15-04-2014

Ο Φοίνικας 3-2 τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 2-1 μετά από αγώνα διαφήμιση του βόλεϊ (φωτό)

(5 votes)

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα περίπου τριών ωρών που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ και το πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ολυμπιακό 3-2 σετ και μείωσε τη σειρά των ημιτελικών σε 2-1 νίκες. Ο αγώνας ήταν αποθέωση του καλού βόλεϊ μέσα σε καταπληκτική ατμόσφαιρα 1.200 φίλων του βόλεϊ στο γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» της Ερμούπολης.

Οι συριανοί ανανέωσαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στον τελικό και με την επιτυχία τους κράτησαν στο νησί τον Ολυμπιακό τον οποίο θα αντιμετωπίσουν και πάλι τη Μεγάλη Τετάρτη στις 19.30 στον 4ο ημιτελικό. Εάν ο Φοίνικας νικήσει και πάλι θα κάνει το 2-2 και η πρόκριση για τον τελικό όπου περιμένει ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης θα κριθεί σε 5ο και τελευταίο αγώνα την Τετάρτη του Πάσχα 23 Απριλίου στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Ο αγώνας ήταν αποθέωση του καλού βόλεϊ μέσα σε καταπληκτική ατμόσφαιρα 1.200 φίλων του βόλεϊ στο γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» της Ερμούπολης. Χαρακτηρίστηκε από τις πολλές εναλλαγές στο σκορ με αποκορύφωμα το προβάδισμα του Ολυμπιακού με 14-12 στο 5ο σετ, αλλά και τα δύο μπλοκ των συριανών (Τακουρίδη και Ντιάτσκοφ) σε ισάριθμες επιθέσεις του Γιορντάνοφ που έφεραν την ισοφάριση. Ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση πρώτου χρόνου του Τακουρίδη και άουτ επίθεση του Καλντέιρα.

Το φοβερό παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γιορντάνοφ να είναι εντυπωσιακός και να οδηγεί τον Ολυμπιακό. Ο Βούλγαρος ήταν η μοναδική απειλή για του Συριανούς, αλλά κατάφερε να βάλει μπροστά τους «ερυθρόλευκους» με 4-8 και 11-15. Όμως κάπου εκεί ο Φοίνικας προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή του. Με τον Τσας στο σερβις μείωσε σε 16-15 και ισοφάρισε με τον Λάππα στο 18-18. Τότε μίλησε ο Χριστοφιδέλης που σταδιακά ανέβασε την απόδοσή του. Πήρε τον πόντο για το 20-21 και πήγε στο σερβις. Η υποδοχή του Φοίνικα δεν άντεξε και ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 5-0 για να πάρει το πρώτο σετ.

Ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν να αντιμετωπίσουν  ένα πρόβλημα, που δεν είναι άλλο από τον τραυματισμό του Θάνου Μαρούλη. Ο Κουρνέτας πήρε τη θέση του στο τέλος του πρώτου σετ, αλλά, όντας και ο ίδιος τραυματίας δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Ο Φοίνικας ήταν πολύ σοβαρός και η διαφορά έφτασε τους 7 πόντους (19-12, 20-13) χάρη στο σερβις του Τακουρίδη. Με το σερβίς του Μαρούλη που επέστρεψε στο 18-12, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-16, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο τρίτο σετ, μετά το 8-4. Ο Χριστοφιδέλης πήρε επιθέσεις και ο Καλντέιρα διέλυσε την υποδοχή του Φοίνικα, στοιχεία που οδήγησαν στην ανατροπή και το 8-12. Στη συνέχεια και παρά τις προσπάθειες των Συριανών, ο Ολυμπιακός κράτησε τη μικρή διαφορά του και να προηγηθεί εκ νέου στα σετ.

