20-10-2023

Ο Άθλος κράτησε τη νίκη με 3-2 και η Καλαμάτα τις εντυπώσεις

Ο Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας νίκησε τον Α.Ο.Καλαμάτα 80 με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα της Α φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2023-24 που έγινε στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» της Ορεστιάδας. Προς τιμή του αείμνηστου Νίκου Σαμαρά οι αθλητές των δύο ομάδων πριν τον αγώνα έβγαλαν κοινή φωτογραφία με μαύρες φανέλες.

Ο Άθλος Ορεστιάδας μπήκε δυνατά και με καλό σερβίς στα δύο πρώτα σετ και πρώτους σκόρερ τους Μπουιάτι, Ρίστιτς προηγήθηκε 2-0 σετ.

Η Καλαμάτα που έκανε την πρώτη της παρουσία στη διοργάνωση ξεκίνησε με πολλά λάθη. Μετά την απώλεια των δύο πρώτων σετ ισορρόπησε και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε 2-2 σετ χάρις την καλή παρουσία του Οκόνεν και του Γουέστ στο σερβίς.

Στο 5ο σετ οι ακρίτες ήταν από την αρχή μπροστά με 2-3 πόντους και πήραν τη νίκη που τους δίνει πλεονέκτημα για τη συνέχεια του ομίλου.

Υπενθυμίζεται πως οι δύο από τις τρεις πρώτες ομάδες του ομίλου θα συνεχίσουν στα προημιτελικά. Ο Άθλος θέλει την πρώτη θέση για να υποδεχτεί στα προημιτελικά τον Μίλωνα, ενώ η δεύτερη ομάδα που θα προκριθεί θα παίξει με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Με το σερβίς του Κοένεν η Καλαμάτα αιφνιδίασε αρχικά τον Άθλο με προβάδισμα 5-1 στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τον Σόρα να δίνει απαντήσεις από τα 9 μέτρα ο Άθλος με δύο σερί 4-0 όχι μόνο ισοφάρισε 9-9 αλλά και προσπέρασε 16-13. Διατήρησε τη διαφορά και την αύξησε 21-16 με τον Αλεξάκη. και το σετ έκλεισε 25-21 με το χαμένο σερβίς του Παλαιολόγου.

Ο Άθλος με περισσότερες λύσεις στην επίθεση, γρήγορη ανάπτυξη και ένα καλό σερί 5-0 από το σερβίς του Μπουιάτι ξέφυγε 18-12 και εκεί κρίθηκε γρήγορα και το 2ο σετ. Ο Ρίστιτς με επιθεση και άσσο έκανε το 25-19 για το 2-0.

Οι αλλαγές του Παναγιώτη Ντάκουρη για να βελτιώσει την υποδοχή και να ρισκάρει στο σερβίς έπιασαν τόπο. Η παρουσία των Μαντέκα, Λυκούρεση άλλαξε την Καλαμάτα. Ο Μαντέκας μάζεψε την υποδοχή και ο Λυκούρεσης πίεσε στο σερβίς και έτσι οι μεσσήνιοι με σερί του Οκάμπο έκαναν σερί 3-0 για το 14-8 και το 15-10. Ο Άθλος με σερί 5-0 από το σερβις του Μπέικ Μοχαμαντρέζα ισοφάρισε 15-15 αλλά εκεί μίλησε ο Λυκούρσης που με 3 άσσους και μία επίθεση του Οκάμπο έτρεξε σερί 4-0 για την Καλαμάτα που ξέφυγε 19-15. Ο Άθλος μείωσε 19-18 με τον Σόρα και τον άσσο του Ράμος αλλά ο Οκάμπο κράτησε το μικρό και πολύτιμο προβάδισμα και με μπλοκ του Λυκούρεση έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Μεγάλη ανατροπή έγινε στο 4ο σετ όπου ο Άθλος προηγήθηκε 11-6 μετά από σερί 5-0 απο το σερβίς του Πέρεζ αλλά η Καλαμάτα όχι μόνο κρατήθηκε στο ματς αλλά με σερί 4-0 από τον Οκάμπο προσπέρασε και 23-22 και με πόντο απο τον Μαντέκα και λάθος του Μποιάτι έκανε το 26-24 και το 2-2.

