14-03-2018

Δύο σετ χωρίζουν τον Ολυμπιακό από τους τελικούς του Τσάλεντζ Καπ μετά το ιστορικό 3-0 στο Σουργκούτ

Δύο σετ χωρίζουν τον Ολυμπιακό από την πρόκριση στους διπλούς τελικούς του Τσάλεντζ Καπ μετά τον θρίαμβο στο Σουργκούτ επί της τοπικής Γκαζπρόμ Γιούγκρα με 3-0 σετ στον πρώτο ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ. Οι «ερυθρόλευκοι» θα υποδεχτούν την ρωσική ομάδα την προσεχή Τετάρτη 21 Μαρτίου στις 19.00 στο Μελίνα Μερκούρη και του αρκούν δύο σετ για να προκριθεί στους τελικούς. Στον άλλο ημιτελικό είναι αντίπαλοι η ιταλική Ραβέννα και η τουρκική Μάλι Μίλι Πιγιάνκο με πρώτο αγώνα την Τετάρτη 14 Μαρτίου στις 21.00.

Με φοβερή επίθεση που άγγιξε το εντυπωσιακό ποσοστό 63% στην αποτελεσματικότητα, πρώτους σκόρερ τους Αλεξίεφ, Οϊβάνεν, άριστη υποδοχή και εντυπωσιακή ανάπτυξη από τον Ντρίζγκα ο Ολυμπιακός έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη επί ρωσικού εδάφους στην πορεία της στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα. Από το 1992 οπότε και διασπάστηκε η ΕΣΣΔ, ο Ολυμπιακός έχει δώσει 25 αγώνες με ομάδες της Ρωσίας και σημείωσε την 7η νίκη του και μόλις την δεύτερη εκτός έδρας. Η πρώτη ήταν την σεζόν 2001-02 για το Τσάμπιονς Λιγκ όπου ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ερνάντο Γκόμεζ και προπονητή τον Ντανιέλ Ρίτσι νίκησε στη Μόσχα τη Λουσνίκι με 3-0 στον πρώτο προημιτελικό και άνοιξε το δρόμο για την πρόκριση στο φάιναλ-4 του Οπόλε.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 4-1 χάρις το σερβίς του Αλεξίεφ και το μπλοκ του Οϊβάνεν. To +3 διατηρήθηκε μέχρι το 10-7 καθώς οι Ρώσοι με δύο πόντους του Ιβάνοφ ισοφάρισαν 10-10. Στο 14-14 το πλασέ του Ντρίζγκα και το τριπλό μπλοκ πάνω στον Ουρσόφ έδωσε προβάδισμα 16-14 για τον Ολυμπιακό. Νέο λάθος του Ουρσόφ και μπλοκ του Μπέμε στον Τσεφράνοφ έκαναν το 20-16 και ο Ολυμπιακός πήρε καλή διαφορά τεσσάρων πόντων. Ο πρώτος χρόνος του Σαφόνοφ, το μπλοκ του Κρισμάνοβιτς στον Μπέμε και η διπλή μπαλιά από τον Οϊβάνεν έδωσαν σερί 3-0 στη Σουργκούτ αλλά τη λύτρωση για τον Ολυμπιακό έφερε η δεύτερη προσπάθεια του Μπέμε που έκανε το 21-19. Στο 23-21 ο Ιβάνοφ έχασε το σερβίς και ο Αλεξίεφ τελείωσε το σετ με 25-21 βάζοντας τα θεμέλια της νίκης.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες στο φιλέ. Ο Ολυμπιακός στα δύο τεχνικά τάιμ είχε προβάδισμα δύο πόντων (8-6 και 16-14). Με υπέρβαση του Κιμπαμπούλιν και την κόντρα επίθεση του Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός – όπως και στο πρώτο σετ – προηγήθηκε 20-16. Αυτή τη φορά όμως η υποδοχή ήταν άριστη, οι επιλογές στην επίθεση αλάνθαστες και το σετ έκλεισε 25-21 με τελευταίο πόντο από επίθεση του Ράουβερντινκ για το 2-0 σετ.

Με τον αέρα του 2-0 σετ και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση σε επίθεση και μπλοκ – άμυνα ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ με προβάδισμα 8-5. Μετά από κακή υποδοχή των Ρώσων ο Μπέμε στο πέναλτι έκανε το 10-5 και εκεί κάπου κρίθηκε ο αγώνα. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, οι Ρώσοι αποδέχτηκαν την ανωτερότητα του Ολυμπιακού ο οποίος κράτησε τη διαφορά και με επίθεση του Πετρέα τελείωσε το σετ 25-19 για το 3-0 σετ.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 21-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 19-25

* Oι πόντοι της Γκαζπρόμ Γιούγκρα Σουργκούτ προήλθαν: 2 άσσοι, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 1 άσσος, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 19-26) σε 84΄

ΓΚΑΖΠΡΟΜ ΓΙΟΥΓΚΡΑ ΣΟΥΡΓΚΟΥΤ (Ραφαέλ Καμπιμπούλιν): Ιγκνατίεφ 1π. (1 μπλοκ), Κρσμάνοβιτς 12 (8/13 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Τσεφράνοφ 3 (3/7), Ουρσόφ 7 (6/17, 1 άσσος, 53%υπ., 33%αρ.), Ιβάνοφ 6 (5/10, 1 μπλοκ), Σαφόνοφ 3 (2/6, 1 μπλοκ) / Αντρέεφ λ. (39% υπ., 22% αρ.), Γκλιβένκο 9 (8/16, 1 μπλοκ), Μπιέλιτσα, Αν.Καμπιμπούλιν 2 (1/1, 1 μπλοκ), Πλατόνοφ 2 (2/6, 57%υπ., 14%αρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Οϊβάνεν 13π. (12/22επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (6/7, 2 μπλοκ), Μπέμε 7 (5/8, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 3 (2/3, 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 14 (13/21, 1 άσσος, 52% υπ., 36%αρ.), Ράουβερντινκ 9 (9/13, 40% υπ., 20%αρ.) / Στεφάνου λ. (50% υπ., 17%αρ.), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής, Χριστοφιδέλης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr τα εξής: «Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνιση της ομάδας μας σήμερα. Παίξαμε με μεγάλη συγκέντρωση και ήμασταν πολύ καλοί στο σερβίς και στην επίθεση με προσοχή στο τακτικό κομμάτι. Ελέγξαμε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια και πήραμε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού, ωστόσο πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι. Κάναμε το πρώτο βήμα αλλά πρέπει να το συνεχίσουμε με σοβαρότητα για να βρεθούμε στον τελικό. Έχουμε μπροστά μας μια ιστορική ευκαιρία να βρεθούμε ξανά σε ευρωπαϊκό τελικό μετά από χρόνια για αυτό χρειαζόμαστε στις 21 Μαρτίου τους φιλάθλους να γεμίσουν το Ρέντη και να μας βοηθήσουν απέναντι στη Ρώσικη ομάδα που είναι πολύ έμπειρη».

Βρίσκεστε εδώ: News Challenge Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Δύο σετ χωρίζουν τον Ολυμπιακό από τους τελικούς του Τσάλεντζ Καπ μετά το ιστορικό 3-0 στο Σουργκούτ