03-05-2018

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ στον πρώτο τελικό

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 σετ στο Μελίνα Μερκούρη και έκανε το 1-0 στις νίκες στη σειρά των των τελικών των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα. Ο αγώνας είναι συναρπαστικός, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και στο 5ο σετ μεγάλοι πρωταγωνιστές ήταν ο Οϊβάνεν στην επίθεση και ο Αλεξίεφ στο σερβίς. Από το 18-20 στο 4ο σετ ο προπονητής του Ολυμπιακού Φερνάντο Μουνιόθ συμπλήρωσε τις τις έξι αλλαγές του και ο Ολυμπιακός έβγαλε το υπόλοιπο σετ χωρίς πασαδόρο. Ρόλο πασαδόρου μέχρι το τέλος του σετ ανέλαβε ο Ζουπάνι.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε δύο φορές στο σκορ και έδειξε ικανός για να κάνει το μπρέικ στην ερυθρόλευκη έδρα αλλά στο 5ο σετ έδειξε να μένει από ενέργεια. Το δεύτερο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο την Κυριακή 6 Μαΐου στις 19.00 στο PAOK Sports Arena. Ο τίτλος θα κριθεί στις τρεις νίκες.

O Oλυμπιακός έκανε εντυπωσιακό μπάσιμο στον αγώνα και με άριστη τακτική σε σερβίς και μπλοκ ξέφυγε αρχικά 9-4. Με δύο πόντους του Αλεξίεφ άνοιξε το σκορ στο 13-8 και με τρεις πόντους του Οϊβάνεν ανέβασε τη διαφορά σε νταμπλ 18-9. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε κάτι και το σετ έκλεισε 25-15 με το χαμένο σερβίς του Ουτσίκοφ.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε στο 2ο σετ με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη. Με δύο προσωπικούς του πόντους ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-7 και λίγο αργότερα με Τακουρίδη και Γκιόν προηγήθηκε 14-9. Το σερβίς του ΠΑΟΚ έγινε πιο πιεστικό με τον Ουτσίκοφ και ο Ολυμπιακός τελείωσε το σετ με ακραίους τους Χριστοφιδέλη, Ρουμελιωτάκη που όμως δε μπόρεσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση. Το σετ τελείωσε με άσσο του Βάλκιερς.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο. Ο ΠΑΟΚ με τον Κουμεντάκη προηγήθηκε 11-10 αλλά με το σερβίς του Ντρίζκα ο Ολυμπιακός έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 15-11. Αμεση ήταν η απάντηση του ΠΑΟΚ με σερί 4-0 από Ουτσίκοφ και Σαφράνοβιτς στην επίθεση και σερβίς Τακουρίδη κάνοντας το 15-15. Ο Μπέμε με δύο άσσους ήταν αυτός που έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά 19-16. Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την διαφορά και με μπλοκ άουτ του Ζουπάνι τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή προβάδισμα με 8-4 με τον Κουμεντάκη, ενώ με το σερβίς του Πελεκούδα και αργότερα με καθοριστικά μπλοκ του ίδιου παίκτη ο δικέφαλος ανέβασε τη διαφορά στο +5 (16-11). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 20-17, ενώ στην επόμενη φάση έκλεισαν οι αλλαγές του Ολυμπιακού και οι ερυθρόλευκοι έμειναν χωρίς καθαρόαιμο πασαδόρο. Στη σύνθεση του Ολυμπιακού μέχρι το τέλος του σετ έμειναν οι δύο διαγώνιου Οϊβάνεν, Ζουπάνι με τον δεύτερο να αναλμβάνει το ρόλο πασαδόρου από την εμπειρία του στο μπιτς βόλεϊ. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισοφάρισει με δύο δύσκολες επιθέσεις του Αλεξίεφ, αλλά ο ΠΑΟΚ με το χαμένο σερβίς του Μπέμε, το λάθος του Αλεξίεφ και το μπλοκ του Πελεκούδα στον Αλεξίεφ τελείωσε το σετ 25-22.