Στο... φλεγόμενο Δημήτρης Βικέλας ο Φοίνικας δεν ήταν διατεθειμένος να παραδοθεί και μπήκε μπροστά στο 8-7 του 4ου σετ με άσσο του Τσας (Ο Ολυμπιακός ζήτησε εφαρμογή του βίντεο ρέφερι αλλά δεν δικαιώθηκε). Ο Αυστριακός που ήταν εντυπωσιακός αύξησε τη διαφορά στο 15-12 και ο Ντιάτσκοφ έκανε το 17-13. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 20-19 και 21-20, αλλά ο Καλντέιρα τα έκανε... μούσκεμα και με δύο λάθη στην επίθεση χάρισε το σετ στον Φοίνικα.

Το 2-2 ήταν γεγονός και εκεί ξεκίνησε το θρίλερ. Αρχικά ο Γιορντάνοφ με 3 συνεχόμενους άσσους φάνηκε να δίνει το πλεονέκτημα στον Ολυμπιακό μετατρέποντας το 3-2 σε 3-6. Η αντίδραση του Φοίνικα ήταν άμεση και με καλό μπλοκ που ανάγκασε τον Βούλγαρο σε λάθος επιθέσεις πήρε προβάδισμα σε 9-7. Όμως οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν  με δύο ευκαιρίες να πάρουν το ματς και την πρόκριση (12-14). Ο Λάππας μείωσε σε 13-14 και πήγε στο σερβις. Ακολούθησαν 2 μπλοκ των Τακουρίδη και Ντιάτσκοφ στον Γιορντάνοφ για το 15-14. Ο Γιορντάνοφ έκανε το 15-16 και οι πρώτοι χρόνοι του Κιόση έκαναν το 16-17 και το 17-18.

Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να τελειώσει το ματς και ο Φοίνικας πήρε το πάνω χέρι στο 19-18 με ένα λάθος του Γιούρισιτς. Στη συνέχεια ο Ντιάτσκοφ σέρβιρε άουτ για να ζητήσει εξέταση του βίντεο ο Φοίνικας. Ο Συριανοί δεν δικαιωθήκαν και ήρθε από μία κόκκινη κάρτα στον πάγκο των δύο ομάδων για να διαμορφώσει το 20-20. Τσας και Τακουρίδης διατήρησαν το προβάδισμα των γηπεδούχων για να καρφώσει άουτ ο Καλντέιρα και να τελειώσει στο 24-22 τον... μαραθώνιο.

Ο Ολυμπιακός έχασε 5 ματς μπολ και ο Φοίνικας τελείωσε τον αγώνα στο 4ο ματς μπολ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Παπαδογούλας

1ο σετ: 4-8, 12-16, 20-21, 20-25
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-4, 12-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-21
5ο σετ: 3-5, 10-8, 11-12, 24-22

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 8 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 25-18, 21-25, 25-21, 24-22)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 5 (2/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσας 24 (20/34 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 20 (14/31 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 68% υπ - 32% άριστες), Γιάνουσεκ 1 (1/4 επ, 73% υπ - 45% άριστες), Τακουρίδης 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (10/17 επ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ - 36% άριστες), Τσέργας, Λάππας 8 (8/17 επ, 64% υπ - 25% άριστες), Σφενδυλάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 19 (17/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 74% υπ - 47% άριστες), Μαρούλης 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 12 (9/13 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 13 (10/26 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ - 30% άριστες), Κιόσης 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 27 (22/48 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 77% υπ - 46% άριστες), Κοκκινάκης 1 (1/1 επ, 100% υπ - 63% άριστες), Σωτηρίου, Κουρνέτας.

«Επιτέλους ένα happy end»

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ζήσαμε επιτέλους κι εμείς ένα happy and σε ένα μεγάλο ντέρμπι. Το αξίζαμε. Το θέμα και το πήραμε. Δείχνουμε τη θέληση μας να πάμε στον τελικό. Πήραμε μια πολύ μεγάλη χαρά και δώσαμε την ευκαιρία στους συριανούς να αισθανθούν υπερήφανοι για την ομάδα τους. Σε αυτή τη σειρά των τελικών κάναμε ένα τραγικό παιχνίδι στον πρώτο ημιτελικό και αυτό μας κόστισε. Δεν θέλουμε να σταματήσουμε εδώ. Θέλουμε την υπέρβαση. Το πιστεύουμε και μπορούμε. Έχουμε τις δυνάμεις για να δώσουμε και έναν ακόμα καλό αγώνα που θα μας δώσει την ισοφάριση ώστε να πάμε στο Ρέντη για πέμπτο αγώνα. Η νίκη αυτή θα μας τονώσει το ηθικό».

