13-03-2013

1ο League Cup 2011-12

O Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-0 σετ την Καλαμαριά στον τελικό του 1ου Λιγκ Καπ που έγινε στην Ερμούπολη και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο. O Στέλιος Νικηφορίδης του Φοίνικα αναδείχτηκε MVP της διοργάνωσης. Ο Φοίνικας έγινε η πρώτη επαρχιακή ομάδα που κατακτά τίτλο σε επίσημη διοργάνωση του σύγχρονου ελληνικού βόλεϊ.

Ο Απόλλων πάλεψε το 2ο σετ όπου είχε προβάδισμα μέχρι και το 23-21 αλλά οι επιθέσεις του Ντόκιτς έκαναν τη διαφορά. Ο Σέρβος με επίθεση μείωσε 23-22, ενώ στη συνέχεια ο Νικηφορίδης έπιασε μπλοκ στον Ουσιλιάνιν κάνοντας το 23-23. Το σετ τελείωσε με λάθος των φιλοξενουμένων και κόντρα επίθεση του Ντόκιτς. Με τον αέρα του 2-0 ο Φοίνικας κατάφερε να ξεπεράσει την πίεση του Απόλλωνα στο 3ο σετ. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 5-1, μείωσαν οι «Πόντιοι» μέχρι 9-8 και 17-15 αλλά το μπλοκ πάνω στουςΠαπαδημητρίου, Ουσιλιάνιν έδωσαν τη διαφορά και έκριναν τον αγώνα.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-19)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 8 (4/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 4, Θάνος 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 14 (10/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 73% υπ. - 47% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/29 επ., 2μπλοκ), Λάππας 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ. - 41% άριστες) / Κουρούπης (λ.- 69% υπ.), Σουλτανόπουλος, Παπαγγελόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πάτρας): Πιπέργιας, Παπαδημητρίου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ. - 37% άριστες), Μπόγιοβιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Τζελάτη 15 (15/31 επ.), Ουσίλιανιν 4 (4/13 επ., 48% υπ. - 24% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 50% υπ.), Καραγιάννης, Ίλιτς, Μαυροβουνιώτης 1, Καραγιάννης.

ΕΔΡΑ: Δήμος Ερμούπολης - Σύρος