03-03-2018

Ο Ολυμπιακός κράτησε το τρίποντο, 3-1 την Κηφισιά

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Ζηρίνειο και μάλιστα νικώντας με 3-1 σετ την Κηφισιά σημειώνοντας την 19η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε την ποιότητα άλλων αγώνων αλλά είχε πολλές επιθετικές λύσεις, αποτελεσματικό μπλοκ με τον Μπέμε και τον Πετρέα να κάνουν καλή εμφάνιση και στο τέλος να παίζει με τη φωτιά. Η Κηφισιά προηγήθηκε 24-21 στο 4ο σετ αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με λάθος του Σονάρι και πόντο του Ράουβερντινκ και πήρε το σετ με δύο μπλοκ από τον Μπέμε και τον Ζουπανη πάνω στον Χαντ. Η Κηφισιά γύρισε και το 2ο σετ όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά εκτός από τον Χαντ δεν υπήρχε δεύτερη αξιόπιστη λύση στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός έφτασε στους 55 βαθμούς και θέλει τρία ακόμα τρίποντα στα ματς που απομένουν για να σημειώσει νέο ρεκόρ πόντων στην κανονική περίοδο και φυσικά να διατηρηθεί αήττητος. Αντίθετα η Κηφισιά έμεινε στους 27 βαθμούς όπου υπάρχει πλέον τετραπλή ισοβαθμία και με Νίκη Αιγινίου, Ηρακλή Χαλκίδας και Παμβοχαϊκό.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο μισό του 1ου σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός, είχε μικρό προβάδισμα ενός πόντου και με το μπλοκ του Μπέμε έκανε το 16-15. Ο Ολυμπιακός με συνεχόμενα μπλοκ του Μπέμε πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 20-16. Η Κηφισιά προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση όμως το μπλοκ του Ολυμπιακού ήταν ιδιαίτερα ισχυρό. Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το σετ με 25-18 και έκανε το 1-0 σετ.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πορεύονται μαζί σε νευρικό ματς με πολλά χαμένα σερβίς. Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 προηγήθηκε 16-14 αλλά ο Νικήτας Εφραιμίδης με επίθεση και στη συνέχεια με άσο ισοφάρισε 17-17. Η Κηφισιά ξεκίνησε την... επανάσταση της. Με μπλοκ άουτ του Χαντ και μπλοκ του Καναδού πήρε προβάδισμα δύο πόντων 20-18 ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στο Ζηρίνειο. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς με νέα επίθεση διαμόρφωσε το 21-19 αναγκάζοντας του κόουτς Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά από άουτ σερβίς του Όϊβάνεν η Κηφισιά προηγήθηκε 23-21. Ο Τέιλορ Χαντ με επίθεση στην ευθεία έδωσε διπλό σετ μπολ στην Κηφισιά 24-22. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-22 μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά και με άσο του Νικολάκη προηγήθηκαν 7-5. Ο Ολυμπιακός με ένα σερι 3-0 πέρασε μπροστά 8-7. Στην εξέλιξη του σετ άσος του Χαντ και μπλοκ του Βόϊτσικ έδωσαν το προβάδισμα στην Κηφισιά 15-14. Στην επόμενη φάση «πέναλτι» το Βόϊτσικ έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Κηφισιά 16-14.
Ο Ολυμπιακός με τον Μπέμε στο σερβίς χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε 18-16. Ο Ολυμπιακός με «όπλο» το μπλοκ πήρε σαφές προβάδισμα στο σετ 23-19, η Κηφισιά μείωσε με τον Σονάρι και με μπλοκ του Μπέμε και λάθος του Χάντ έγινε το 25-21 και το 2-1 σετ.

Το πιο συναρπαστικό ήταν το 4ο σετ όπου η Κηφισιά πέρασε μπροστά 8-5, ο Ολυμπιακός με τον Μπέμε προσπέρασε 14-12 και μετά έγινε μάχη πόντο πόντο. Η Κηφισιά πέρασε μπροστά με «τέσσερις μπαλιές» του Ολυμπιακού, την επίθεση του Χαντ και τον άσσο του Ρούσση που μπήκε αλλαγή έκανε σερί 3-0, έφτασε στο 23-20 και αγκάλιασε την ισοφάριση. Η Κηφισιά έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21 αλλά ο Μουνιόθ έχοντας επιστρατεύσει έναν πρώην παίκτη της Κηφισιάς, τον Γιάννη Ρουμελιωτάκη κατάφερε να κάνει και την ανατροπή. Με λάθος του Σονάρι και ο πόντους του Ράουβερντινκ έκαναν το 24-24. Ο Χαντ έδωσε προβάδισμα 25-24 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 25-25 με τον Ράουβερνινκ. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε ματς μπολ 26-25 με μπλοκ του Μπέμε και τελικά το κατέκτησαν με 27-25 με μπλοκ του Ζουπάνι πάνω στον Χαντ.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Αγγελίδης

1ο σετ: 6-8, 15-16, 17-21, 18-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 25-22

3ο σετ: 7-8, 16-14, 18-21, 21-25

4ο σετ: 8-5, 15-16, 21-20, 25-27

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 49 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 9 άσσοι, 50 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-22, 21-25, 25-27) σε 104΄

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3π. (1/1, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 29 (28/55, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 3 (3/5 επ.), Βότσικ 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ., 9 αρ.), Σονάρι 8 (3/6, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Νικ.Εφραιμίδης 8 (6/13, 2 άσσοι, 70% υπ., 20% αρ.) / Κάπελας λ. - (45% υπ., 14% αρ.), Ρούσσης 1 (1 άσσος), Πολυχρονόπουλος λ. - (75% υπ., 58% αρ.), Μανίκας, Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 20 (17/29 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 9 (5/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μπέμε 12 (6/10, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Ντρίζγκα 5 (1/2 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξίεφ 12 (10/21, 2 μπλοκ), Ράουβερντινκ 12 (8/21, 2 μπλοκ, 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ. - 63% υπ., 21% αρ.), Ζουπάνης 4 (3/3, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης, Στιβαχτής, Τσέλιος, Δαρίδης (λ).

Ο κεντρικός της Κηφισιάς Ερμπορν Σονάρι είπε: «Με τον τρόπο που τελείωσε το παιχνίδι θεωρώ ότι είναι μία σκληρή ήττα για εμάς. Πιστεύω ότι δικαιούμασταν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Στο τέταρτο σετ χάσαμε μεγάλη ευκαιρία καθώς δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε κάποια επίθεση. Ο Ολυμπιακός είναι μία ισχυρή ομάδα με εξαιρετικούς παίκτες. Εμείς συνεχίζουμε την προσπάθειά μας στο πρωτάθλημα και κοιτάμε τον αγώνα με την Παναχαϊκή».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Γιώργος Πετρέας είπε: «Είναι μία περίοδος που για εμάς κρίνονται πολλά πράγματα. Είναι δύο μήνες κατά τους οποίους θα κριθούν οι τίτλοι. Παρά την κούραση δείξαμε και σήμερα ότι έχουμε την ποιότητα να παίρνουμε νίκες ακόμα και από δύσκολες έδρες όπως το Ζηρίνειο. Η Κηφισιά είναι μία πολύ καλή ομάδα και στο γήπεδο υπήρχε μία όμορφη ατμόσφαιρα. Εμείς καταφέραμε και κάναμε την ανατροπή στο τέταρτο σετ και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Συνεχίζουμε να είμαστε αήττητοι, αν και αυτό είναι κάτι που δεν μας αγχώνει. Κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».