17-11-2015

Ο Ματέο Πάρις MVP της 1ης αγωνιστικής

Ο Ιταλός πασαδόρος του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου Ματέο Πάρις αναδείχτηκε MVP της εξ αναβολής 1ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Ο Πάρις ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Σύρου στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι που έγινε στο «Δ.Βικέλλας».
Είναι η δεύτερη φορά που ο Ματέο Πάρις αναδεικνύεται MVP στην Ελλάδα μετά την διάκριση του την 7η αγωνιστική της περιόδου 2014-15 που αγωνίζονταν στη ΜΕΝΤ και η ομάδα του είχε νικήσει με 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Στον τηλεοπτικό αγώνα του Σαββάτου ο Πάρις κατάφερε να ενορχηστρώσει την προσπάθεια του Φοίνικα στο 3-2 επί του Ολυμπιακού. Επίσης βοήθησε τα μέγιστα στην άμυνα και έκανε αποτελεσματικές επιλογές στην «κόντρα» επίθεση. Επιπλέον είχε και 4 προσωπικούς πόντους που προήλθαν από 3/7 επιθέσεις και 1 μπλοκ. Η συνολική υποδοχή της ομάδας του ήταν 43% και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση ήταν 48% αλλά στην κόντρα ήταν πολύ υψηλότερη.

Ματέο Πάρις

Γεννήθηκε 13/09/1983 στην πόλη Ανγκιουλάρα Σαμπάτσια της Ιταλίας.
Έχει υψος 1.88 και αγωνίζεται πασαδόρος.

2006-07: Civita Castellana - B2

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΗΣ VOLLEY LEAGUE «ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ»

MVP: Ματέο Πάρις (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)

Bασική 7αδα της 1ης αγωνιστικής:
Πασαδόρος: Ματέο Πάρις (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)
Διαγώνιος: Ρονάλντο Αμπρέου Τσεπέδα (Π.Α.Ο.Κ.)
Λίμπερο: Δημήτρης Ζήσης (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)
Κεντρικοί: Κώστας Γκιρτζίκης (Άρης Α.Σ.), Σωτήρης Πανταλέων (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
Ακραίοι: Ντα Σίλβα Λεάντρο Ονόριο Ροντρίγκο (Παμβοχαϊκός), Κάντι Μίκαλε Κάλντγουελ (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου)

Δεύτερη 7αδα της 3ης αγωνιστικής:
Πασαδόρος: Θάνος Μαρούλης (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
Διαγώνιος: Νίκος Παλέντζας (Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015)
Λίμπερο - Ακραίος: Βασίλης Καρασαββίδης (Π.Α.Ο.Κ.)
Κεντρικοί: Μπάιρον Φρέντερικ Φέργκουσον (Α.Ο.Φοίνικας Σύρου), Ντάνιελ Κορνέλιους Γιάνσεν Βαν Ντορν (Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός)
Ακραίοι: Κώστας Χριστοφιδέλης (Α.Ο.Π.Κηφισιάς), Αργύρης Μαυροβουνιώτης (Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015)

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΚΑΘΕ ΟΜΑΔΑΣ ΤΗΝ 1Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:
Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (Ματέο Πάρις) - Ολυμπιακός (Έρμανς Έγκλεσκαλνς)
Α.Ο.Ορεστιάδας (Φρέντρικ Γκούσταφσον) -  Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 (Νίκος Παλέντζας)
Π.Α.Ο.Κ. (Βασίλης Καρασαββίδης) - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός (Ντα Σίλβα Λεάντρο Ονόριο Ροντρίγκο)
Α.Ο.Κηφισιάς (Κώστας Χριστοφιδέλης) - Παναχαϊκή (Γιάννης Τακουρίδης)
Γ.Σ.Λαμία (Μίκαελ Γιόσεφ Χένσι) - Παναθηναϊκός (Θάνος Μαρούλης)
Άρης Α.Σ. (Κώστας Γκιρτζίκης) - Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Χρήστος Κιόσης)

Ανάδειξη και προβολή των MVP και των δύο κορυφαίων 7αδων

*Η ανάδειξη των κορυφαίων κάθε αγωνιστικής γίνεται μέσω των στατιστικών των αγώνων. Λαμβάνονται υπ΄όψη τα index, οι προτάσεις των στατιστικολόγων, τα ποσοστά αποτελεσματικότητας σε επίθεση, σερβίς, υποδοχή, μπλοκ, η κρισιμότητα του αγώνα, ο αριθμός των σετ, η βαθμολογική θέση των ομάδων, εάν η νίκη είναι εντός - εκτος έδρας και το αγωνιστικό και βαθμολογικό ενδιαφέρον της αναμετρησης. Επίσης λαμβάνονται υπ΄όψη τα δημοσιογραφικά - δεοντολογικά κριτήρια σε συνεργασία με τους υπευθύνους Τύπου των ΤΑΑ, τον υπεύθυνο Τύπου της ΕΣΑΠ και του δημοσιογραφικού επιτελείου των καναλιών Novasports.

*Η ΕΣΑΠ ακολουθώντας την πρακτική των διεθνών διοργανώσεων της FIVB και της CEV αλλά και των κορυφαίων επαγγελματικών πρωταθλημάτων από τη σεζόν 2015-16 θα αναδεικνύει και την δεύτερη 7αδα κάθε αγωνιστικής.

*Η βράβευση του αθλητή - MVP θα γίνεται στον επόμενο εντός έδρας αγώνα της ομάδας που αγωνίζεται. Η διαδικασια της βράβευσης θα γίνεται αμέσως μετά την παρουσίαση των ομάδων του αγώνα και αφού ο παρατηρητής έχει κάνει έλεγχο για την παρουσία επίσημου φωτογράφου του γηπεδούχου σωματείου.
Βρίσκεστε εδώ: Volley League 2017-18 MVP Ο Ματέο Πάρις MVP της 1ης αγωνιστικής