Ο Άθλος με τον Μπουιάτι προηγήθηκε 4-1 και 8-4 στο 5ο σετ. Η Καλαμάτα μείωσε 8-7 με τον Μαντέκα και τον Οκάμπο αλλά Ρίστις, Μπουιάτι και Αλεξάκης έσπρωξαν την ομάδα τους στη νίκη. Ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Μπουιάτι για το 15-9.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Πυλούδης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

1ο σετ: 4-8, 16-13, 21-16, 25-21
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-14, 25-19
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 23-25
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-27
5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-7, 15-09

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 12 άσσοι, 12 μπλοκ, 56 επιθέσεις, 33 λάθη αντιπάλων και της Καλαμάτας 80 οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 49 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09) σε 137΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Σιντιγκόι): Μπουιάτι 25π. (22/44επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αλεξάκης 7 (5/7επ., 2 μπλοκ), Ράμος Πέρεζ 9 (3/8επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Σάρρα Τόμας 5 (1/1επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέικ Μοχαμαντρέζα 15 (11/21επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 53υπ., 24%αρ.), Ρίστιτς 19 (14/24επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 53%υπ., 31%αρ.) / Συναδινός (λ. - 59%υπ., 33%αρ.), Μποζίδης Π.

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑ 80 (Παναγιώτης Ντάκουρης): Δαλακούρας Κ. 1 (1 άσσος, 50%υπ., 40%αρ.), Αλεξάκης 2 (1/6επ., 1 άσσος), Χριστόφας 7 (7/14επ.), Γουέστ 4 (1/1επ., 3 άσσοι), Οκάμπο 24 (23/44επ., 1 μπλοκ), Κοένεν 13 (12/28επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 25%αρ.) / Ντάκουρης Ε. (λ. - 55%υπ., 30%αρ.), Παλαιολόγος 1 (1/5επ.), Λυκούρεσης 5 (1/3επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Σαλωνίτης, Μαντέκας 5 (3/13επ., 2 άσσοι, 36%υπ., 24%αρ.).

Ο προπονητής του Άθλου Κριστιάν Τσιτιγκόι δήλωσε: «Είχαμε μελετήσει τον αντίπαλο, είχαμε δουλέψαμε στην τακτική. Ξεκινήσαμε καλά. Είχαμε καλή τακτική και μας βγήκε καλά το παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ. Το ματς με την Καλαμάτα ήταν σημαντικό γιατί είναι και ο πρώτος αντίπαλος μας στο πρωτάθλημα. Στη συνέχεια μετά το 2ο σετ η αντίδρασή μας για μένα ήταν καταστροφική. Καταφέραμε και πήραμε τη νίκη. Είμαστε νέα ομάδα. Το κρατάμε αυτό, αλλά είμαστε καινούρια ομάδα. Προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε σε κάθε παιχνίδι και σε κάθε προπόνηση και πρέπει παιχνίδι με παιχνίδι να βρίσκουμε ρυθμό και ομοιογένεια».

Ο λίμπερο του Άθλου Σωτήρης Συναδινός είπε: «Ενώ ξεκινήσαμε καλά, στη συνέχεια είχαμε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας. Κολλήσαμε σε κάποιες περιστροφές και «μπλοκάραμε» χωρίς λόγο , αλλά στις λεπτομέρειες καταφέραμε και πήραμε την πρώτη μας φετινή νίκη σε επίσημο παιχνίδι! Χρειάζόμαστε «δέσιμο» και χρόνο και πιστεύω ότι από παιχνίδι σε παιχνίδι θα πηγαίνουμε καλύτερα».

