22-10-2023

O Πήγασος έκανε τον... άθλο της ανατροπής, 3-2 τον Άθλο Ορεστιάδας και πήρε την πρώτη θέση

Ο Πήγασος Πολίχνης με φοβερή ανατροπή από 0-2 σετ νίκησε στην Ορεστιάδα τον Άθλο με 3-2 σετ και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο της Α φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο και στα προημιτελικά θα φιλοξενήσει τον Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων. Αντίθετα ο Άθλος Ορεστιάδας θα δοκιμαστεί στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Άθλος είχε τον απόλυτο έλεγχο και με τακτική σερβίς πάνω στο Λένο έβγαλε την ομάδα της Πολίχνης νοκ άουτ. Από το 3ο σετ επιστρατεύτηκε ο Καπετανίδης ο οποίος ήταν κορυφαίος του Πηγάσου. Διόρθωσε την υποδοχή, βοήθησε τα μέγιστα στην επίθεση και μαζί με τον Κώστα Προύσαλη έκαναν εξαιρετική εμφάνιση. Στη συνέχεια ανέβηκαν και οι Τζιουμάκας, Μαυροβουνιώτης και ο Πήγασος έκανε τη μεγάλη ανατροπή κατακτώντας δίκαια τη νίκη.

Με κορυφαίους τους Ρίστιτς, Συναδινό και με πίεσε από σερβίς των Μπέικ, Ράμος Πέρεζ ο Άθλος πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα με 2-3 πόντους διαφορά. Με δύο άσσους από Μπέικ, Ράμος έφτιαξε διαφορά +5 (19-14) την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος όταν ο Μπουιάτι έκανε με επίθεση το 25-20 για το 1-0.

Δυνατό μπάσιμο έκανε ο Άθλος και στο 2ο σετ με τον εκπληκτικό Ρίστιτις που έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ στην επίθεση και στο μπλοκ μαζί με τον Σόρα. Οι ακρίτες ξέφυγαν 17-10 με τον άσσο του Μπέικ κλειδώνοντας και το 2ο σετ το οποίο ολοκληρώθηκε 25-17 με δύο νέους προσωπικούς πόντους του Μπέικ.

Ο αγώνας ουσιαστικά είχε νέο ξεκίνημα από το 3ο σετ. Ο Πήγασος με την είσοδο του Καπετανίδη ισορρόπησε την υποδοχή και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Μετά από αμφίρροπες φάσεις και ράλι στο σκορ μέχρι το 11-11 ο Πήγασος βγήκε μπροστά με τον εκπληκτικό και παθιασμένο Μαυροβουνιώτη ο οποίος με δύο επιθέσεις του και έναν άσσο του έδωσαν καθοριστικό σερί 3-0 για το 14-11. Εκεί μπήκαν οι βάσεις της ανατροπής καθώς ο Πήγασος απελευθερώθηκε και με τον Τζιουμάκα να ανεβαίνει σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Το σετ έκλεισε με 25-18 με πόντο του Τζιουμάκα για το 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα με το 3ο σετ είχε και το 4ο σετ. Μετά το 11-11 Καπετανίδης και Τζιουμάκας πάτησαν γκάζι για τον Πήγασο. Ο Αθλος έδωσε ταρέστα του. Με άσσο του Ράμος, μπλοκ του Μπέικ και τον Αλεξάκη να κερδίζει μάχες κρατήθηκε στο 20-20. Ο Τζιουμάκας με δύο άσσους και ο Καπετανίδης με επίθεση έκαναν σερί 3-0 για το 23-20. Ο μαχητικός Αλεξάκης και ο Ρίστιτις κράτησαν τον Άθλο στον αγώνα και με καθοριστικούς πόντους (μπλοκ και επίθεση) μείωσαν 23-24. Ο Τζιουμάκας έχασε καθοριστική επίθεση και το σκορ έγινε 24-24. Ο Μαυροβουνιώτης έδωσε προβάδισμα 25-24, αλλά ο Ρίτσιτς απάντησε (25-25). Ηταν όμως μοιραίος καθώς έχασε το σερβίς (25-26) και ο Καπετανίδης με κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ 27-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη δόθηκε στο τάι μπρέικ και μάλιστα πόντο πόντο μέχρι το 8-8. Ο Τζιουμάκας με δύο καθοριστικές επιθέσεις και ο Κεσεσίδης με άσσο εκτόξευσαν τον Πήγασο στο 11-8. Ο Άθλος δεν απάντησε και ο Καπετανίδης έκλεισε τον αγώνα με 15-9 για την ολοκλήρωση της ανατροπής και το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-17

