Olympiakos Panathinaikos A.O. milon paok kifissia pegasus-polixnis athlos-orestiadas foinika-syrou ao-kalamata-80 ao-kalamata-80                 Ε.Ο.ΠΕ. ΠΑ.Σ.Α.Π. Ο.Δ.Β.Ε.
16-10-2024

Α.Ο.Π.Κηφισιάς: Το πάλεψε με τη Νεφτοχιμίκ αλλά αποκλείστηκε

O A.O.Π. Κηφισιάς γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στον επαναληπτικό αγώνα με τη βουλγαρική Νεφτοχιμίκ Μπουργκάς για τη φάση των «64» του Τσάλεντζ Καπ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Στο 1ο σετ του αγώνα Κηφισιά και Νεφτοχιμίκ πήγαν μαζί μέχρι το 5-5, όμως οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας από τα 9 μέτρα προηγήθηκαν 5-8 μετά από φάση διαρκείας και όμορφο τελείωμα του Γκεοργκίεφ.

Η Κηφισιά βρίσκοντας πόντους πάνω στο φιλέ με τους Ρανγκέλ και Καγιαλή πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» 12-13, όμως η κόντρα του Πέντσεφ και τα κηφισιώτικα λάθη στην επίθεση έφεραν τους φιλοξενούμενους σε πλεονεκτική θέση 13-18. Η ελληνική ομάδα έβγαλε αντίδραση και με τον Αντόνοβιτς στο σερβίς μετέτρεψε το 16-21 σε 21-21 μετά από μπλοκ του Κομητούδη. Όμως η Νεφτοχιμίκ με συνεχόμενους πόντους έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 21-24. Ο Πετρόφ κράτησε «ζωντανή» την Κηφισιά μειώνοντας 23-24 όμως ο Γκεοργκίεφ έκλεισε το σετ 23-25 για τους φιλοξενούμενους.

Η Κηφισιά στο 2ο σετ με τους Ρανγκέλ και Οκοσάνοβιτς να σηκώνουν το βάρος στην επίθεση προηγήθηκε 7-5. Η Νεφτοχιμίκ ισοφάρισε 8-8, ενώ λίγο αργότερα με άσο του Φαρίνα προσπέρασε 9-10. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο παιχνίδι τον Σπυριούνη στη θέση του Αντόνοβιτς. Στην εξέλιξη του σετ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-16, όμως με τους Σπυριούνη και Οκοσάνοβιτς να τελειώνουν μπάλες το σετ ήρθε στα ίσα 18-18. Η Κηφισιά συνέχισε να έχει το μομέντουμ ανακτώντας τα «ηνία» του σετ 22-19 μετά από εντυπωσιακό μπλοκ του Σπηλιώτη. Ο άσος του Κομητούδη διαμόρφωσε το 24-20 με την Κηφισιά να κατακτά το σετ με 25-21 μετά από άουτ σερβίς του Ντιμιτρόφ.

Συναρπαστικό ήταν το 3ο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες παίζουν όμορφο βόλεϊ να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να βρίσκονται μαζί στο 11-11. Η ομάδα από τη Βουλγαρία πίεσε την Κηφισιά και έτρεξε σερί 1-4 προσπερνώντας 12-15. Ο άσος του Οκοσάνοβιτς έφερε την Κηφισιά στο -1, 17-18, όμως η Νεφτοχιμίκ έφτασε στο 17-21. Το μπλοκ του Ρανγκέλ έδωσε ελπίδες στην Κηφισιά 19-21, όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά κλείνοντας το σετ 21-25.

Αν και η πρόκριση είχε κριθεί ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι υψηλός με τους παίκτες των δύο ομάδων να βγάζουν πάθος στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 9-11 όμως οι «κυανόλευκοι» με τον Σπυριούνη στο σερβίς προσπέρασαν 13-11 με κόντρα του Οκοσάνοβιτς. Η Νεφτοχιμίκ εκμεταλλευόμενη τα κηφισιώτικα λάθη ανέκτησε το προβάδισμα 13-14. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι το 15-21 και να κλείνουν το σετ 20-25.

