13-01-2018

Η Κηφισιά νίκησε 3-2 τον Ηρακλή Χαλκίδας, περιπέτεια με Σοάρες (φωτό)

Η Κηφισιά νίκησε με 3-2 σετ τπμν Ηρακλή στο θρίλερ της Χαλκίδας αλλά τα πανηγύρια πάγωσαν από την περιπέτεια του Ιγκόρ Ντε Σόουζα. Ο Βραζιλιάνος παραπονέθηκε για πόνους στο στήθος και στο 8-12 του τάι μπρέικ έπεσε στο τερέν και μεταφέρθηκε για τις πρώτες βοήθειες στο νοσοκομείο Χαλκίδας.

Η Κηφισιά είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χαντ, Σόουζα. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ των σετ και είχε τέσσερα ματς μπολ στο 4ο σετ. Τελικά επικράτησε στο τάι μπρέικ. Ντεμπούτο έκανε και ο Παπαγγελόπουλος που μπήκε αλλαγή στα δύο τελευταία σετ. Ο Ηρακλής Χαλκίδας γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα και είχε πρώτους σκόρερ τους Γκόμεζ, Μότα.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά. Με διαδοχικά μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Χαντ και τελειωμένες επιθέσεις από τον Ιγκόρ Ντε Σόουζα προηγήθηκε με 4-8. Π Σονάρι Χέπμπορν με άσο έδωσε «αέρα» πέντε πόντων στην ομάδα των βορείων προαστίων 4-9. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με επίθεση του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 11-5. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 14-19. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους του Γκόμεζ και επίθεση του Μότα μείωσαν 19-17. Η Αθηναϊκή ομάδα πήρε ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων 22-18 μετά από επιτυχημένη κόντρα επίθεση του Χαντ . Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα και με άσο του Νικόλα Παπαγγελόπουλου κατέκτησε το σετ με 20-25.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και με «αιχμή του δόρατος» τον Μότα προηγήθηκαν 5-2. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Παπαγγελόπουλο και έξυπνο πλασέ του Ντε Σόουζα ισοφάρισε 5-5. Ο Ηρακλής Χαλκίδας με πλασέ του Μότα προηγήθηκαν 8-6. Η ομάδα της Χαλκίδας με μπλοκ του Χαραλαμπίδη πάνω στον Χαντ προηγήθηκε με 13-10, ενώ με το +3 (16-13) για την ομάδα της Εύβοιας οδηγηθήκαμε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γόμεζ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους 18-14.

Ο Σονάρι Χέπμπορν επίθεση και στη συνέχεια μπλοκ πάνω στον Μότα μείωσε 20-18 αναγκάζοντας τον Σπύρο Γκολίτση να καλέσει τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με κόντρα επίθεση του Χαντ πλησίασε στον πόντο 21-20. Η ομάδα των βορείων προαστίων με συνεχόμενους πόντους από τον Χάντ έφτασε σε σετ μπολ 23-24, το οποίο «έσβησαν» με τον Μότα. Οι γηπεδούχοι μετά από τέσσερις μπαλιές της Κηφισιάς έφτασαν σε δικό τους σετ μπολ 25-24. Ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος με πλασέ ισοφάρισε 25-25. Κηφισιά και Ηρακλής Χαλκίδας είχαν ακόμα δύο ευκαιρίες για το σετ. Ο Χαντ έκανε και το 27-26 αλλά ο Ηρακλής Χαλκίδας ισοφάρισε με τον  Γκόμεζ. Τελικά οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και επίθεση του Μότα το κατέκτησαν με 30-28.

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ξεκίνησε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 1-4. Μετά από φάση διαρκείας ο Χεπμπορν με μπλοκ διαμόρφωσε το 3-7. Με το +4 για την Κηφισιά φτάσαμε στο 6-10. Οι γηπεδούχοι τρέχοντας ένα σερί έφερε το σετ στα ίσα 12-12. Οι γηπεδούχοι μετά από λάθος του Νικολάκη και άσο του Μότα προηγήθηκαν 16-13 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Χαντ μείωσε 17-16. Στην εξέλιξη του σετ η Κηφισιά ισοφάρισε 18-18 μετά από άσο του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Μότα κάρφωσε άουτ και οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 18-19. Ο Ντε Σόουζα ξανά με άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Αθηναϊκή ομάδα 18-20. Στη συνέχεια του σετ ο Χαντ διαμόρφωσε το 23-20.  Ο Χέπμπορν με μπλοκ πάνω στον Χαραλαμπίδη έδωσε τετραπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 20-24, το οποίο τελικά κατέκτησε με 21-25.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας ξεκίνησε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-3. Οι παίκτες του Κώστας Αρσενιάδη ανέβασαν την απόδοσή τους και με πλασέ του Χαντ μείωσαν 7-6. Με το σκορ στο 9-7 υπέρ του Ηρακλή Χαλκίδας ο Ντε Σόουζα χτύπησε στα πλευρά του(δέχθηκε τις περιποιήσεις του Μαρίνου Κοσμά) και αντικαταστάθηκε από τον Γιάννη Παπαδόπουλο. Ο Βραζιλιάνος ακραίος της Κηφισιάς επέστρεψε στο παιχνίδι λίγο αργότερα, όταν το σκορ ήταν 12-10 για τους γηπεδούχους. Με εκατέρωθεν λάθος σερβίς φτάσαμε στο 13-11. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Ντε Σόουζα η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά στο σκορ με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η αμφίρροπη «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» να προηγείται 21-20. Οι γηπεδούχοι με δύο συνεχόμενους πόντους πέρασαν ξανά μπροστά με 22-21. Ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ πάνω στον Γκόμεζ ισοφάρισε 22-22. Ο Μότα με επίθεση έδωσε σετ μπολ στον Ηρακλή 24-23 το οποίο έσβησε με μπλοκ ο Χεπμπορν. Πλασέ του Γκόμεζ στο φιλέ έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-25, το οποίο «έσβησε» ο Μακ Ουίλιαμ. Ο Χαντ με επιτυχημένη επίθεση έδωσε νέο ματς μπολ στην Κηφισιά. Ο Μότα στην επόμενη φάση ισοφάρισε 26-26. Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις φορές το προβάδισμα στο σκορ (24-23, 28-27, 29-28, 30-29) και οι φιλοξενουμενοι επίσης τέσσερις φορές (25-24, 26-25, 27-26, 31-30). Στο 31-31 ο Σοάρες έκανε λάθος και το σετ κρίθηκε με μπλοκ του Χαραλαμπίδη στον Χαντ.