Στο 5ο σετ το σερβίς του Οϊβάνεν έκανε το 4-1, ενώ με το βίντεο ρέφερι ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε αλλάζοντας την απόφαση του δεύτερου διαιτητή για το 4-2. Ακολούθησε το σερβίς του Αλεξίεφ που διέλυσε την υποδοχή του ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός είχε τις κόντρες και τις τελείωνε ο Οϊβάνεν. Ο Ολυμπιακός έκανε σερί 6-0 και από το 10-2 κρίθηκε ο αγώνας ο οποίος τελείωσε 15-6 με επίθεση του Οϊβάνεν.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας.

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-15
2ο σετ: 7-8, 12-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-22
4ο σετ: 4-8, 11-16, 20-21, 22-25
5ο σετ: 5-2, 10-2, 12-4, 15-6

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-15, 17-25, 25-22, 22-25, 15-6) σε 126'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (16/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρέας 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέμε 13 (6/11 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 16 (16/29 επ., 53% υπ. - 29% άριστες), Ραούβερντινκ 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 43% άριστες) / Στεφάνου (λ, 52% υπ. - 43% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.).

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 17 (14/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 18% άριστες), Ουτσίκοφ 23 (22/37 επ., 1 άσσος), Τακουρίδης 5 (1/5 επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (4/10 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Γκιον 9 (9/18 επ., 43% υπ. - 19% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 41% υπ. - 23% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Σαφράνοβιτς 1 (μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το πιο σημαντικό είναι ότι ξεκινήσαμε νικηφόρα τη σειρά. Είναι σημαντικό επίσης, ότι σε πολλά σημεία αγώνα παίξαμε πολύ καλά. Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε στο σερβίς αλλά ελέγξαμε τις κρίσιμες καταστάσεις. Είδαμε και σήμερα ότι δεν παίζουμε μόνο απέναντι στον ΠΑΟΚ αλλά και σε άλλους παράγοντες. Θα συνεχίσουμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι μας».

Ο κεντρικός του Ολυμπιακού Ανδρέας Ανδρεάδης δήλωσε: «Είναι σημαντικό πως μέσα από πολλές δυσκολίες κρατήσαμε αήττητη την έδρα μας και κάναμε το 1-0 στις νίκες. Ο κόσμος ευχαριστήθηκε τον αγώνα. Κρατάμε τη νίκη. Ακόμα δεν κρίθηκε τίποτα. Στο 4ο σετ συμπληρώθηκε ο προβλεπόμενος αριθμός αλλαγών αλλά όπως είδατε το διαχειριστήκαμε σωστά και βγάλαμε πολύ ενέργεια στο 5ο σετ και πήραμε τον αγώνα».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι είπε: «Νιώθω πως χάσαμε μία καλή ευκαιρία να πάρουμε την πρώτη μας νίκη σε αυτή τη σειρά. Δεν είμαι ικανοποιημενος από την ήττα αλλά δε μπορώ να πω πως δεν είμαι ικανοποιημένος και από την προσπάθεια που έγινε. Το πάλεψαν οι παίκτες μου. Στο 5ο σετ δε μπήκαμε καλά, κολλήσαμε σε μία περιστροφή και εκεί έγινε η ζημιά, αλλά το πιο κρίσιμο ήταν το 3ο σετ. Χάσαμε και εκεί ευκαιρία να το πάρουμε. Δεν είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας σε εκείνο το σημείο. Συνεχίζουμε την προσπάθεια. Την Κυριακή το βάρος έρχεται σε μας και στην έδρα μας. Πιστεύω πως η σειρά θα έχει μεγάλη διάρκεια».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Παναγιώτης Πελεκούδας είπε: «Κανείς δεν είναι ευχαριστημένος με την ήττα αλλά έγινε ωραίος αγώνας που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ. Σημασία έχει ότι για άλλη μία φορά δείξαμε ποιοι είμαστε. Εχουμε δυνατότητες να νικήσουμε εδώ στη συνέχεια της σειράς. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός μας πίεσε με το σερβίς του και χάσαμε τον έλεγχο. Υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα μπροστά μας».

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ Play Off 1-2 (ο τίτλος κρίνεται στις 3 νίκες)

1ος Τελικός:
Πέμπτη 3 Μαΐου 2018
19.00, ΕΡΤ2: Μελίνα Μερκούρη Ρέντη: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΠΑΟΚ 3-2 (25-15, 17-25, 25-22, 22-25, 15-6) (νίκες: 1-0)