3ο σετ: 4-8, 14-16, 15-21, 18-25

4ο σετ: 8-6, 16-15, 20-21, 25-27

5ο σετ: 5-3, 8-10, 9-12, 9-15

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 25-17, 18-25, 25-27, 09-15) σε 136'

Α.Σ. ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτκόι): Μπουιάτι 20 (19/39 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκης 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ), Ράμος 8 (5/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σόρα 1 (1 μπλοκ), Μπέικ 18 (13/23 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 34% άριστες), Ρίστιτς 22 (21/29 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. - 26% άριστες) / Συναδινός (λ, 71% υπ. - 39% άριστες), Σπανός (λ), Γκαμπράνας, Διαμαντίδης.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 16 (11/22 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. - 50% άριστες), Προύσαλης, Κανέλλος 5 (5/8 επ.), Τζιουμάκας 21 (17/38 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λεόν 1 (1/8 επ., 36% υπ. - 36% άριστες) / Μπουράκης (λ, 41% υπ. - 27% άριστες), Γιαμακίδης, Καπετανίδης 15 (14/22 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 30% άριστες), Μίλης.

Ο Ρουμάνος προπονητής του Άθλου Ορεστιάδας Κριστιάν Τσιτιγκόι δήλωσε: «Είδαμε την ίδια ιστορία με το προχθεσινό ματς. Στην αρχή τηρήσαμε την τακτική μας, αλλά μετά το 2ο σετ δεν συνέβη το ίδιο. Προσωπικά θεωρώ πως αυτό είναι θέμα «εγκεφαλικό» και όχι «παικτικό». Οι παίκτες έχουν ξεκινήσει να βρίσκουν κάποια συνοχή μεταξύ τους, αλλά αυτό δε γίνεται εδώ και καιρό, οπότε στη συνέχεια άρχισε να χάνεται αυτή η σύνδεση μεταξύ τους. Θα πρέπει να ανεβάσουμε το επίπεδο της προπόνησης, καθώς βλέπω ότι πολλές ομάδες βρίσκονται στο ίδιο επίπεδο και θα υπάρξουν πολλά μεγάλα και δυνατά παιχνίδια. Οπότε θα πρέπει να ανεβάσουμε το επίπεδο της προπόνησης, ενώ και ο κανόνας των 4 ξένων που υπάρχει με δυσκολεύει, καθώς δεν έχω να κάνω κάποιες αλλαγές που θέλω και χρειάζεται να γίνεται προπόνηση τουλάχιστον 1,5 ώρας για να μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στα 5 σετ. Ενόψει του πρωταθλήματος και της πρεμιέρας στην Καλαμάτα, τώρα που έχω δει τις ομάδες και το επίπεδό τους, πιστεύω ότι ο Άθλος Ορεστιάδας μπορεί να κάνει μια ανάλογη πορεία με αυτή που έκανε πέρυσι ο Μίλωνας, κατακτώντας την 4η θέση. Δε νομίζω ότι αυτές οι ομάδες είναι ανίκητες, αλλά θα πρέπει πρώτα να λύσουμε το θέμα που έχουμε με τις αυξομειώσεις στην απόδοσή μας».