«Παίζαμε με πλάτη στον τοίχο»

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Σύρου Θάνος Τερζής είπε: «Δείξαμε ψυχικά αποθέματα και καταφέραμε να πάρουμε μια μεγάλη νίκη σε έναν αγώνα που παίζαμε με τη πλάτη στον τοίχο, ενώ ο Ολυμπιακός έπαιζε πιο ελεύθερα. Θέλαμε να αποδείξουμε ότι αξίζουμε περισσότερα. Θέλαμε να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας και το καταφέραμε. Αύριο μας περιμένει ένα ακόμα δύσκολο ματς και πιστεύω πως θα τα καταφέρουμε να ισοφαρίσουμε σε 2-2 τις νίκες».

«Είχαμε ευκαιρία για τη νίκη»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Ήταν ένα τρομερό και οριακό παιχνίδι. Είχε πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Ήταν μία διαφήμιση για το βόλεϊ. Ο Φοίνικας έκανε την υπέρβαση στο 14-12 του 5ου σετ. Εμείς δε μπορέσαμε να τελειώσουμε τον αγώνα. Είχαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε την πρόκριση. Δεν είναι εύκολη η σειρά. Δεν κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Μετά από τέτοιο ματς είναι δύσκολο να συγκεντρωθούμε αλλά πρέπει να το κάνουμε. Αυτό που μετράει είναι ένα παιχνίδι που θα μείνει στην ιστορία. Ήταν συγκλονιστικό».

«Μπορούσαμε να τελειώσουμε νωρίτερα»

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Θάνος Μαρούλης που αγωνίστηκε τραυματίας όταν πήρε τη θέση του Βασίλη Κουρνέτα δήλωσε: «Ηρωες είναι όλοι οι παίκτες. Δεν ξέρω πόσο σοβαρό είναι το πρόβλημα στο πόδι μου. Συγχαρητήρια στην Σύρο. Αγωνιστικά δε μπορώ να πω που κρίθηκε ο αγώνας γιατί ήταν ένα ματς με πολλές εναλλαγές και κρίθηκε σε μικρές λεπτομέρειες. Θα μπορούσαμε να είχαμε τελειώσει τον αγώνα νωρίτερα και ειδικά στο 4ο σετ που περιμέναμε τη Σύρο να νικήσει. Δεν το βάζουμε κάτω. Έχουμε αποδείξει πως είμαστε για τα δύσκολα».

Ημιτελικοί - Θέσεις 3-4
1οι αγώνες - 10 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξ. 1-3 (22-25, 23-25, 25-19, 17-25)
2οι αγώνες -  11 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)
Κηφισιά - Εθνικός Αλεξ. 0-3 (20-25, 20-25, 17-25)
3οι αγώνες - Μ.Τρίτη 15 Απριλίου
Εθνικός Αλ. - Κηφισιά 3-0 (25-21, 25-23, 25-16) (νίκες: 3-0 - προκρίθηκε ο Εθνικός)
Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-18, 21-25, 25-21, 24-22) (νίκες: 1-2)
4οι αγώνες - Μ.Τετάρτη 16 Απριλίου
19.30: Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός
5οι αγώνες - 23 Απριλίου
17.30: Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. (αν χρειαστεί)

CSC sol 0297.jpgtak.jpgDSC sol 0343.jpgCSC sol 0133.jpgCSC sol 0286.jpgDSC sol 0337.jpgfoin.jpgoi.jpgCSC sol 0176.jpg
Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ο Φοίνικας 3-2 τον Ολυμπιακό και μείωσε σε 2-1 μετά από αγώνα διαφήμιση του βόλεϊ (φωτό)