Εκεί η ομάδα των βορείων προαστίων ξεκίνησε καλύτερα και μπήκε σε θέση «οδηγού» με 1-3. Με το +2 (4-6) η Κηφισιά έφτασε με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ντε Σόουζα. Στην επόμενη φάση ο Γκόμεζ κάρφωσε άουτ και η Κηφισιά πήγε στο 4-7. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με την ομάδα των βορείων προαστίων της Αττικής μπροστά  με 5-8. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης 8-12. Σε εκείνο το σημείο ο Ντε Σόουζα αποχώρησε από το παιχνίδι. Η Κηφισιά κατέκτησε το τάι μπρέικ με  10-15

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Μουλά Λεμονιά

1ο σετ:  4-8, 13-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 30-28
3ο  σετ: 4-8, 16-13, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 33-31
5ο σετ: 3-5, 7-10, 8-12, 10-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 3 άσσους, 80 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 69 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 30-28, 21-25, 33-31, 10-15) σε 151΄

ΗΡΑΚΛΗΣ Χ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12  (5/18 επ, 7 μπλοκ), Κολτσιάκης 1 (1/4 επ, 43% υπ -29% άριστες), Γκόμεζ 31 (30/62 επ, 1 μπλοκ), Τσολάκος 11 (10/19 επ, 1 άσσος), Μότα 28 (26/48 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ -16% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2επ) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ -29% άριστες), Μακ Γουίλιαμ 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 58% υπ -47% άριστες), Αναστασόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 27(24/56 επ, 3 μπλοκ), Ντε Σόουζα 24 (21/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ -37% άριστες), Παπαγγελόπουλος 12 (9/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σονάρι 12 (7/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Εφραιμίδης 7 (7/14 επ) / Κάπελλας (λ 67% υπ – 39% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Σουλτανόπουλος 1 (1/1 επ).

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Κατ΄αρχήν εύχομαι περαστικά στον Σοάρες και να τον δούμε πάλι στα γήπεδα γρήγορα. Εγινε δυνατός αγώνας αλλά ήμασταν πολύ νευρικοί στα κρίσιμα σημεία. Δεν πήγαμε καλά στο σερβίς που είναι το δυνατό μας στοιχείο. Είχαμε ευκαιρία στο 3ο σετ όπου προηγήθηκαμε μέχρι τα μισά και δεν αξιοποιήσαμε την υπεροχή μας σε εκείνο το σημείο. Εάν κάναμε το 2-1 σετ πολλά θα ήταν διαφορετικά. Η Κηφισιά έπαιξε πιο ελεύθερα και νίκησε δίκαια.  Κρατάμε την επανεμφάνιση του Μότα και την άνοδο του Γκόμεζ ο οποίος μαζί με τους συνεργάτες μου δουλεύει πολύ. Ο Γκόμεζ τους προηγούμενους μήνες είχε μείνει πολύ πίσω. Παρά την ήττα κρατάμε τον βαθμό και κρατάμε την 4η θέση που είναι και ο μεγάλος στόχος».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ο αγώνας και το αποτέλεσμα για μας πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω του Ιγκόρ. Τώρα μετά από αρκετή ώρα που μάθαμε και τα ευχάριστα νέα για την πορεία της υγείας του μπορούμε να μιλήσουμε για βόλεϊ αφού του ευχηθούμε περαστικά. Εγινε μία φάση στο 2ο σετ όπου έκανε άμυνα και αισθάνθηκε δυσφορία. Βγήκε για λίγο και μου είπε πως είναι καλά και έτοιμος να επιστρέψει όπως και έγινε. Μετά από περίπου μία ώρα αγώνα στο 5ο σετ αισθάνθηκε δυσφορία και η συνέχεια είναι γνωστή. Το παιχνίδι ήταν πιο κοντά στο να νικήσουμε με τρίποντο παρά να πάει στο τάι μπρέικ. Θεωρώ πως πετάξαμε έναν βαθμό. Ημασταν αρκετά ικανοποιητικοί στην τακτική μας. Για άλλη μία φορά κάναμε μεγάλη προσπάθεια. Το δίποντο δεν λέει τίποτα για τη βαθμολογία. Το πρωτάθλημα έχει πολλούς αγώνες ακόμα με πολλούς αγώνες που θα κριθούν στον πόντο οπότε συνεχίζουμε και προετοιμαζόμαστε για τον αγώνα με τον Φοίνικα στην έδρα μας».

Φωτογραφίες: Κώστας Μουντρίχας