Ο Βραζιλιάνος Ρενάν Μπουιάτι (Διαγώνιος Άθλου Ορεστιάδας): «Ο Πήγασος έπαιξε καλά, ενώ εμείς χάσαμε την ευκαιρία να τελειώσουμε το ματς στο 2-0. Αυτό ήταν το λάθος μας που πρέπει να διορθώσουμε στα επόμενα παιχνίδια, αφού μπορούμε να κάνουμε άλλα λάθη, αλλά όχι αυτό. Στο τέλος οι αντίπαλοί μας κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια, ήταν καλύτεροι και κέρδισαν. Ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος θα προσπαθήσουμε να μην κάνουμε τόσα λάθη που κάναμε σήμερα και συνεχίζουμε.

Ο προπονητής του Πηγάσου Πολίχνης Γιάννης Ορφανός είπε: «Στα πρώτα δύο σετ δεν ακολουθήσαμε την τακτική μας και μπήκαμε μουδιασμένοι. Πιεστήκαμε πάρα πολύ στο σέρβις και αντίθετα εμείς δεν πιέσαμε καθόλου στα δύο σετ. Στο 3ο σετ πιέσαμε, χαλάσαμε αρκετά την υποδοχή του Άθλου, οπότε μετά έγιναν πιο εύκολα τα πράγματα και σίγουρα η είσοδος και σήμερα του Καπετανίδη, έδωσε άλλη ώθηση στην ομάδα και ήταν καταλυτική. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευχαρίστηση για έναν προπονητή όταν έρχεται ένας παίκτης από τον πάγκο και παίζει όπως έπαιξε σήμερα ο Καπετανίδης. Νομίζω αυτό είναι η ευχή για έναν προπονητή και του εύχομαι να συνεχίσει έτσι. Η ομάδα παράλληλα έδειξε ότι έχει λύσεις, σήμερα μπήκε ο Τζουμάκας αντί του Μίλη και μπορούμε να κάνουμε ανατροπές τέτοιου είδους, όπως η σημερινή. Το γεγονός ότι σε δύο σερί παιχνίδια πήραμε τη νίκη με ανατροπή στο ται μπρέικ δείχνει το μέταλλο της ομάδας και ότι δε θέλει να χάνει. Βρίσκεται πίσω με 0-2 σετ και παλεύει κάθε φάση. Αυτό τα λέει όλα! Μετά τα παιχνίδια χθες και σήμερα καταλαβαίνουμε πόσο δύσκολο θα είναι το φετινό πρωτάθλημα, όταν οι τρεις ομάδες που αγωνίστηκαν στην Ορεστιάδα ήρθαν και τα 3 ματς 3-2.Από αυτό και μόνο καταλαβαίνουμε τι πρωτάθλημα μας περιμένει, οπότε παιχνίδι με το παιχνίδι θα μπούνε και οι στόχοι μέσα στην αγωνιστική σεζόν».

Ο διαγώνιος του Πηγάσου Πολίχνης Γιώργος Τζουμάκας δήλωσε: «Μπήκαμε νωθρά στο παιχνίδι και χωρίς συγκέντρωση, αλλά μετράει πάρα πολύ για μας η αντίδρασή μας! Βγάλαμε ψυχή και φέραμε το παιχνίδι στα ίσα και έστω και δύσκολα απέναντι σε ένα πολύ καλό και μαχητικό Άθλο Ορεστιάδας καταφέραμε και επικρατήσαμε στο τάι μπρεικ. Θέλουμε ακόμη χρόνο, είναι σημαντικό και για μένα που έπαιξα και βοήθησα γιατί είμαι μόλις λίγες μέρες στην ομάδα και συνεχίζουμε ενόψει του πρωταθλήματος.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της Προκριματικής Φάσης League Cup «Νίκος Σαμαράς» (20-22/10)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 20.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας  – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09)

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 17.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Πήγασος Πολίχνης 2-3 (20-25, 25-21, 22-25, 25-23, 08-15)

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 18.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης 2-3 (25-19, 25-17, 18-25, 25-27, 09-15)

Πήγασος Πολίχνης - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Πήγασος Πολίχνης O Πήγασος έκανε τον... άθλο της ανατροπής, 3-2 τον Άθλο Ορεστιάδας και πήρε την πρώτη θέση