25-10-2023

Έγραψε ιστορία ο Μίλωνας με την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη

Την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία του πανηγύρισε στη Νέα Σμύρνη ο Μίλωνας, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ της Σόνενβερντ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Cup.

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της φετινής σεζόν η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έδειξε τη δυναμική της και για να πάρει το εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης χρειάζεται δύο σετ στον επαναληπτικό στην Ελβετία σε μία εβδομάδα (1/11, 20.30).

Ο Μίλωνας ήταν ανώτερος της πρωταθλήτριας Ελβετίας και ακόμα και στο τρίτο σετ που έχασε, είχε σετ μπολ στο 24-23 για να πάρει το ματς με 3-0 σετ.

Ο Μίλωνας είχε σταθερή υποδοχή (δέχθηκε δύο άσσους, είχε οκτώ), καλή ανάπτυξη στην επίθεση και καλό μπλοκ-άμυνα και παρά τα πολλά λάθη (33 συνολικά με 24 χαμένα σερβίς), σφράγισε με εντυπωσιακό τρόπο την παρθενική του επιτυχία εκτός συνόρων.

Ο Μίλων μπήκε δυνατά με πίεση στο σερβίς και αιφνιδίασε τους Ελβετούς που είχαν πρόβλημα με το χαμηλοτάβανο Κροίσος Πέρσης και έκαναν πολλά λάθη. Με το σερβίς του Μολίνα και του Μπάση ο Μίλωνας έκανε δύο σερί με 3-0 και 4-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 17-11. Με τον Εστιβικ να σηκώνει την ομάδα του στις πλάτες του σερβίς και επίθεση, το μπλοκ του Μπεργκ η Σονενβερντ μείωσε σε 21-19 αλλά ο Μίλων εκμεταλεύτηκετην υπεροχή του σε μπλοκ και σερβίς και με λάθος του Ούλριχ πήρε το σετ 25-21.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Μολίνα και τον Γιορντάνοφ να κυριαρχούν επιθετικά ο Μίλωνας προηγήθηκε 16-11. Ο εξαιρετικός Μολίνα έκανε το 19-13 και ο Πουλιάν στο ντεμπούτο του με τον Μίλωνα κράτησε τη διαφορά στο 23-17. Με το χαμένο σερβίς του Κολμπ έκλεισε και το 2ο σετ 25-19 για το 2-0.

Από το 3ο σετ η Σοενβερντ έδειξε τις αρετές της στο μπλοκ άμυνα και στην κόντρα επίθεση και ισορρόπησε τον αγώνα αλλά και το σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, ενώ από τη Σόνενβερντ ο διαγώνιος Αρατσιτσιγκε από τη Σρι Λάνκα ήταν καλός επιθετικά. Ο Μίλωνας προηγήθηκε 23-21 με τον Γιορντάνοφ και το λάθος του Κολμπ αλλά η Σονενβερντ με τον Ούρλιχ επανήλθε και ισοφάρισε 24-24. Η επίθεση του Βον Μπεργκ και η κόντρα του Κολμπ έκλεισαν το σετ 26-24 για τη Σόνσενβερντ που μείωσε σε 2-1 σετ.

Μπροστά στο ενδεχόμενο να μπει σε περιπέτειες ο Μίλωνας ανέβασε την πίεση του στο σερβίς, ο Χερ έπαιξε πολύ με το Μολίνα από την πίσω ζώνη, η υποδοχή βελτιώθηκε και ο Χαραλαμπίδης με τον Πολουιάν κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο στο κέντρο. Ο Πολουιάν πήρε καθοριστικούς πόντους για το 10-6, ενώ όταν ο Αρατσιτσιγκε μείωσε σε 14-13 και πίεσε για ισοφάριση ο Μίλωνας με τον Χαραλαμπίδη και τον Μολίνα πήρε καθοριστικούς πόντους και με σερί 3-0 απομακρύνθηκε 20-15. Με πόντο του Αρατσιτσιγκε και δύο δικά του λάθη τελείωσε ο αγώνας 25-20 ολοκληρώνοντας την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Μίλωνα.

Διαιτητές: Κοβάσεβιτς (Μαυροβούνιο), Γενέρ (Τουρκία).

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-21
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19
3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 24-26
4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-20

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Σόνενβερντ προήλθαν από 2 άσσους, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 25-19, 24-26, 25-20) σε 103'

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Θανάσης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 15 (14/30 επ., 1 άσσος), Μολίνα 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ. - 32% άριστες), Πολουγιάν 24 (19/38 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χερ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 63% υπ. - 42% άριστες), Νανόπουλος 3 (3/5 επ.).

ΣΟΝΕΝΒΕΡΝΤ (Αντριάτικ Κατάτζι): Όστβικ 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ούλριχ Λουκ. 10 (10/33 επ., 61% υπ. - 21% άριστες), Κάιγκερ 2 (2 μπλοκ), Κόλμπ 9 (9/25 επ., 41% υπ. - 23% άριστες), Βαν Μπουργκ 7 (3/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιαλάθ 18 (15/28 επ., 3 μπλοκ) / Φίσερ (λ, 37% υπ. - 26% άριστες), Ούλριχ Λ.

Βρίσκεστε εδώ: News CEV Cup Έγραψε ιστορία ο Μίλωνας με την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη