13-12-2023

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Μιλάνο 3-0 και ελπίζει σε ένα θαύμα για την πρόκριση

O ΠΑΟΚ χωρίς τον Βέλγο διαγώνιο Μπραμ Βαν ντε Ντρις γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από την Άλιανζ Μιλάνο στο Πάλα Πιράστου Κάλιαρι της Σαρδηνίας στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του CEV Cup.

Ο Δικέφαλος πάλεψε να κρατήσει την υποδοχή του αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ιταλική ομάδα που είχε κορυφαίους τον Ματέι Καζίνσκι και τον πρώην άσσο του Παναθηναϊκο Οσνιέλ Ερναντέζ Μεργκαρέχο.

Η ιταλική ομάδα είχε λιγότερα λάθη και υπεροχή στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης που για τον ΠΑΟΚ μόλις που έφτασε το 40%.

Η ρεβάνς θα γίνει την Πέμπτη 21/12 στις 18:00 στο PAOK Sports Arena και ο ΠΑΟΚ ελπίζει σε ένα θαύμα με νίκη 3-0 ή 3-1 και επικράτηση στο «χρυσό» σετ των 15 πόντων.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τρούχτσεφ με 14 πόντους, ενώ από τη Μιλάνο ο Καζίνσκι σημείωσε 13.

Μαχητικός ήταν ο Δικέφαλος στο πρώτο σετ, παίζοντας στα ίσια την Μιλάνο, παρά την σημαντική απουσία του Μπραμ Βαν Ντεν Ντρις. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν μπροστά στο σκορ στους πρώτους πόντους, 7-9, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, 12-10. Στη συνέχεια, οι παίκτες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν και έφερα το σετ στα ίσια, 15-15. Σε κομβικό σημείο η Μιλάνο πήρε προβάδισμα, 21-17, ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο το 25-21 διαμόρφωσε το 1-0.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, και τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, 5-7. Στα μέσα του σετ οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα, 16-13, με τον Δικέφαλο στη τελική ευθεία να αντιδρά και να μειώνει, 21-19. Σ' εκείνο το σημείο η Μιλάνο... έτρεξε σερί 3-0, 24-19, κατακτώντας στη συνέχεια το σετ με 25-21, 2-0.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ πάλεψε στους πρώτους πόντους, κρατώντας την επαφή του με το σκορ, 6-6. Στη συνέχεια, τα σερβίς του Καζίνσκι δημιούργησαν πρόβλημα στην υποδοχή του Δικεφάλου, κάτι το οποίο άνοιξε την διαφορά του σκορ, 18-8. Στην τελική ευθεία, οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν αισθητά την διαφορά, 20-15, ωστόσο δεν κατάφεραν το... κάτι παραπάνω, με το 25-19 να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Η «ρεβάνς» θα διεξαχθεί την Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, στο PAOK Sports Arena, με τον ΠΑΟΚ να αναζητά νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να στείλει την πρόκριση να κριθεί σε «χρυσό» σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου και ώρα 17:00, εκτός έδρας, απέναντι στον ΑΟ Καλαμάτας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Διαιτητές: Ζντένεκ Γκραμπόφσκι (Τσεχία), Χρίστος Μαϊφόσιης (Κύπρος).

1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-17, 25-21
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-18, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-8, 21-16, 25-19

*Οι πόντοι της Μιλάνο προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις (51% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων (12 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις (40% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων (8 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-19) σε 79'

ΜΙΛΑΝΟ (Ρομπέρτο Πιάτσα): Καζίσκι 13 (9/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Μεργκαρέχο 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 13% άριστες), Βιτέλι 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Πιάνο 1 (1/4 επ.), Πόρο 4 (1/2 επ., 3 άσσοι), Ντίρλιτς 11 (11/24 επ.) / Κατάνια (λ, 54% υπ. - 15% άριστες), Ζόντα, Ρίγκερς 3 (3/7 επ.), Κολόμπο.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Σαλταφερίδης 8 (8/19 επ.), Μπλάνκεναουτ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γάτσης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τρούχστεφ 14 (10/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 7% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 78% υπ. - 44% άριστες), Μούχλιας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Παπαλεξίου, Σιδηρόπουλος, Λινάρδος 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).

Βρίσκεστε εδώ: News CEV Cup Π.Α.Ο.Κ. Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τη Μιλάνο 3-0 και ελπίζει σε ένα θαύμα για την πρόκριση