Ο Παναθηναϊκός πήρε τα δύο πολύτιμα σετ που χρειάζονταν στον Β τελικό για την κατάκτηση του 4ου τίτλου και τρίτου συνεχόμενου Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και στη συνέχεια ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στον επαναληπτικό τελικό της διοργάνωσης που έγινε στο κατάμεστο γυμναστήριο του Μετς.
Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση του τέταρτου τίτλου και τρίτου συνεχόμενου Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς έκανε ο Παναθηναϊκός. Στον πρώτο τελικό στο PAOK Sports Arena οι «πράσινοι» έχοντας πρωταγωνιστή τον Σταύρο Κασαμπαλή νίκησαν 3-0 σετ και την Κυριακή 7/4, 17:00 στο Μετς στον επαναληπτικό τελικό χρειάζονται τουλάχιστον δύο σετ για να κατακτήσουν τον τίτλο.
Η αντίστροφη μέτρηση για τους τελικούς του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και τη διεκδίκηση του τρίτου τίτλου της σεζόν μετά το Σούπερ Καπ και το Κύπελλο έχει ξεκινήσει. (Γυμναστήριο PAOK Sports Arena, 1ος τελικός Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, 4/4, 20:15, Ε.Ρ.Τ.3 - H.D.)Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου).
Το πρόγραμμα, οι διαιτητές και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις των τελικών του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς:
Έγινε στα γραφεία της ΕΣΑΠ η κλήρωση για τις έδρες των διπλών τελικών του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2023-24.
Την Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024 και ώρα 14:00, θα διεξαχθεί στα γραφεία της ΕΣΑΠ η κλήρωση για τις έδρες των διπλών τελικών του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς μεταξύ του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ και θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες των τελικών.
Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και προκρίθηκε για 4η φορά σε τελικό Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με μεγάλο στόχο να κατακτήσει το πρώτο του τρόπαιο στη διοργάνωση απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ο Δικέφαλος ήταν εντυπωσιακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σε αντίθεση με το πρωτάθλημα που νίκησε δύσκολα 3-2 σετ δεν άφησε στους γηπεδούχους κανένα περιθώριο αντίδρασης.
O Παναθηναϊκός για 4η φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς καθώς στον νοκ άουτ ημιτελικό που έγινε στο Μετς επικράτησε του Πηγάσου Πολίχνης με 3-1 σετ πήρε θέση για τον τελικό όπου έχει στόχο να διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο στην ιστορία της διοργάνωσης και το τρίτο συνεχόμενο. Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ ο οποίος στον άλλο ημιτελικό νίκησε την Κηφισιά με 3-0 σετ. Θα είναι η δεύτερη φορά μετά το 2022 που Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ θα βρεθούν στον τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.
Ο Παναθηναϊκός είναι ο κάτοχος του τίτλου στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς και υποδέχεται τον Πήγασο Πολίχνης στο δεύτερο ζευγάρι των ημιτελικών. (γυμναστήριο Μετς, νοκ άουτ ημιτελικός Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, 28/2, 17:30, Live Streaming P.A.O. T.V.).
Δέκα ημέρες μετά την αναμέτρηση τους για το πρωτάθλημα Volley League η Κηφισιά υποδέχεται τον ΠΑΟΚ αυτή τη φορά για τον νοκ άουτ ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. (γυμναστήριο Ζηρίνειο νοκ άουτ ημιτελικός Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, 28/2, 19:00, Live Streaming ESAP T.V. You Tube, Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βελώνης).
Το πρόγραμμα των ημιτελικών του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2023-24:
Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΣΑΠ στο Μαρούσι παρουσία εκπροσώπων των ομάδων η κλήρωση των νοκ άουτ ημιτελικών του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2023-24:
Το Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΣΑΠ...
Μετά από τα όσα συνέβησαν στον χτεσινό αγώνα για το League Cup «Νίκος Σαμαράς» μεταξύ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. και του Παναθηναϊκού Α.Ο. στο γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη Ρεντη η Επιτροπή Πρωταθλήματος της ΕΣΑΠ συνεδρίασε εκτάκτως.