23-12-2017

Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 2-0 και νίκησε 3-2 την Κηφισιά

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα και την δεύτερη στο τάι μπρέικ πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός στην έδρα του και μάλιστα επί της Κηφισιάς.

Η ομάδα του Βραχατίου παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ, ισοφαρίστηκε από την Κηφισιά και χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να επικρατήσει στο ντεμπούτο του Βραζιλιάνου Μουνίζ. Καθοριστικό ήταν το 4ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός είχε μικρό προβάδισμα μέχρι τα μισά αλλά η Κηφισιά κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό. Ο αγώνας ήταν μέτριος ποιοτικά με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, αλλά ξεχώρισαν οι δύο πασαδόροι και οι μπλοκέρ. Πρώτος σκόρερ του Παμβοχαϊκού ήταν ο Νίκος Παλέντζας, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκαναν ο Γκλάντστόουν και ο Βουλκίδης. Από την Κηφισιά κορυφαίος ήταν ο Σονάρι με 11/13 τελειωμένες επιθέσεις και 5 πόντους από μπλοκ.

Ο αγώνας είχε και τρεις αποβολές, όλες για την Κηφισιά και δύο κόκκινες κάρτες μία στον πάγκο κάθε ομάδες στο 6-6 του 2ου σετ.

Η Κηφισιά στο 1ο σετ μπήκε με σερί 4-0 αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 8-8 και με σερί 3-0 από διαδοχικούς πόντους του Γκλάντστόουν πέρασε μπροστά 12-9. Ο Παλέντζας με επίθεση έκανε το 15-11, αλλά η Κηφισιά με σερί 3-0 από Χάντ, Εφραιμίδη ισοφάρισε 18-18. Ο Δαλακούρας και ο Γκλάντστόουν με δύο ωραίους πόντους έκαναν το 20-18 και χωρίς να γίνει άλλο λάθος ο Παμβοχαϊκός πήρε το πρώτο σετ με εύστοχες επιθέσεις από Μουνίζ και Παλέντζα.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου στο 10-10 το σερβίς του Μουνίζ δημιούργησε ρήγμα στην υποδοχή της Κηφισιάς και με σερί 4-0 ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 14-10. Ο Παμβοχαϊκός δεν έχασε ποτέ το πρβάδισμα, ήταν μπροστά  με 2-3 πόντους, ενώ στο 19-17 ο Χαντ ζήτησε μπλοκ άουτ για το 19-18 αλλά δόθηκε άουτ, διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε από το σετ.

Ο Παμβοχαϊκός μέχρι το 14-13 είχε προβάδισμα 1-2 πόντων και έδειχνε ικανός για το 3-0 αλλά η Κηφισιά με τζαμπ σερβίς από τον Χαντ έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 16-14, ενώ στο 17-15 έκανε άλλο ένα σερί 3-0 με τον Χαντ και τον Σοάρες στο σερβίς και ξέφυγε 20-15 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος. Στο 3ο σετ αποβλήθηκε ο Χρήστος Δημητρουλάκος, Β΄προπονητής της Κηφισιάς.

Το πιο όμορφο ήταν το 4ο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Με σερί 4-0 ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 8-4 αλλά η Κηφισιά με Σοάρες και Χαντ ισοφάρισε 12-12. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Η Κηφισιά προηγήθηκε 23-21 με δύο εξαιρετικές επιθέσεις του Εφραιμίδη αλλά η απάντηση ήρθε από τον Παλέντζα που με δύο επιθέσεις ισοφάρισε. Ο Γκλάντστόουν έφερε τον Παμβοχαϊκό σε θέση ματς μπολ (24-23) αλλά ο Χαντ ισοφάρισε 24-24 και έδωσε και προβάδισμα στην Κηφισιά 25-24. Ο Παμβοχαϊκός με τον Παλέντζα ισοφάρισε και προηγήθηκε 26-25, αλλά ο ίδιος παίκτης έχασε το σερβίς (26-26) και το σετ τελείωσε με επίθεση του Σόουζα και μπλοκ του Νικολάκη (28-26). Στο φινάλε του 4ου σετ αποβλήθηκε ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης.

Στο 5ο σετ ο Γκλάντστόουν με δύο άσσους έκανε το 4-2 και έδωσε αέρα δύο πόντων στον Παμβοχαϊκό, ενώ με κόντρα επιθέσεις από Δαλακούρα, Παλέντζα έγινε το 9-5 και εκεί κρίθηηκε και ο αγώνας καθώς μέχρι το τέλος η ομάδα του Βραχατίου ήταν καλύτερη στο φιλέ και πήρε το σετ 15-9.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας.

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 25-23

2ο σετ: 7-8, 16-11, 21-18, 25-22

3ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 8-4, 16-15, 20-21, 26-28

5ο σετ: 5-2, 10-6, 12-7, 15-9

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 42 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 25-22, 19-25, 26-28, 15-09) σε 125'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Μοράλες 2 (2/2 επ.), Γκλάντστοουν 16 (9/16 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουλκίδης 10 (5/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Παλέντζας 29 (27/53 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. - 26% άριστες), Μουνίζ 7 (4/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 31% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Γεωργίου.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (1/1 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντ 32 (29/67 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (9/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. - 31% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (μπλοκ), Σονάρι 18 (11/13 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (9/19 επ., 61% υπ. - 33% άριστες) / Κάπελλας (λ, 45% υπ. - 18% άριστες), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Γαβριήλ.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας: «Ηταν μία καλή νίκη για μας αν και θα προτιμούσα να είχαμε πάρει το τρίποντο. Ο νέος ξένος ήταν λογικό να μην είναι ακόμα έτοιμος. Σίγουρα θα μας δώσει λύσεις στην οργάνωση του παιχνιδιού και στον Β΄γύρο θα είμαστε καλύτεροι με την προσθήκη και ενός κεντρικού. Ευχαριστώ τα παιδιά για την προσπάθεια σε έναν πολύ νευρικό αγώνα».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα το ότι πήραμε και έναν βαθμό είναι σα νίκη για μας. Μπήκαμε αργά στον αγώνα αλλά τα παιδιά για άλλη μία φορά έπαιξαν στα κόκκινα και έφεραν το ματς στα ίσια. Δεν ξανασχολιάζω την διαιτησία. Τηρουμένων των αναλογιών είμαι ευχαριστημένος με τους βαθμούς που έχουμε μέχρι τώρα αλλά θα περιμένω να δω και τον αγώνα με τον Εθνικό που είναι κομβικός για την ολοκλήρωση του Α΄γύρου».