1ο σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 23-25
2ο σετ: 8-6, 13-16, 21-19, 25-21
3ο σετ: 8-7, 13-16, 17-21, 21-25
4ο σετ: 8-7, 15-16, 15-21, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Μπουργκάς προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-21, 21-25, 20-25) σε 113'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 15 (13/29 επ., 2 άσσοι), Κομητούδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Πετρόφ 15 (13/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 21% άριστες), Ρανγκέλ 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), Αντόνοβιτς 3 (3/7 επ., 57% υπ. - 21% άριστες), Καγιαλής 1 (1/2 επ.) / Βελούδης (λ, 74% υπ. - 42% άριστες), Σπυριούνης 11 (10/14 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 12% άριστες), Σπηλιώτης 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΝΕΦΤΟΧΙΜΙΚ ΜΠΟΥΡΓΚΑΣ (Ιβάν Στάνεφ): Ραγκίν 6 (4/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φαρίνα 16 (12/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιμιτρόφ Ντ. 7 (2/4 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ)μ Γκεοργκίεφ 11 (11/13 επ.), Τρούχτσεφ 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 41% άριστες), Πέντσεφ 6 (6/18 επ., 63% υπ. - 26% άριστες) / Ιβάνοφ (λ, 71% υπ. - 29% άριστες), Πετρόφ (λ), Ρεμπεριόλ 5 (5/13 επ., 43% υπ. - 14% άριστες) Ντιμιτρόφ Σ. 3 (3/4 επ.).

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης είπε: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι που παίξαμε όλοι μαζί. Απόψε βελτιώσαμε πολλά πράγματα στο παιχνίδι μας. Η εικόνα μας κατά διαστήματα ήταν καλή. Θεωρώ ότι "πληρώσαμε" το πρώτο παιχνίδι με τις ατυχίες και τους τραυματισμούς που είχαμε. Μπορεί και η Νεφτοχιμίκ να μην έχει βρει ακόμα τον ρυθμό της, όμως διαθέτει ποιοτικούς παίκτες. Τελειώνει το ευρωπαϊκό όνειρο για εμάς, θέλαμε πολύ να συνεχίσουμε. Παρόλα αυτά δεν απογοητευόμαστε. Έχουμε πολλές δυνατότητες ως ομάδα και χρειάζεται πολλή δουλειά για να φτάσουμε στο σημείο που επιθυμούμε. Για εμάς είναι σημαντικό που τα παιδιά αποκτούν εμπειρίες από ευρωπαϊκή διοργάνωση. Κραταμε τις εμπειρίες και τις στιγμές ως παρακαταθήκη και συνεχίζουμε να προετοιμαζόμαστε για το νέο πρωτάθλημα».

Ο Γκιόργκι Πετρόφ δήλωσε: «Γνωρίζαμε ότι είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια συμπαγή ομάδα. Ξέραμε ότι για να κάνουμε την ανατροπή θα έπρεπε να πιέσουμε πολύ και να περιορίσουμε τα λάθη μας. Μέχρι ένα σημείο τα καταφέραμε, όμως σε κάποια σημεία του αγώνα μας στοίχισαν ορισμένα λάθη που κάναμε..Πιστεύω στις δυνατότητες της ομάδας και είμαι αισιόδοξος ότι θα παρουσιαστούμε απόλυτα έτοιμοι στη συνέχεια των επίσημων υποχρεώσεων μας. Η απώλεια του πρώτου σετ στο οποίο φτάσαμε τόσο κοντά ήταν καθοριστική. Για εμένα ήταν ξεχωριστό να παίζω απέναντι στη Νεφτοχιμίκ, στην οποία αγωνίζονται καλοί μου φίλοι και ο αδελφός μου».