίνων» ξέφυγε 16-11. Ο Παναθηναϊκός στην καλύτερη του φάση στον αγώνα κατάφερε να κάνει σερί 8-0. Ηταν ο Πανταλέων στο σερβίς και η αθηναϊκή ομάδα προσπέρασε 19-16. Ο Γκλαντστόουν με επίθεση και ο Μοράλες με άσσο μείωσαν 19-18, αλλά ο Μπέλος και ο Δρογκάρης με κρίσιμους πόντους έβαλαν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 22-19. Εκεί ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να κολλήσει. Ο Γκλάντσόουν βρήκε φοβερό ρυθμό στο σερβίς , πήρε δύο άσσους, ενώ Παλέντζας και Βουλκίδη αύξησαν το συνολικό σερί σε 5-0. Ετσι ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 24-22, ο Μπέλος μείωσε 24-23 και ο Μπολζάνι που ήταν σε κάκη μέρα έκανε λάθος και τελείωσε ο αγώνας 25-23.

Δείτε την τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα σε μαγνητοσκόπηση από την ΕΡΤ2: ΕΔΩ

Διαιτητές: Βουδούρης - Νικολόπουλος

1ο σετ: 8-2, 16-10, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-19

3ο σετ: 8-5, 16-11, 18-21, 25-23

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 30 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-19, 25-23)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Γκλάντστον 13 (7/11 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 8 (8/16 επ, 47% υπ - 20% άριστες), Βουλκίδης 8 (4/7 επ, 4 μπλοκ), Παλέντζας 21 (20/35 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (8/18 επ΄, 1 άσσος, 64% υπ -50% άριστες) / Γκαράς (λ, 75% υπ -63% άριστες), Σαρικεΐσογλου

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέλος, 16 (14/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ),Ανδρεόπουλος 3 (2/10 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ - 8 % άριστες), Πανταλέων 6 (3/5 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ 23% υπ -23% άριστες) / Γκούζντα (λ 50% υπ - 30% άριστες), Κεχαγιάς (λ), Ρουσσόπουλος, Ένσινγκ.

Ο διαγώνιος του Παμβοχαϊκού Νίκος Παλέντζας δήλωσε: «Επιτέλους κάναμε μία νίκη που την θέλαμε πολύ. Δείξαμε χαρακτήρα και διαχειριστήκαμε την πίεση που είχαμε τις προηγούμενες μέρες. Βγάλαμε καλό σέρβις, είχαμε αποτελεσματικό μπλοκ - άμυνα και είχαμε θετική σκέψη ακόμα και όταν έγιναν οι ανατροπές στο 3ο σετ. Το τρίποντο έσπασε το κακό. Κλείσαμε την κακή παρένθεση μετά από πέντε ήττες. Θα μας βοηθήσει πολύ και ψυχολογικά. Τώρα έχουμε μπροστά μας το παιχνίδι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Ηταν η πρώην μου ομάδα και ξέρω καλά πως πρόκειται για μία πολύ καλή ομάδα, με καλό προπονητή, καλούς παίκτες και ωραία έδρα. Πρέπει να τα δώσουμε όλα για να νικήσουμε».

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Κόνραντ Γκούζντα δήλωσε: «Εσβησαν τα φώτα και όταν άναψαν μάλλον δεν το πήραμε χαμπάρι... Κάναμε πολύ κακή εμφάνιση και ειδικά εγώ δε βοήθησα όσο έπρεπε. Η υποδοχή μας δεν ήταν καλή, ταλαιπωρήθηκε ο πασαδόρος μας και οι επιθετικοί δεν πήραν τις μπάλες που έπρεπε. Δε μπορώ να δώσω μία εξήγηση. Ηταν μία κακή μέρα. Μου θύμισε την κακή εμφάνιση που κάναμε στην πρεμιέρα με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Το μυαλό μας γυρίζει πλέον στον αγώνα του Σαββάτου με τον Εθνικό Πειραιώς στην έδρα μας. Θα τα δώσουμε όλα εκεί για τη νίκη».