Ο προπονητής του Α.Ο.Καλαμάτα 80 Παναγιώτης Ντάκουρης δήλωσε: «Κάναμε την παρθενική εμφάνιση στη Βόλεϊ Λιγκ. Μπορεί να μην ήταν πρωτάθλημα αλλά για μας ήταν σαν να παίζουμε την πρώτη αγωνιστική. Μπήκαμε μουδιασμένα στα δύο πρώτα σετ. Ημασταν κακοί στο μπλοκ άμυνα και στο σερβίς. Ισορροπήσαμε από το 3ο σετ, βελτιωθήκαμε στους τομείς που υστερούσαμε και πιέζοντας περισσότερο την Ορεστιάδα ισοφαρίσαμε. Δυστυχώς όμως μετά την ισοφάριση σταμάτησε εκεί η όλη προσπάθεια μας. Περισσότερο αδρανήσαμε παρά κάτι άλλο. Αύριο είναι άλλη μέρα. Είναι ένα άλλο παιχνίδι με τον  Πήγασο. Και ο Πήγασος και η Ορεστιάδα έχουν εμπειρία από την κατηγορία και αυτό τους βοηθάει να έχουν πιο γρήγορες αντιδράσεις. Ακόμα και αύριο μπορεί και περιμένω να φανούμε καλύτεροι. Θυμίζω πως πριν μία εβδομάδα στο τουρνουά που δώσαμε στο Σήμαντρο του Αιγίου παίξαμε και εκεί δύο αγώνες στο τάι μπρέικ και δείξαμε πως έχουμε και δυνάμεις και αντοχές για να διεκδικήσουμε τους στόχους μας».

Ο εβρίτης ακραίος της Καλαμάτας 80 Κώστας Δαλακούρας είπε: «Μπήκαμε νωθρά στα δύο πρώτα σετ. Μετά καταφέραμε γυρίσαμε την απόδοση μας, παίξαμε καλύτερα, οδηγήσαμε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου όλα κρίθηκαν στη λεπτομέρεια. Δυστυχώς ορισμένα λάθη μας κόστισαν και μείναμε πίσω στο 5ο σετ. Θα ξεκουραστούμε λίγο και θα πάμε για τη νίκη με τον Πήγασο».

Αφιέρωση στον Σαμαρά

Στις εξέδρες του κλειστού της Ορεστιάδας για τον αγώνα του Άθλου με την Καλαμάτα βρέθηκαν μεταξύ φίλων του Άθλου, ο απερχόμενος Δήμαρχος Ορεστιάδας Βασίλης Μαυρίδης, ο νεοεκλεγείς Δήμαρχος, Διαμαντής Παπαδόπουλος, ο Διοικητής της 16ης Μεραρχίας Πεζικού Διδυμοτείχου, Εβρίτης Υποστράτηγος Κωνσταντίνος Καραμανίδης και σύσσωμη η ποδοσφαιρική ομάδα του Ορέστη Ορεστιάδας.

Πόζαραν όλοι οι αθλητές του Άθλου και της Καλαμάτας με τα αναμνηστικά μπλουζάκια οι ομάδες Πριν από την έναρξη του αγώνα οι διοργανωτές μοίρασαν στις δύο ομάδες αναμνηστικά μπλουζάκια του League Cup «Ν. Σαμαράς», της μεγαλύτερης διοργάνωσης που φιλοξένησε στην ιστορία του ο Άθλος στο νέο κλειστό Γυμναστήριο Ορεστιάδας «Ν. Σαμαράς».

Τα μπλουζάκια στο μπροστινό μέρος είχαν το σήμα των 100 χρόνων της Ορεστιάδας και πίσω το αγαπημένο Νο 9 του αείμνηστου «αετού» του ελληνικού βόλεϊ, ήταν μια ευγενική χορηγία του δικηγορικού γραφείου, Νίκου Ουζουνίδη. Οι δύο ομάδες φόρεσαν πάνω από τις εμφανίσεις τα επετειακά μπλουζάκια και φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί μια αγκαλιά.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της Προκριματικής Φάσης League Cup «Νίκος Σαμαράς» (20-22/10)

Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 20.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας  – Α.Ο. Καλαμάτα 80 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15-09)

Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Άθλος Ορεστιάδας 1 2 3-2
2. Α.Ο.Καλαμάτα 80 1 1 2-3
3. Πήγασος Πολίχνης 0 0 0-0

Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 17.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Ο. Καλαμάτα 80 – Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη.

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς», Ορεστιάδα 18.00 Live Stremaning ESAP T.V.: Α.Σ. Άθλος – Πήγασος Πολίχνης

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ - Α.Ο.Π. Κηφισιάς
Π.Α.Ο.Κ. - 2ος προκριματικού ομίλου
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο.
1ος προκριματικού ομίλου - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Ο Άθλος κράτησε τη νίκη με 3-2 και η Καλαμάτα τις εντυπώσεις