20-01-2018

Με όπλο το μπλοκ ο Ηρακλής Χαλκίδας, 3-0 την Παναχαϊκή

Νικηφόρα πέρασε από την Πάτρα ο Ηρακλής Χαλκίδας, που επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση είχε πολύ αποτελεσματικό μπλοκ που της έφερε 13 πόντους και πήρε μια νίκη που την κρατά μέσα στην 4άδα. Αντιθέτως, η Παναχαϊκή βρίσκεται στην τελευταία θέση και κολλημένη στους 2 βαθμούς.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-19, η Παναχαϊκή ισοφάρισε αλλά με μία άουτ επίθεση και ένα πιαστό που χρέωσε ο Φραγκάκης σε παίκτη της Παναχαϊκής έγινε το 25-23. Ακολούθησε ένταση και χρεώθηκαν με κόκκινες κάρτες ο Νίκος Ρουμελιώτης, ο Μένιος Ρουμελιώτης, ο Ερνάντο Γκόμεζ και Γκελίνσκι. Μάλιστα στο 3ο σετ ξεκίνησε από το 2-2 λόγω των κόκκινων καρτών.

Στο 1ο σετ μετά το 4-4 ο Ηρακλής με τους Γκόμεζ, Χαραλαμπίδη οικοδόμησε διαφορά +4 (12-8) που διατηρήρθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 2ο σετ ο Ηρακλής προηγήθηκε 8-4, η Παναχαϊκή μείωσε 15-14 με τους Ντόντη, Ρουμελιώτη, αλλά ο Ηρακλής με σερί 3-0 άνοιξε και πάλι τη διαφορά. Ο Μακ Γουίλιαμ έκανε το 23-18 αλλά ο Ντόντης και ο Ρουμελιώτης σε συνδυασμό με λάθη των φιλοξενουμένων έφεραν σερί 5-0 για το 23-23. Με δύο λάθη της Παναχαϊκής τελείωσε το σετ.

Από το 6-6 του 3ου σετ ο Ηρακλής ήταν καλύτερος σε σερβίς και μπλοκ. Με δύο πόντους του Τσολάκου έγινε το 8-6 ενώ Μότα και Γκόμεζ άνοιξαν τη διαφορά στο 17-10 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας.

Διαιτητές: Φραγκάκης - Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 21-25

Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσσους, 32 επιθέσες, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 21-25) σε 76'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 11 (8/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Σαλαβασίδης 2 (0/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (11/33 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 11 (9/17 επ, 2 μπλοκ, 69% υπ -31% άριστες), Οράμας 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 67% υπ -33% άριστες), Χριστιάς.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 11 (7/9 επ, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (3/11 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 8 (6/22 επ, 2 μπλοκ), Τσολάκος 9 (5/11 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μότα 13 (9/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ -18% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 63% υπ -38% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Μακ Γουΐλιαμ 2 (2/5 επ), Μακρυγιάννης, Αμαριανάκης, Αδάμ 1 (μπλοκ), Αναστασόπουλος.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Σταύρος Σαματόπουλος δήλωσε: «Χάσαμε την ευκαιρία να ολοκληρώσουμε την ανατροπή στο 2ο σετ. Εάν το σκορ γίνονταν 1-1 όλα θα ήταν διαφορετικά. Η κατάσταση είναι δύσκολη αλλά δεν τα παρατάμε».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Νικήσαμε δίκαια σε μία δύσκολη έδρα. Πήραμε ακόμα τρεις βαθμούς και διατηρήσαμε το αήττητο στους αγώνες με την Παναχαϊκή. Δε μου άρεσε η ένταση στο φινάλε του 2ου σετ. Εχουμε μπροστά μας την διακοπή. Θα προσπαθήσουμε να προετοιμαστούμε για την πολύ δύσκολη συνέχεια σε πρωτάθλημα και κύπελλο».